Menu

Praca dla absolwentów w Wielkiej Brytanii

Praca dla absolwentów w Wielkiej Brytanii
Graduate programmes i schemes są świetną opcją dla absolwentów wyższych uczelni. (Fot. Thinkstock)
Jak znaleźć pracę po skończeniu studiów? Z tym problemem boryka się wielu absolwentów. Choć brytyjski rynek pracy wciąż jest trudny istnieją instytucje, które pomagają byłym studentom znaleźć pierwszą pracę.
Reklama

Graduate schemes i graduate programmes to programy dla tych, którzy skończyli studia w ciągu ostatniego roku lub tych, którzy w tym roku skończą studia przygotowujące ich do przyszłego zawodu.

Zwykle trwają rok – choć zależy to od pracodawcy i mogą trwać dłużej. Są połączeniem pracy i treningu. Czas, który absolwent spędza w danej firmie ma być dla niego okresem intensywnej nauki i pracy. Podstawy nie różnią się między sobą we różnych firmach: przechodzi się trening (połączony z obserwacją oraz z zajęciami teoretycznymi) i odbywa się normalną praktykę. Programy jednak mogą się różnić w dużym stopniu. Często programy tego typu związane są z wyjazdami za granicę.

Praca i trening

Zazwyczaj młodemu adeptowi zostaje przydzielony opiekun, do którego może zwracać się w razie wątpliwości. Często może być to osoba, która także brała udział w podobnym programie i wie, z jakimi problemami może borykać się nowicjusz.

Program taki pozwala zadecydować, czy dany typ pracy naprawdę Ci odpowiada; czy pokrywa się z Twoimi oczekiwaniami i czy Ty sam sprawdzasz się w danym zawodzie. Decyzja o udziale w programie ma największy sens podczas ostatniego roku studiów, przed wybraniem specjalizacji.

Warto pamiętać o możliwościach rozwoju w firmie, w której bierzesz udział w programie – po ukończeniu programu może okazać się, że doskonale pasujesz do jej profilu. Przy dużej konkurencyjności ofert, każda firma pragnie zadbać o nowego pracownika i sprawić, żeby zechciał zostać w firmie – ten program to inwestycja, dająca firmie szanse na wykreowanie pracownika.

Programy dla absolwentów dają  szansę na pozyskanie młodych specjalistów i przygotowanie ich do pracy w firmie. Jeśli nie zdecydujesz się na rozwój w danej firmie, programy dla absolwentów są świetną bazą pod dalszy rozwój. Umożliwiają zdobycie cennego doświadczenia, które bardzo często jest wymagane od absolwentów już kiedy dopiero opuszczają mury uczelni.

Zarobki

Pensje muszą zachęcić do tego, by absolwenci wybrali właśnie tę a nie inną firmę. Stawki zaczynają się od £16 000 rocznie, a sięgają nawet £40 000. Do tego dochodzą - bardzo często - także bonusy i prowizje.

Jest określony limit miejsc, o które mogą ubiegać się absolwenci. Ich liczba zależy od firmy. Istnieją także warunki, które musi spełniać absolwent i najczęściej są związane z wynikami w nauce – jest minimum, które trzeba osiągnąć. 

Duży wybór i dostępność programów sprawia, że o miejsce mogą ubiegać się nie tylko najlepsi absolwenci. Jeśli interesujesz się konkretną firmą, sprawdź, czy program dla absolwentów jest dostępny. Często informacje tego typu można znaleźć na stronach internetowych.

Jeśli skończyłeś studia i szukasz odpowiedniej oferty pracy lub jeszcze studiujesz, ale już chciałbyś zacząć zdobywać cenne doświadczenie i rozwinąć zawodowe horyzonty, graduate programmes i schemes są świetną opcją.

Więcej informacji:

 • www.thegraduate.co.uk - serwis dla absolwentów, na którym można znaleźć firmy oferujące programy, a także oferty pracy dla absolwentów i wiele innych przydatnych informacji,
 • www.graduate-jobs.com - na tej stronie można znaleźć między innymi listę firm oferujących programy dla absolwentów,
 • www.just4graduates.net - bogata baza ofert wyłącznie dla absolwentów,
 • www.top100graduateemployers.com - lista sporządzona przez dziennika „The Times”, na której znalazły się firmy stwarzające najlepsze warunki dla absolwentów w latach 2010-2011.
  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.01.2021
  GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł
  Reklama