Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wniosek o paszport

Wniosek o paszport
Czas oczekiwania na paszport wynosi z reguły 7-8 tygodni, w okresie letnim może się wydłużyć. (Fot. Thinkstock)
W jaki sposób ubiegać się o polski paszport w Wielkiej Brytanii?
Reklama
Reklama

Paszport jest dokumentem tożsamości wydawanym przez państwo i na jego mocy można przekraczać granice państwowe.

Dla żyjących w Wielkiej Brytanii Polaków paszport nie jest koniecznością, gdyż na mocy układu z Schengen obywatele UE mogą przekraczać granice na podstawie dowodu osobistego (transport lotniczy).

Należy jednak pamiętać, że paszport jest niezbędny, aby odbyć podróż do jakiegokolwiek kraju spoza UE. Od 2009 roku w Polsce wydawane są paszporty biometryczne, które na przykład pozwalają Polakom bez wizy wjechać do Kanady.

Najczęstsze pytania

Czy aby wyrobić paszport muszę wracać do Polski?
Nie. Obywatele przebywający w UK i posiadający dowód tożsamości z aktualnym zdjęciem, jak np. dowód osobisty lub prawo jazdy mogą złożyć wniosek o wydanie paszportu w odpowiedniej placówce konsularnej w Wielkiej Brytanii.

Osoby, które nie posiadają innego dokumentu ze zdjęciem, mogą liczyć na wydanie paszportu tymczasowego, umożliwiającego powrót do Polski i wyrobienie dokumentu tożsamości, na którego podstawie mogą potem aplikować o paszport.

Czy aby wyrobić paszport muszę mieć PESEL?
Tak, o wyrobienie paszportu mogą się starać tylko osoby posiadające numer PESEL. Osoby nie posiadające numeru PESEL muszą złożyć wniosek o jego wydanie.

Czy mogę złożyć wniosek drogą pocztową lub on-line?
Nie, wniosek o wydanie paszportu można złożyć wyłącznie osobiście w odpowiedniej placówce konsularnej w Wielkiej Brytanii.

UWAGA!!!
Decyzją konsulatu w Londynie, aby złożyć wniosek paszportowy należy wcześniej się umówić. W tym celu należy zarejestrować się on-line. Rejestracji można dokonać tutaj.

Ile muszę czekać na paszport?
Czas oczekiwania na paszport wynosi z reguły 7-8 tygodni. Należy pamiętać jednak, że czas oczekiwania może wydłużyć się  w okresie wakacyjnym.

Co jeśli muszę otrzymać  paszport szybciej?
Wówczas należy to zgłosić urzędnikowi. Poprosi on wówczas o pisemne potwierdzenie przyczyny, dla której potrzebujemy szybciej dokumentu i przyspieszy termin jego wydania. Jeśli na przykład udajemy się na wyjazd służbowy, będziemy potrzebowali zaświadczenia od pracodawcy o odbyciu takiej podróży i będzie ono podstawą do odbioru paszportu.

Na jak długo wydawany jest paszport tymczasowy?
Paszport tymczasowy ważny jest przez okres w nim wskazany, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy od daty wydania.

Ile kosztuje paszport?
Opłaty za wydanie paszportu wynoszą odpowiednio:

Paszport 10-letni dla osoby dorosłej - 89 funtów 
Paszport dla studentów, rencistów, kombatantów -  45 funtów
Paszport utracony z winy posiadacza -  265 funtów
Paszport tymczasowy, - 33 funtów

Czy to prawda, że muszę dać odciski swoich palców przy składaniu wniosku paszportowego?
Tak, każdy składający wniosek o paszport musi złożyć odciski palców w konsulacie za pomocą specjalnego czytnika. Związane to jest z wprowadzeniem w Polsce paszportów biometrycznych.

Dokumenty potrzebne do wydania paszportu:

1.Dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie - ważny paszport, lub w przypadku gdy osoba wnioskująca nie posiada lub nie posiadała nigdy paszportu, ważny dowód osobisty. Osoby dorosłe, które nigdy nie posiadały polskiego paszportu i/lub dowodu osobistego przedstawiają dokument o nadaniu polskiego obywatelstwa lub poświadczenie polskiego obywatelstwa. W trakcie składania wniosku niezbędne jest okazanie posiadanego paszportu, nawet jeśli jest nieważny.

2. Wypełniony formularz - Wniosek o wydanie paszportu - 1 egzemplarz dostępny w urzędzie;

3.Jedno wycięte zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na jednolitym, jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie twarz i oczy, tak, aby twarz zajmowała 70-80% fotografii. Zdjęcie ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, nieprzysłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami

4. Do wglądu dokument potwierdzający adres zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii, np. umowa o pracę, dokument rejestracyjny z Home Office, rachunek za gaz, elektryczność, council tax.

5.Legitymacja studencka/szkolna lub zaświadczenie potwierdzające pobieranie nauki, legitymacja emeryta lub rencisty, legitymacja kombatancka - w celu przyznania zniżki w opłacie.

  Komentarze
  • Wojtek
   26 marca 2012, 15:43

   Czesc , mam pytanie , zgubilem dowod osobisty w uk zapisalem sie juz na spotkanie w sprawie wyrobienia paszportu tymczasowego ale przeczytalem ze musze miec jakis dokument potwierdzajacy tozsamosc i obywatelstwo a jedyny jaki posiadalem to byl dowod :) i nie jestem pewien czy mi beda chcieli wyrobic ten paszport , probowalem sie donich dodzwonic ale caly czas zajeta linia . Z gory dzieki za odpowiedz

  • M s
   11 lipca 2013, 13:35

   Składając wniosek o paszport można mieć "przeterminowany" paszport lub dowód. Chodzi tylko o potwierdzenie tożsamości. Stary paszport zabiorą, dowodu nie. Dokumentem potwierdzającym adres może być list z banku, opłacony rachunek (ale nie za komórkę), byłam dzisiaj ale nikt ode mnie tego nie chciał. Nie wiem natomiast skąd pobrać wniosek, ja wzięłam z konsulatu. Wszystko odbywa się szybko, sprawnie, można płacić kartą. Od razu dostaje się kartkę z datą odbioru paszportu.

  • AK
   13 maja 2014, 00:06

   Dzieki za posta M s, czy mozesz powiedziec, czy formularz wniosku mozna pobrac i wypelnic na miejscu w tym samym dniu co umowione spotkanie, czy trzeba jechac do konsulatu po wniosek wczesniej i na spotkanie przyjsc juz z wypelnionym? Czy to dlugi formularz? Zawiera np. historie adresow?

  • Vs
   20 maja 2014, 15:42

   Tak, wniosek to krótki formularz który można wypełnić na miejscu.

  • Bella
   8 lipca 2014, 20:55

   witam , mam pytanie ... czy ktos sie orientuje czy moge wyrobic passport mojemu synkowi (9 lat) bez zgody jego ojca? - jestesmy po rozwodzie tu w anglii . W pl potrzebna jest zgoda obojgu rodzicow (podpis ) a jak sprawa wyglada w uk?

  • Gr
   16 lipca 2014, 16:40

   nie mozna wyrobic paszportu bez zgody ojca,malo tego oboje musza byc na miejscu by podpisac. Chyba ze ojciec jest pozbawiony praw ,lub ma ograniczone-wowczas trzeba przedstawic wyrok z sadu

  • Przemek izbinski
   22 lipca 2014, 16:29

   jezeli pozbawilas ojca praw rodzicielskich to nie potrzeba jego zgody

  • Piotr Z
   1 października 2014, 16:30

   cena za paszport 10-letni to 89 GBP a nie 93 GBP

  • Zaba
   5 października 2014, 12:32

   W sierpniu skończył mi się paszport, zorientowałem się wczoraj, tydzień przed wyjazdem za granicę, nie do Polski, dowodu brak, jaki jest najszybszy sposób wyrobienia paszportu?

  • Paszport tymczasowy
   22 października 2014, 14:34

   hej ktos mi moze powiedziec na ile czasu daja ten paszport tymczasowy? dziekuje badrdzo z gory

  • Joja S.
   23 października 2014, 14:24

   Paszport tymczasowyważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej niż przez 12 miesięcy od daty wydania

  • Czytelnik
   14 listopada 2014, 14:22

   @Monika Niboj - oczywiście, ze jest trzeba się tylko skontaktować z konsulatem

  • Nowy Beneficiarz
   12 grudnia 2014, 08:43

   Jak załatwić wszystkie benefity prosze pilnie o pomoc rodacy kochani;D

  • Lakis
   25 grudnia 2014, 15:44

   jestem bardzo ciekawy podstawy prawnej, na której to polska placówka dyplomatyczna na statusie ex terytorialnym pobiera opłaty w walucie innej niż złoty polski, a urzędnik ma zgodę ministerstwa finansów na przyjmowanie pieniędzy w walucie jeżeli nie jest upoważnionym pracownikiem NBP

  • Drifter
   4 stycznia 2015, 19:03

   Ambasada lallaa Tam dzis pojdziesz I zalatwisz na stronie ambasady umownsienna spotkanie lalla czytaj google nie widze sensu pewnych wypowiedzi

  • Amazo
   22 stycznia 2015, 11:55

   Czy podczas wyrabiania nowego paszportu w UK moge jechac do Polski, poslugujac sie podczas kontroli dowodem?

  • Ukipedia
   23 stycznia 2015, 12:13

   @Amazo Zapewniamy, że do Polski można podróżować przedstawiając na lotnisku/granicy polski dowód osobisty.
   Pozdrawiamy serdecznie i życzymy miłego dnia!

  • Katayana
   4 lutego 2015, 20:50

   wszystko jest tutaj:http://www.londyn.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/paszporty/wydanie_paszportu_10_letniego/

  • Edzia
   22 lutego 2015, 08:19

   Mam tu w Anglii dwoje dzieci w wieku 13 i 15 lat. Mam pisemna zgode ojca dzieci na wyjazd za granice z potwierdzeniem jego podpisu przez Urzad Miejski. Czy w momencie wyrabiania paszportu jest potrzebna jego obecnosc i zgoda? Jestesmy po rozwodzie . W Polsce jezeli dziecko ukonczyko 13 lat to wystarczyl jeden rodzic do wniosku o wydanie dowodu,ale nie wiem jak jest z paszportem. Dzieci dowody sa wazne do 15.11.2015.Edyta

  • Alusia
   2 marca 2015, 09:46

   hej mam pytanie czy paszport w UK moge wyrobic tylko w ambasadzie w Londynie czy moge np.w Bristolu gdzie ambasada ma swoja filie?? z gory dziekuje za odpowiedz

  • Ukipedia
   2 marca 2015, 12:08

   W trakcie dyżuru w Bristolu przyjmowane będą jedynie wnioski o paszporty tymczasowe dla dzieci do lat 5, kwestie prawne (poświadczenie podpisu) oraz obywatelskie. Wniosek należy złożyć w konsulacie w Londynie.

  • Tymczasowa nazwa
   5 marca 2015, 16:55

   Mile zaskoczenie, bylam out w ciagu 3 godzin. O wiele lepsze doswiadczenie niz w ambasadzie usa. Szybka obsluga, uznaja recently expired passport jako doc tozsamosci i nie pytali o proof of address w uk.

  • Czytelnik
   29 marca 2015, 14:19

   ac
   jeciem to co mam zrobi dokumentuw ze zd jesli nie posiadam obecnie zadnych

  • Nooldorka
   21 kwietnia 2015, 00:32

   Witam, czy dowodem tozsamosci, o ktoty prosza w aplikacji, moze byc przeterminowany dowod osobisty? Wiem, ze passport moze byc ale dowod?
   I jeszcze jedno, moj stary passport, ktory stracil waznosc w 2008 roku lezy gdzies w domu w Polsce ale Nik nie wie gdzie. Czy za nowy Bede placila jako za duplikat zgubionego (sporo to kosztuje) czy jako ze I tak byl niewanzny to jako nowy, ten normalny za £89?
   Dzieki za pomoc :)

  • Borys
   30 kwietnia 2015, 15:34

   W pkt 6. trzeba wpisac miejsce stalego pobytu w UK czy miejsce zameldowania w PL? Jezeli odnawiam paszport to w pkt 12 wpisuje numer konczacego sie paszportu czy musze wpisac nr dowodu osobistego?

  • Czytelnik
   5 maja 2015, 21:01

   265 to ich ładnie posrało polski paszport droższy od angielskiego!!!!

  • Jola
   7 czerwca 2015, 15:18

   hej czy moge skladac 2 wnioski jednoczesnie tj dla ojca i urodzonej tu corki czy musze czekac na odbior paszportu partnera

  • Anonim
   21 czerwca 2015, 23:32

   mam pytanie mam zniszczony paszport a chce wyrobic nowy ile to bedzie mnie kosztowalo ?

  • Poradnik Polaka w UK
   23 czerwca 2015, 12:55

   @Anonim Cennik znajduje się w treści artykuło pod pytaniem: Ile kosztuje paszport?

  • Warszawiak 1228
   23 czerwca 2015, 21:30

   Dokumenty potrzebne do wyrobienia paszportu:ważny paszport.Całe życie z debilami.To chyba tylko w polskich konsulatach, potrzebne są takie dokumenty.

  • Kama
   17 sierpnia 2015, 17:34

   nie moge wydrukowc potwierdzenia na umowiona wizyte w ambasadzie. co teraz?

  • Muerta
   25 sierpnia 2015, 00:20

   mam ten sam problem, nie mam wydruku bo pobrany dokument jest pusty. Nie dostalam tez maila z ambasady wiec nie wiem co jest grane, Czekam juz miesiac na termin jak sie okaze ze nie istnieje to w ogole do Polski z dzidziem nie polece :( Kama dowiedzialas sie czegos?? ktos mial podobny przypadek??

  • Poradnik
   27 sierpnia 2015, 14:38

   Kama i Muerta,
   Najlepiej skontaktować się z konsulatem, na stronie internetowej jest numer telefonu: http://www.londyn.msz.gov.pl/pl/

  • Mika
   30 września 2015, 15:54

   Odradzam wizyte w konsulacie polskim! Bylismy zlozyc wniosek o paszport tymczasowy dla dziecka. Po ponad godzinnym czekaniu z malym dzieckiem pani w okienku (Renata Cheda) potraktowala nas jak zlo konieczne. Wielce obrazona ze musi udzielac informacji I tlumaczyc sposob postepowania ( jak sama powiedziala ona nie jest tutaj od tego zeby nam to tlumaczyc) laskawie przyjela wniosek, bardzo niemila I niesymaptyczna osoba.

  • Czytelnik
   7 października 2015, 16:47

   Siema paszport mi sie konczy ale jestem poszukiwany listem w Polsce Ktp moze odp na pytanie Czy moge tutaj wyrobic nowy paszport bez strachu ze zostane deportowany do Polski? z gory dzieki za komentaze .

  • Marcin
   15 grudnia 2015, 18:20

   Proszę mi powiedzieć czy napewno może być prawo jazdyjako przy składaniu wniosku o paszport?! Tak jest tu na stronie ujęte?!
   "Obywatele przebywający w UK i posiadający dowód tożsamości z aktualnym zdjęciem, jak np. dowód osobisty lub prawo jazdy mogą złożyć wniosek o wydanie paszportu w odpowiedniej placówce konsularnej w Wielkiej Brytanii"
   Proszę o odpowiedź

  • Dorian
   26 lutego 2016, 14:53

   Czesc, Mam appointment 18 kwietnia zeby odnowic paszport. 8 czerwca mam wykupione wakacje to cypru, mam sie martwic?

  • Hanna Branicka
   5 czerwca 2016, 18:54

   Ten caly e - konsulat to potworne g..... Musze wyrobic sobie paszport, ale chcac sie zarejestrowac , otrzymalam informacje, ze nie ma wolnych terminow do 06/07/2016. Zadnej innej opcji jak na przyklad mozliwosc zarejestrowania sie na pozniejszy termin.

  • Ems
   5 czerwca 2016, 20:33

   Ten sam problem. Chciałam umówić się i na stronie i pisze ze nie ma wolnego terminu do 06.07.2016. To nie jest normalne... żeby tak stresować ludzi.. widocznie mają to w D.. ze ktoś potrzebuje dokumentu.. a na przyszły termin??? I co dalej.. tzn ze nie wyrobie czy co.. zadnych informacji co i jak.. jak 06.07 wejde na strone, to znowu napiszą ze nie ma miejsc.. chyba normalne ze codzien ktos sie umawia i wiecznie bedzie brak.. Niech zrobią pozadek bo aż wstyd..

  • Pleb
   15 czerwca 2016, 22:29

   Do tej pory na trasie PL - UK posługiwałem się dowodem os.
   Czy w przypadku brexitu konieczne będzie używanie paszportu? Jeśli tak - to czy opuszczając terytorium Polski mogę posługiwać się paszportem UK,czy będzie musiał być to paszport Polski?

  • Ciekawski
   24 czerwca 2016, 22:29

   Czy ktoś się orientuje czy te odciski palców pobierane w placówce zostają później wrzucane na "bęben"?

  • Majkell 85
   25 czerwca 2016, 20:12

   Mam pytanie chcę w uk starać sie o Polski paszport .. jak byłem dzieckiem wiem że miałem w Polsce Paszport ale już z 15 lat jak jest nie ważny gdzies w domu w Polsce pewnie leży ... czy muszę ten paszport pokazać , czy wogóle nic o nim nie mówic ?

  • Kaska
   9 października 2016, 00:17

   "3.Odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia wydany przez Urząd Stanu Cywilnego w Polsce w przypadku gdy osoba nie posiada nr PESEL. Zaleca się przedkładanie aktualnego odpisu aktu urodzenia nawet w przypadku posiadania nr PESEL. "
   czy to oznacza ze pomimo posiadania numeru PESEL i tak chca odpis aktu urodzenia? czy ktos odnawial stary paszport i sie orientuje?

  • Zdjęcie
   8 listopada 2016, 20:40

   Witam wszystkich. Bylam w polskiej ambasadzie w londynie zlozyc wniosek o paszport tymczasowy jak i rowniez staly. Moje wnioski zostaly przyjete z moim zdjeciem aczkolwiek teraz przygladajac sie uwaznie moim zdjeciom widze ze moje usta byly delikanie otwarte. Nie zwrocilalm nigdy na to uwagi (pani przyjmujaca wniosek rowniez poniewaz przyjela moje zdjecie). Czy ktos moze wie czy jest taka opcja ze moga odrzucic moj wniosek z powodu zlego zdjecia, po tym jak juz je przyjeli? Czy ktos kiedys mial taka sytuacje?? Nie moge przestac o tym myslec! :( Prosze poradzicie. Dziekuje.

  • Adam
   24 czerwca 2017, 11:05

   mam problem , brytyjski konsul zgubil moje dokumenty tosamosci adi .jakie koszta mogie oczekiwac na pokrycie dojazdu +wyrobienia nowego paszportu 10 letniego .z birmigham do londynu

  • Paszport.info
   4 lipca 2017, 15:50

   Na stronie paszport.info można znaleźć wszystkie informacje o tym jak i gdzie wyrobić paszport. Gdzie znajdują się biura paszportowe. Kogo obowiązuje zniża przy wyrabianiu nowego paszportu. Jakie zdjęcie jest wymagane, jakie dokumenty.

  • Asia
   25 sierpnia 2017, 18:11

   witam czy ktos sie orientuje czy moge miec stary akt urodzenia i na niego wyrobic paszportczy musze miec nowy,bo dla syna mam stary i teaz nie wiem co robic ,

  • Bolo
   10 stycznia 2018, 20:21

   Kiedy trzeba zrobić opłatę za wniosek

  • Karolina94
   7 marca 2018, 05:28

   Witam. Jak to jest z wiza do USA która się miało w starym paszporcie lecz został zgubiony. Przy wyrobieniu nowego automatycznie wklejają wizę czy trzeba dodatkowo się o nią upominać?

  • Wyrobienie paszportu
   13 września 2018, 09:34

   Witam
   Mam pytanko bo juz raz wyrabiałem 10 letni paszport w Londynie i miałem powiedziane ze mogę tylko raz wyrobić paszport po za granicami kraju-czy to dalej prada czy może się już zmieniło i mogę wyrobić 2gi raz paszport w Londynie ?
   Dzięki

  • Kuras
   7 lutego 2019, 07:56

   Witam, mam uszkodzony chip w paszporcie (fizycznie paszport nie jest uszkodzony, typlko na lotnisku skaner nie wykrywa chipa), jaka sume bede musial zaplacic

  • Rafal S
   4 kwietnia 2019, 13:02

   Zgubiłem paszport , będąc w rodzinnym miescie w kraju zgłosiłem w Urzędzie Miasta utratę ważnego dokumentu .Wyrabiając tutaj na terenie UK nowy paszport mam możliwość starać się o paszport tymczasowy niższy w kosztach opłat?

  • P...
   31 lipca 2019, 19:53

   Witam. Mam pytanie. Stracilam ważność dowodu osobistego. Czy mozna wyrobic paszport bez dowodu?? Jezeli tak ( badz musze wyrobic dowod) co musze zrobic??

  • Kangur
   22 października 2019, 22:50

   Paszport

  • Mila
   18 czerwca, 10:05

   Witam musze wyrobic paszport a problem jest taki ze nieposiadam paszportu a dowod zgubilam . Jestem bez dokumentow
   Mam tylko angielskie prawa jazdy

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.12.2021
  GBP 5.4098 złEUR 4.5991 złUSD 4.0788 złCHF 4.4169 zł
  Reklama