Wezwanie do ławy przysięgłych w Wielkiej Brytanii

6 lutego 2019, Londynek.net 301
Wezwanie do ławy przysięgłych w Wielkiej Brytanii
Wybieranie składu ławy przysięgłych spośród wszystkich obywateli ma zapewnić przeprowadzenie uczciwego procesu. (Fot. Getty Images)

Każdy Polak, który mieszka w Wielkiej Brytanii ponad pięć lat i znajduje się w rejestrze wyborców, może w każdej chwili zostać wezwany do ławy przysięgłych. Każdego roku około 200 tys. zasiada w ławie przysięgłych w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Jest to obowiązek objęty prawem, uchylenie się od jego wypełnienia grozi karą w wysokości 1 000 funtów.

Wybór ławy przysięgłych

Wybór członków ławy przysięgłych odbywa się drogą losową. Wylosowana osoba otrzymuje listowne wezwanie, które nazywa się "jury summons”.

W wezwaniu znajdują się pytania i formularz personalny, który należy odesłać w ciągu tygodnia. Po potwierdzeniu udziału w ławie przysięgłych trzeba stawić się w sądzie w wyznaczonym terminie. W piśmie znajduje się też informacja, do którego sądu należy się stawić. Pismo zawierać będzie również datę i godzinę rozpoczęcia uczestniczenia w ławie przysięgłych. Każdy, kto zignoruje wezwanie może zostać ukarany grzywną.

W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z "Jury Central Summoning Bureau”.

Wybieranie składu ławy przysięgłych spośród wszystkich obywateli ma zapewnić przeprowadzenie uczciwego procesu. 12 Członków ławy przysięgłych stanowi przekrój całego społeczeństwa i od każdego z nich wymaga się bezstronnego podejście do sprawy. Ławnicy nie muszą być ekspertami w dziedzinie prawa, powinni natomiast być otwarci i potrafić zachować zdrowy rozsądek.


Powołanie do ławy przysięgłych a praca

Osoby, które otrzymały wezwanie do ławy przysięgłych mają około 9 tygodni od pierwszego dnia procesu. Uczestnictwo w ławie jest obowiązkowe, pracodawca musi dać na tę okoliczność płatne dni wolne. Maksymalne wynagrodzenie za uczestnictwo w procesie to 65 funtów dziennie.

Czy można odmówić?

Nie można odmówić uczestnictwa w ławie przysięgłych. Powołanie może być odroczone, na przykład z powodu niewystarczającej znajomości języka angielskiego, wypadków losowych, choroby. Osoby, które prowadzą własną działalność mogą wytłumaczyć się stratą zarobków tzw. „substantial loss of earnings”.

Zasada poufności

Członków ławy przysięgłych obowiązuje zakaz mówienie o tym, co działo się na sali sądowej. Każdy, kto pozwoli sobie na publiczne omawianie sprawy sądowej czy nawet umieści wpis na portalu społecznościowym może zostać ukarany.

Więcej informacji na temat uczestnictwa w ławie przysięgłych możesz znaleźć TUTAJ.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (3)


~Przemek

Co jesli zarabiam duzo wiecej niz 65F dziennie, mam rozumiec ze strata?

~Johny

Moja partnerka dostała wezwanie po około 2 latach pobytu w UK, wysłała prośbę o usiniecie jej z listy przysięgłycj z powodu słabego języka...nie było z tym problemu

~Jj

Johny a jak to zrobiła ? Gdzie dokładnie wysłała tą prośbę na e-mail ?

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama