Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Testament życia - decyzja o leczeniu

Testament życia - decyzja o leczeniu
Każdy dorosły w pełni władz umysłowych może udzielić - lub nie - zgody na leczenie. Aby jasno wyrazić swoją wolę, możesz sporządzić testamentu życia.
Reklama
Reklama

Testament to dyspozycja "na wypadek śmierci", na przyszłość po jej nastąpieniu, podczas gdy tu chodzi o wskazania dotyczące sytuacji żyjącego dysponenta na wypadek znalezienia się w stanie poprzedzającym śmierć, bez możliwości wyrażania woli.

W Polsce nie ma takiej instytucji prawnej. Testament życia może zawierać ogólne deklaracje na temat woli odmowy leczenia - nie są one prawnie wiążące - i bardziej szczegółowe nazywane decyzjami zaawansowanymi lub wytycznymi z wyprzedzeniem.

Ogólne deklaracje

Ogólna deklaracja (zwana czasami “deklaracją z wyprzedzeniem") może określić jakiemu leczeniu chcesz lub nie chcesz być poddanym, jeśli stracisz w przyszłości pełnię władz umysłowych.

Deklaracje te nie są prawnie wiążące, ale lekarze biorą je pod uwagę przy decydowaniu o podejmowanych działaniach. Rodzina lub przyjaciele mogą także użyć ich jako dowodu twojej woli.

Możesz także przekazać swoją wolę ustnie, np. podczas dyskusji z lekarzem na temat kierunków leczenia, ale jej istnienie na piśmie może uczynić wolę bardziej precyzyjną.

Co może określać deklaracja?

Może określać:

* leczenie, które chcesz otrzymywać i w jakich okolicznościach,
* leczenie, które chcesz, niezależnie od stanu,
* leczenie, którego nie chcesz zależnie od okoliczności,
* wyznaczenie osoby, z którą chciałbyś, aby się skonsultowano przy podejmowaniu decyzji.

Może także zawierać specjalne odmowy leczenia, co ma inny status prawny.

Pisząc deklarację, pamiętaj, że w przyszłości mogą zostać wprowadzone nowe lekarstwa i metody leczenia. Możesz więc nie zgodzić się na konkretne, obecne leczenie, ale zgodzić się na nowe.

Zawrzyj w deklaracji imię, nazwisko, adres, datę i podpis. Zaleca się także potwierdzenie, że wiesz, na co się decydujesz i jesteś świadomy decyzji. Możesz także uzyskać podpis świadka na deklaracji, który może poświadczyć Twoją pełnię władz umysłowych w chwili spisywania deklaracji.

Testamenty życia i władze umysłowe

Możesz sporządzić testament życia będąc chorym psychicznie, tak długo jak możesz okazać, że rozumiesz konsekwencje swoich decyzji. Musisz być zdolnym do podjęcia świadomej decyzji konkretnie w tej sprawie, choć niekoniecznie w innych.

Najlepiej spisać swoje życzenia i wyjaśnić:

* dlaczego podjąłeś taką decyzję o leczeniu lub nie;
* co rozumiesz przez leczenie, na które się zgadzasz lub nie ;
* dlaczego teraz podejmujesz tę decyzje.

* Więcej o władzach umysłowych i testamentach życia - Alzheimer's Association
 

 Kogo poinformować o testamencie życia?

Ważne, aby Twoja deklaracja została wprowadzona do Twojej dokumentacji medycznej. Rozważ wysłanie kopii do Twojego lekarza i szpitala, gdzie jesteś leczony oraz do najbliższego krewnego/krewnych. Jeśli Twój testament życia jest ustny, bądź pewny, że Twoja rodzina lub przyjaciele dokładnie wiedzą, czego sobie życzysz.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama