Menu

Płaca minimalna w UK

Płaca minimalna w UK
Pracownik w UK nie może być opłacany poniżej minimalnej stawki godzinowej. (Fot. Getty Images)
Pracownicy na terenie Zjednoczonego Królestwa mają prawo do minimalnej wysokości płacy zwanej Narodowym Minimalnym Wynagrodzeniem. Wysokość płacy jest ustalana każdego roku przez rząd w oparciu o wytyczne Low Pay Commission (LPC) - niezależnej instytucji.
Reklama

Istnieją różne wysokości Wynagrodzenia Minimalnego w zależności od wieku pracownika. Wysokość stawki minimalnej jest weryfikowana każdego roku, a wszelkie podwyżki mają miejsce w kwietniu.

Od 1 kwietnia 2019 roku NMW (National Minimum Wage) wynosi 8,21 funta za godzinę dla pracownika powyżej 25. roku życia. Podwyżka będzie dotyczyć prawie 2 milionów pracowników.

Wysokość National Minimum Wage jest uzależniona od wieku osoby pracującej i wynosi odpowiednio:

 • 8,21 dla osób powyżej 25. roku życia
 • 7,70 dla osób od 21. do 24. roku życia
 • 6,15 dla osób w wieku od 18 do 20 lat
 • 4,35 dla osób w wieku do 18 lat
 • 3,90 dla osób dla osób odbywających staż

Prawo stanowi również, że pracownik nie powinien pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo, jednak może umówić się z pracodawcą inaczej.

Podatki i Narodowe Ubezpieczenie

Zapewne będziesz musiał odprowadzić podatek oraz składki na ubezpieczenie, które Twój pracodawca pobierze z Twojego wynagrodzenia. Mogą zaistnieć inne potrącenia z Twojej pensji, jednak musi to zostać uzgodnione z Tobą na piśmie. Twój pracodawca powinien dać Ci odcinek wypłaty (payslip) mówiący o tym, co zostało potrącone.

Bardziej szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć tutaj.

Chorobowe

Jeżeli nie pracujesz z powodu choroby przez 4 lub więcej dni, prawdopodobnie będziesz mógł otrzymać Statutory Sick Pay przez okres do 28 tygodni. Wymagane jest zwolnienie lekarskie, jeśli chodzi o nieobecności w pracy przez okres dłuższy niż siedem dni.

Bardziej szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć tutaj.

Więcej informacji na temat minimalnej stawki za pracę można znaleźć na stronie rządowej: https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates.

  Komentarze
  • Aleksis
   15 sierpnia 2017, 22:31

   czas najwyższy do opuszczenia GB ,będzie dno,bajzel

  • Tak..
   19 sierpnia 2017, 06:46

   Jak sie to ma do wynagrodzenia opiekunek osob starszych ? 2,50 f/godz .....i 24/g na dobe...

  • Bori
   29 sierpnia 2017, 00:59

   Słuchajcie, czy ktoś z Was spróbował w UK osiągnąć upadłość konsumencką? Przy okazji korzystał może z pomocy pracowników kancelarii Egidon? Z góry dzięki za informacje :)

  • Miriam
   17 stycznia 2018, 08:09

   Przez wieki Brytyjczycy wykorzystywali kolonie i najemną siłę roboczą . Jaki frajer wmawia nam na siłę , że z tego zrezygnują . Wiec nie wciskajcie kitu , że mamy uciekać bo niby przed czym. Rdzenny anglik może odmówic pracy za 30 funtów ,będzie pił piwo w P U Bie i pobierał zasiłek. Właściciel P U Bu nie doniesie na swojego bo P U By też muszą mieć z czegoś dochody. Dopiero nasze dzieci urodzone w UK będą mogły korzystać ze wszystkich uprawnień.

  • Fuko
   1 maja 2019, 11:26

   Te 8,21 to. Brutto ? Jaki jest podatek

  • Belmondo
   30 marca 2020, 15:28

   upadlosc kosumencka jest abrdzo prosta , nie potrzebujesz posrednikow ktorzy skasuja ciebie na bogato.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł
  Reklama