Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Strzeż się kleszcza

Strzeż się kleszcza
Kleszcze są nosicielami zarazków, w tym groźnych krętków boreliozy i wirusów zapalenia mózgu. Pajęczaki wprowadzają je do organizmu człowieka. (Fot. Thinkstock)
Brytyjscy lekarze ostrzegają przed kleszczami zakażonymi boreliozą. Według nich na Wyspach istnieje wysokie zagrożenie wystąpienia tej choroby u ludzi.
Reklama
Reklama

Borelioza to jedno z największych zagrożeń naszych czasów. Tylko w 2013 roku na tę chorobę leczonych było ponad 1 100 osób.

Liczba osób zapadających na boreliozę w Zjednoczonym Królestwie zwiększyła się czterokrotnie w ciągu ostatnich dwunastu lat.

Borelioza to jedno z największych zagrożeń naszych czasów. Tylko w 2013 roku na tę chorobę leczonych było ponad 1 100 osób.

Liczba osób zapadających na boreliozę w Zjednoczonym Królestwie zwiększyła się czterokrotnie w ciągu ostatnich dwunastu lat.

Groźny kleszcz

Kleszcze są nosicielami zarazków, w tym groźnych krętków boreliozy i wirusów zapalenia mózgu. Pajęczaki wprowadzają je do organizmu człowieka.

Wirusem zapalenia mózgu łatwo się też zarazić, pijąc mleko prosto od krowy czy kozy, na których żerowały zakażone kleszcze. Niebezpiecznie jest również jeść przetwory z zarażonego mleka.

Wirus jest odporny na działanie soków żołądkowych, natomiast ginie podczas pasteryzacji. Krętki boreliozy zaś mogą dostać się do krwi, gdy wydzielinę kleszcza wetrze się w drobna rankę na skórze.

Gdzie czyha kleszcz?

Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu. Kleszcze nie wspinają się powyżej wysokości 1 – 1,5 m metra, więc najczęściej można je więc spotkać :

  • w trawie,
  • chwastach,
  • krzewach na spodniej stronie liści,
  • po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona,

Ulubione miejsca kleszcza na ciele człowieka

Kleszcze wybierają wszelkie zagłębienia i zgięcia:

  • stawy kolanowe i łokciowe,
  • pachy czy pachwiny 
  • okolice uszu.

Pies jest w stanie roznieść dziesiątki larw. Dlatego po spacerze warto sierść psa dokładnie przejrzeć.

Objawy boreliozy

Objawy choroby są bardzo przykre. Borelioza atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Choroba rozwija się w ciągu kilku tygodni od ukąszenia. W tym miejscu może pojawić się rumień, a objawy choroby przypominają przeziębienie lub grypę. W dalszym etapie choroby pojawiają się objawy wtórne: zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

Jak się chronić?

Jednym ze sposobów na ochronę przed tymi pajęczakami jest odzież ochronna. Wybierając się na wędrówkę do lasu, parku czy treking, należy założyć spodnie z długimi nogawkami, skarpety i koszulki z długimi rękawami.

Na terenach zalesionych niezbędne powinno być nakrycie głowy; najlepiej takie, które ochrania również kark – radzą lekarze.

Po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało. Wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy. 

Czego nie robić?

Nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia.

WAŻNE!

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem!

Więcej informacji na temat "choroby kleszczy", która po angielsku nazywa się Lyme disease można sprawdzić na stronie NHS tutaj.
 

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama