W co wyposażone powinno być mieszkanie do wynajęcia w Wielkiej Brytanii?

13 marca 2019, Londynek.net, Brak komentarzy00
W co wyposażone powinno być mieszkanie do wynajęcia w Wielkiej Brytanii?
Oferowane do wynajęcia mieszkanie powinno mieć określony standard. (Fot. Getty Images)

Dywan, telewizor, a może też zmywarka i suszarka? Wyposażenie mieszkania zależy od umowy między landlordem a wynajmującym. Podpowiadamy, jak wyposażone mieszkanie najlepiej wynająć.

Najważniejszą sprawą, o którą musi zadbać landlord jest bezpieczeństwo wynajmującego. Mieszkanie musi więc być w takim stanie, aby nie zagrażało zdrowiu lokatora. Powinno być ciepłe, z dostępem do ciepłej wody i w dobrej kondycji.

Właściciel mieszkania powinien opłacić ubezpieczenie budynku, założyć alarm przeciwpożarowy. Landlord powinien też sprawdzić sprawność instalacji elektrycznych, gazowych i kanalizacji. Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest też zadbanie o wyposażenie z certyfikatem bezpieczeństwa pożarowego.

 Co landlord powinien zapewnić w mieszkaniu?

To zależy od tego, czy wynajmujemy mieszkanie umeblowane czy też nie. W mieszkaniu bez mebli landlord zapewnia na ogół lodówkę, dostęp do pralki i kuchenki. Są to tzw. "white goods”. Landlord nie ma jednak obowiązku zapewnienia tego wyposażenia.

Wiele osób, które decydują się na długoterminowe wynajęcie mieszkania woli kupić własne meble. Są jednak i tacy, którzy chcą mieć już zapewniony sprzęt. Podstawą standardu wyposażenia poza "white goods” jest łóżko, stół, krzesła i szafa.

 Lista wyposażenia

Ostrożności nigdy za wiele. Przed wprowadzeniem się do wynajętego mieszkania warto sporządzić listę inwentarza. W zestawieniu powinny znaleźć się meble, dywany, firany, żaluzje, zasłony, sprzęt kuchenny. Na liście powinno umieścić stan techniczny, przybrudzenia. Ideałem byłoby zrobienie zdjęć. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnej konfiskaty depozytu.

 Warto pamiętać

Najemca ponosi odpowiedzialność za zwrócenie lokalu w takim stanie, w jakim został on wynajęty uwzględniając normalne zużycie. Oznacza to, że zużycie wyposażenia uzależnione będzie od stanu nieruchomości w momencie wprowadzania się lokatorów. Pod uwagę brany będzie też okres zamieszkiwania w nieruchomości.

Gdzie się poradzić?

Jeśli chcesz sprawdzić czy mieszkanie, które wynajmujesz w Anglii spełnia określone normy możesz skorzystać z informacji fundacji Shelter na stronie internetowej: england.shelter.org.uk.

Strona dla mieszkańców Szkocji: scotland.shelter.org.uk

Mieszkańcy Irlandii Północnej zasady wyposażenia domów i mieszkań mogą sprawdzić: tutaj.
 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama