Prawa konsumenta

8 października 2015, Londynek.net, Brak komentarzy00
Prawa konsumenta

Towar nie spełnia Twoich oczekiwań, chcesz wymienić na inny albo zmieniłeś zdanie - każdy konsument w Wielkiej Brytanii ma do tego prawo. Podpowiemy, jak się chronić przed złymi praktykami handlowców.

Wszyscy robimy zakupy bez względu na to, gdzie mieszkamy. Nieważne czy kupujemy coś w małym sklepie, przez telefon, czy w sieci, zawsze mamy takie same prawa jako kupujący. Warto o tym pamiętać, aby móc je egzekwować.
 

Pomoc konsumencka

Strona internetowa pomocy dla konsumentów wspiera pomocą i radą konsumentom na terenie Wielkiej Brytanii. Pomoc skumulowana jest w kilku głównych tematach: wakacje, zakup urządzeń elektrycznych, korzystanie z usług agencji nieruchomości. Znaleźć można tam opisy konkretnych sytuacji: zakupy na kredyt, rzeczy podrobione, sprzedaż u akwizytora, a także wskazówki na temat pomocy praktycznej i w jaki sposób złożyć reklamację.

Biuro Uczciwego Handlu (OFT)

Biuro Uczciwego Handlu wydaje szereg publikacji, które mają pomóc konsumentom ustrzec się przed sprzedażą uliczną, zakupami od akwizytora oraz przez Internet.

Zapewnia porady specjalistów w takich dziedzinach, jak: zakup komputera, używanego samochodu, przedłużenie gwarancji, korzystanie z usług lombardu, agencji sprzedających bilety oraz zakupy na aukcjach internetowych.

* Pomoc ze strony OFT

Standardy handlowe

Lokalne placówki dbające o przestrzeganie ustalonych standardów w handlu również służą pomocą konsumencką. Wiele z nich prowadzi indywidualne poradnictwo dla osób zamieszkałych na ich obszarze.

U nich można otrzymać także informacje o wszystkich wydziałach w Wielkiej Brytanii, które zajmują się przestrzeganiem standardów w handlu.

* Lokalna placówka dbająca o standardy w handlu

Ustawa o sprzedaży dóbr – dobra wadliwe

Wydział Handlu i Przemysłu (DTI) dysponuje pomocnymi wskazówkami prawnymi co do rzeczy wadliwych.

Znalezienie porady przez konsumenta

Załączony odnośnik pozwoli ci na wprowadzenie Twoich danych, w tym także miejsca zamieszkania, a następnie przekseruje cię na stronę internetową lokalnych organów władzy, gdzie będziesz mógł zdobyć szersze informacje.

* Porada dla konsumentów

Naciągnięcia i ostrzeżenia

Biuro Uczciwego Handlu (OFT) publikuje informacje na temat aktualnych naciągnięć obecnych w Internecie, nieuczciwych promocji przesyłanych pocztą lub poprzez sprzedaż bezpośrednią w Twoim domu.

Powiadamianie o nieuczciwych praktykach handlowych

Powiadamianie o nieuczciwych praktykach handlowych zostało zapoczątkowane przez placówki lokalne dbające o uczciwy handel by zachęcić ludzi do informowania o zauważonych praktykach nieuczciwego handlu, jak choćby cowboyów budowlanych, akwizytorów, ludzi sprzedających rzeczy podrobione, rekinów pożyczkowych, ludzi proponujących nieuczciwe konkursy czy nieuczciwe oferty pracy.

Nadużycia finansowe

Urząd zajmujący się usługami finansowymi (FSA) wydaje najbardziej aktualne wiadomości na temat nadużyć i oszustw, jak również ostrzeżenia na temat niebezpieczeństw, którymi konsument może spotkać się w świecie usług finansowych.

Zwrócenie produktu

Placówki dbające o utrzymanie standardów w handlu dysponują aktualnymi listami rzeczy, których zwrot jest możliwy oraz wymaganiach bezpieczeństwa, jakie powinni spełnić producenci, gdy zauważą, że produkowane przez nich produkty są wadliwe lub występują pewne problemy związane z użytkowaniem tych rzeczy.

* Ostrzeżenia bezpieczeństwa oraz zwrot produktu

Zgłoś nielegalny handel uliczny

Załączony odnośnik pozwoli Ci na wprowadzenie Twoich danych, w tym także miejsca zamieszkania, a następnie przekseruje Cię na stronę internetową lokalnych organów władzy, gdzie będziesz mógł zdobyć szersze informacje.

* Zgłoś nielegalny handel uliczny

Usługi i produkty finansowe

Urząd zajmujący się usługami finansowymi (FSA) wydaje informacje dla konsumentów na temat zarządzania finansami, ubezpieczeń, środków emerytalnych, związanych z hipoteką, inwestycjami oraz oszczędnościami.

Na ich stronie internetowej można skorzystać z kalkulatora budżetu, a także opłat hipoteki. Znajdują się tam również tabelki porównawcze dla produktów rynku finansowego, jak rachunki oszczędnościowe, ISA, dotacje, renty i inne.

* Tabele porównawcze przygotowane przez FSA

Zarządzanie roszczeniami i zażaleniami

Od kwietnia 2007 roku oferowanie komuś pomocy przy uzyskaniu pieniędzy z roszczenia takich dziedzinach jak uszczerbek na zdrowiu czy też finansowaniu nieuczciwego sprzedawcy, by mógł pracować bez pozwolenia jest przestępstwem. By móc sprawdzić, czy dana osoba posiada autoryzację oraz by zgłosić zażalenie na tych pracujących niepoprawnie, skorzystaj z poniższego odnośnika o „wynagradzaniu zażalenia". Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało poradnik o istotnych regulacjach prawnych „Regulacje dotyczące zażaleń: co musisz wiedzieć".

* Wynagradzanie roszczeń: uprawnione placówki

Kredyty i długi

FSA wyjaśnia kwestie takie jak rachunek kredytowy oraz wyrównawczy. Odpowiada również na najczęstsze pytania związane z tym tematem. Możemy zasięgnąć także informacji na temat pożyczania oraz długów.

* Jak poradzić sobie z zadłużeniem

Bezpieczeństwo żywności

Agencja zajmująca się określaniem standardów dla żywności na swojej stronie internetowej zamieszcza informacje na temat ubezpieczenia żywności, jej oznaczania oraz zdrowego odżywiania się.

* Agencja określająca standardy żywności

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 18 września 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8370 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.3030 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.6817 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8327 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8266 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama