Studia w Anglii 2017/2018: Czy da się studiować i nie zbankrutować?

31 sierpnia 2017 200
Studia w Anglii 2017/2018: Czy da się studiować i nie zbankrutować?
Studia w Wielkiej Brytanii są atrakcyjne dla młodych ludzi z całego świata. (Fot. Getty Images)

Dotychczas czesne za studia w Anglii wynosiło £9 000 rocznie. W roku akademickim 2017/2018 opłata ta wynosi nawet £9 250, kwota prawdopodobnie będzie się zwiększać z roku na rok.

Potencjalni studenci w Anglii mogą otrzymać dofinansowanie, które pomaga opłacić studia jak i przy kosztach życia, a proces składania wniosków otwiera się już niedługo.

Aplikacja

Student Finance England oferuje dwie formy dofinansowania: Tuition Fee Loan (pożyczka na czesne) oraz Maintenance Loan (pożyczka na koszty życia).

Ta pierwsza dostępna jest dla wszystkich Brytyjczyków oraz dla mieszkańców Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Osoby przebywające w Anglii przez minimum 3 lata przed złożeniem wniosku, muszą zarejestrować się na stronie Student Finance i wypełnić znajdujący się tam formularz.

Ci, którzy nie spełniają tego wymogu lub na stałe przebywają w Polsce, muszą wydrukować, wypełnić i wysłać formularz do Student Finance. Przyznawana jest wtedy pełna kwota na czesne i wypłacana bezpośrednio do wybranego Uniwersytetu.

Dofinansowanie kosztów życia to druga opcja pożyczki dostępnej dla potencjalnych studentów. W zależności od przychodów rodziców studenta i miejsca jego/jej pobytu podczas studiów, przewidziane są inne kwoty.

Najwięcej otrzymają osoby mieszkające samodzielnie w Londynie, kwota dofinansowania może wynieść do £11 671. Mieszkając samodzielnie, poza Londynem można otrzymać do £9 347, a mieszkając z rodzicami pożyczka wyniesie do £8 144.

Największy wpływ ma przychód rodziców lub jednego rodzica i mieszkającego z nim partnera wówczas, gdy rodzice są po rozwodzie – im więcej zarabiają rodzice, tym mniej otrzyma student. Jeśli potencjalny student ma więcej niż 25 lat lub nie ma kontaktu z rodzicami, urzędnicy biorą pod uwagę indywidualne przychody tej osoby i partnera.

Od sierpnia 2016 roku pożyczka na dofinansowanie kosztów życia dostępna jest tylko dla osób, które przed rozpoczęciem pierwszego roku studiów przebywały w Anglii przez minimum 5 lat.

Każdy wniosek wymaga przesłania oryginalnego dowodu tożsamości. Urzędnicy sprawdzą też adresy zamieszkania z ostatnich 3 lub 5 lat. Minimalny czas rozpatrywania aplikacji to 6 tygodni.

Spłaty

Oba rodzaje pożyczek oferowanych przez Student Finance England podlegają spłacie. Spłata pożyczki rozłożona jest na 30 lat i zaczyna się w kwietniu po ukończeniu studiów, a każda rata jest zależna od przychodów absolwenta.

Jeśli w kwietniu po ukończeniu studiów, przychód wynosi minimum £21 000 rocznie, £1 750 miesięcznie lub £404 tygodniowo, rata wynosić będzie 9%. Podczas studiów, jak i po ich ukończeniu, do pożyczki doliczane jest oprocentowanie w wysokości 3%, kwota podlega też wskaźnikowi cen detalicznych (RPI).

Na przykład, osoba zarabiająca £25 000 rocznie będzie podlegać miesięcznej racie w wysokości £30. Przy £35 000 rocznie, rata wynosić będzie £105.

Raty są automatycznie dedukowane przez pracodawcę każdego miesiąca przy rozliczeniu ubezpieczenia i podatku. Osoby samozatrudnione mają obowiązek rozliczenia się przy zwrocie podatku.

Jeśli dochody absolwenta spadną poniżej £21 000, spłaty są wstrzymywane do momentu poprawienia się sytuacji finansowej, a po 30 latach pożyczka jest unieważniana bez względu na spłaconą kwotę.

Dla osób, które nie spełniają wymogów minimalnego pobytu w Anglii, alternatywną formą dofinansowania podczas studiów jest ubieganie się o status Migrant Worker. Wymagania obejmują minimum 24 godziny pracy tygodniowo i co najmniej £7 500 dochodu rocznie. Osoba, której wniosek dostanie zaakceptowany musi pracować przez cały okres studiów, aby utrzymać dofinansowanie.

Więcej informacji, a także proces aplikacyjny, dostępny jest na stronie rządowej Student Finance: https://www.gov.uk/student-finance/overview

Oprac. Marta Szymborska

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


~Luke

£21 000 rocznie - ale chodzi o brutto czy netto?

~Gosc

Zawsze bierze sie pod uwage zarobki brutto.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 20 lipca 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8376 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.3275 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7170 zł 0.00 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.7199 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8052 zł -0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama