Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prawa Twojego dziecka

Prawa Twojego dziecka
Wszystkim dzieciom i młodzieży do 18 lat przysługują prawa zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka. (Fot. Getty Images)
Konwencja o Prawach Dziecka (Convention on the Rights of the Child, UNCRC) dotyczy wszystkich dzieci i młodzieży do lat 17. Dzieli się ona na 54 artykuły: większość z nich dotyczy socjalnych, cywilnych, ekonomicznych, kulturalnych i politycznych praw dziecka; niektóre natomiast ustanawiają, w jaki sposób rządy powinny tę Konwencję upowszechniać i wprowadzać w życie.
Reklama
Reklama

Czym jest UNCRC?

Wszystkim dzieciom i młodzieży do 18 lat przysługują prawa zawarte w Konwencji. Niektóre grupy dzieci i młodzieży - na przykład te żyjące poza domem i niepełnosprawne - posiadają dodatkowe prawa, które zapewniają im dobre traktowanie i spełnianie ich potrzeb.

Wielka Brytania ratyfikowała Konwencję o prawach dziecka (UNCRC) 16 grudnia 1991 roku. Oznacza to, że rząd Wielkiej Brytanii ma obowiązek przedstawić wszystkie prawa przysługujące dzieciom w tym traktacie (poza tymi dziedzinami, w których obowiązują konkretne zastrzeżenia).

Konwencja jest umową pomiędzy krajami co do przestrzegania tego samego prawa. Jeśli rząd jakiegoś kraju ratyfikuje konwencję, oznacza to, że zgadza się przestrzegać zasad zawartych w tejże konwencji.

Co zawiera traktat?

Od 15 stycznia 1992 roku, kiedy traktat wszedł w życie, każde dziecko w Wielkiej Brytanii zyskało 40 konkretnych praw, włączając następujące:

  • prawo do życia, przetrwania i rozwoju
  • prawo do poszanowania ich opinii i wzięcia pod uwagę ich dobra przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji
  • prawo do imienia i narodowości, swobody światopoglądu i dostępu do informacji
  • prawo do życia w rodzinie lub pod inną opieką, do kontaktu z obojgiem rodziców
  • prawo do zdrowia i opieki medycznej, włączając prawa dla dzieci niepełnosprawnych i do opieki społecznej
  • prawo do oświaty, wypoczynku, kultury i sztuki
  • specjalne prawo ochrony dzieci-uchodźców, dzieci w kontakcie z sądami dla nieletnich, dzieci pozbawione wolności i wykorzystywane ekonomicznie, seksualnie lub w jakikolwiek inny sposób

Prawa zawarte w konwencji dotyczą wszystkich dzieci i całej młodzieży, bez jakichkolwiek wyjątków.

Pewność, że Konwencja jest przestrzegana

Odpowiedzialność za upewnienie się, że każdy z krajów przestrzega ustaleń Konwencji spoczywa na Komisji do spraw dziecka (Committee for the Rights of the Child). Jest to grono międzynarodowych ekspertów do praw dziecka. Ostatni raz, kiedy komisja sprawdzała archiwa rządu Wielkiej Brytanii, był 2002.

W Anglii jest też Komisarz do spraw dziecka, odpowiedzialny za podnoszenie świadomości dotyczącej opinii dzieci, ich interesów i praw gwarantowanych przez Konwencji. Komisarz musi co roku przygotowywać raport dla parlamentu.

Uwagi dotyczące stosowania

Członkowie ONZ poprosili rząd, aby powiedział im, w jaki sposób prawa niepełnoletnich są rozważane w Wielkiej Brytanii.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, rząd poprosił zarówno dorosłych, jak i dzieci, aby przysłali mu swoje opinie na temat praw zawartych w Konwencji. Poprosił też o sugestie dotyczące skuteczniejszego rozpowszechniania wiedzy na temat praw dziecka.

Ankieta obejmująca wiele dziedzin (włączając edukację, obiekty zdrowotne i wypoczynkowe) skończyła się 31 stycznia 2007 roku.

Sojusz praw dziecka w Anglii

Poza Komisją i Komisarzem do spraw dziecka, istnieje też Sojusz praw dziecka w Anglii (CRAE) - pozarządowa organizacja , która raz w roku tworzący raport dotyczący sprawności, z jaką rząd reaguje na wyniki badań i zalecenia Komisji.

Raport ten streszcza zarówno pozytywne, jak i negatywne działania związane z dziecięcymi prawami człowieka w Anglii.

    Komentarze
    • Babcia
      3 kwietnia 2014, 11:22

      Moja niepelnosprawna wnusia lat 11 cierpi ma bol plecow juz 8 miesiecy Lekarz ortopeda nie chce ja przyjac.Prosze czy moze ktos wie gdzie zlozyc skarge na lekarza

    • Anna Raczkowska
      4 kwietnia 2014, 12:20

      Może Pani najpierw złożyć skargę ustną i pisemną w swojej przychodni. Skargę można złożyć jednak nie później niż sześć miesięcy od daty zdarzenia. Jeżeli skarga nie zostanie rozwiązana na miejscu, można skierować sprawę do Angielskiego Szkockiego Rzecznika Praw Obywatelskich ( British and Irish Public Services Ombudsman) bądź zgłosić sprawę do rozpatrzenia sądowego.
      Proszę zapoznać się z naszym artykułem, jest w nim link przekierowujący do "Ombudsman".

      Pozdrawiamy

      link:

      http://londynek.net/ukipedia/article?jdnews_id=2546835

    • Adi
      5 czerwca 2016, 14:27

      Moja ex dziewczyna ogranicza mi kontakt z moją córka, mimo że mieszkam jedynie 1 mile od nich. Co mogę zrobić w tej sprawie, mam nawet nagrany film jak pukam do drzwi, a ojciec mojej ex zabrania mi owego kontaktu..

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama