Zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy

18 września 2018, Londynek.net 110
Zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy
Przejście z czasu astronomicznego na letni skutkuje skróceniem naszego czasu na sen o godzinę. (Fot. Getty Images)

Brytyjski czas letni (BST) rozpoczyna się co roku w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października.

Zmiana z czasu zimowego (astronomicznego) na letni nastąpiła w nocy z soboty na niedzielę 25 marca 2018 roku.

Przejście z czasu astronomicznego na letni skutkuje skróceniem naszego czasu na sen o godzinę. Dla złagodzenia negatywnych efektów z nią związanych zawsze warto położyć się nieco wcześniej niż zwykle. Konieczność dostosowania wskazań zegarków -- przesunięcie o godzinę do przodu -- jest, na szczęście, coraz mniej kłopotliwa.

W większości urządzeń elektronicznych takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery, czy zegarki elektroniczne godzina przestawiana jest w sposób automatyczny i budząc się w niedzielę rano nie musimy się tym martwić.

Zmiana z czasu letniego na zimowy, czyli astronomiczny nastąpi 28 października 2018 roku. 

W Wielkiej Brytanii zmiana czasu  z letniego na zimowy następuje o  godzinie 1:00 (czasu uniwersalnego UTC), ale tym razem zegarki przestawiamy o godzinę do przodu.

W Polsce zmiana czasu letniego i zimowego regulowana rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016 (Dz. U. 2012 nr 0 poz. 33) polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3:00 na godzinę 2:00, która będzie godziną początkową czasu zimowego środkowoeuropejskiego. Powrót do czasu letniego wymaga przesunięcia do przodu o jedną godzinę wskazań zegarów, tj. z godziny 2:00 na 3:00.

Historia czasu letniego

W 1907 roku Anglik William Willett, korzystając z własnych środków finansowych, opublikował broszurę "The Waste of Daylight". Zaproponował w niej, aby w okresie letnim zegary były przestawiane o 80 minut, co jego zdaniem przyniosłoby oszczędności na oświetlaniu rzędu 2,5 mln funtów.

W parlamencie brytyjskim czas letni po raz pierwszy został zdefiniowany w ustawie z 1916 roku.

Gdzie stosowana jest zmiana czasu?

Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Islandii) i wielu innych, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii.

Ciekawostka! Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Celem zmiany czasu jest przesunięcie aktywności ludzi - a co za tym idzie godzin pracy - w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystywali naturalne światło słoneczne. 

Ponadto ekonomiczne założenia, które towarzyszyły wprowadzeniu zmian czasu mają – według różnych źródeł – zapewniać 1 do 4 proc. oszczędności energii.

Korzyści mają również wynikać ze wzrostu bezpieczeństwa – ludzie są bardziej aktywni wtedy, gdy na zewnątrz jest jasno, stąd m.in. mniejsza przestępczość na ulicach oraz mniej wypadków drogowych.

Negatywny wpływ na zdrowie

Niedawne badania pokazały, że przestawianie zegarów o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10% ryzykiem wystąpienia zawałów serca w poniedziałek oraz wtorek po niej następujących. Nie wiadomo dokładnie jakie są przyczyny tego zjawiska, jednak badacze wymieniają m.in. krótszy czas przeznaczony na sen oraz czasową rozbieżność z naszym zegarem biologicznym. Co ciekawe, zmiana październikowa ma efekt odwrotny, tzn. dłuższy sen wynikający z dodatkowej godziny zmniejsza nieco ryzyko wystąpienia zawałów serca.

W celu zniwelowania skutków wiosennej zmiany czasu zalecana jest pobudka pół godziny wcześniej w sobotę i niedzielę, niż wynikałoby to z naszego typowego planu dnia. W ten sposób nasz biologiczny zegar ma więcej czasu na przestawienie się i zmniejszamy nieco dyskomfort odczuwany w poniedziałek rano.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


Dorota Nowak

Ta zmiana czasu bardziej szkodzi niż pomaga. Czytałam, że słuchawki do światłoterapii eliminują nieprzyjemne skutki wiążące się ze zmianą czasu.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 17 października 2019

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.9456 zł -0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2849 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8638 zł -0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8902 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9324 zł -0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama