Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ojciec nieznany

Ojciec nieznany
“Pater semper incertus est” - w dosłownym tłumaczeniu – ojciec jest zawsze nieznany, jak głosiło to starożytne prawo rzymskie. Napoleon posunął się jeszcze dalej i w 1804 roku zapisem w kodeksie cywilnym... zabronił ustalanie ojcostwa.
Reklama
Reklama

Dopiero w XX wieku Federacyjny Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to podstawowe prawo człowieka i zmienił wcześniejszy zapis.

Sprawy tego typu są sprawami drażliwymi, jednak wielu to dotyka.  Jeśli już znalazłaś się w takiej sytuacji, warto zapoznać się z prawem obowiązującym w Wielkiej Brytanii, żeby wiedzieć, gdzie zgłosić się po pomoc i jakie masz prawa.

Najlepiej udać się do Child Support Agency, gdzie można uzyskać potrzebne porady. Ponadto, podając im jak najwięcej danych o ojcu dziecka (imię, nazwisko, adres, datę urodzenia, wszystko, co wiesz) oni go znajda i postarają się ściągnąć z jego pensji alimenty na dziecko.
 

Ponadto prawo mówi, że jeśli kobieta wskaże ojca dziecka, to tak jest i to mężczyzna, jeśli uważa inaczej, musi się starać o to, aby udowodnić, że jest inaczej. To on musi wystąpić o badanie DNA i to on ponosi wszelkie koszty z tym związane (jest to koszt około 200 funtów). Jeśli się okaże, że jednak nie jest ojcem, państwo zwróci mu wszystkie koszty. Jednak jeśli tych badań nie zrobi, zostanie uznany za ojca i będzie musiał łożyć na rzecz dziecka.

Prawo angielskie różni się trochę od polskiego pod tym względem i, niestety, aż do porodu ojciec nie jest zobowiązany do pomocy matce. W Anglii działa także Citizen Advice Bureau (CAB). Specjaliści doradzają  i pomogają załatwić spraw - całkowicie za darmo.

Co zrobić, jeśli wracasz do Polski, a ojcem dziecka jest obywatel Wielkiej Brytanii?

Po powrocie należy wystąpić do sądu o ustalenie pochodzenia dziecka. Nie musisz się jednak z tym spieszyć, bo sprawy tego typu nie ulegają przedawnieniu.

Samotne matki mogą zawrzeć w pozwie dwa roszczenia: o ustalenie ojcostwa cudzoziemca i zasądzenie od niego alimentów. Taki pozew należy wnieść do wydziału rodzinnego i opiekuńczego sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka.

Jak było wspomniane wcześniej, w Polsce matka ma prawo domagać się o zasądzenie kwoty z tytułu przyczynienia się cudzoziemca do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem, które poniosła oraz trzymiesięcznego utrzymania.

Masz też prawo wpisać w metryce urodzenia dziecka „ojciec nieznany” i wychowując dziecko jako samotna matka, będziesz miała prawo do wszelkich dodatków na dziecko i pomoc ze strony państwa.

Problem powstaje podczas wyrobienia paszportu dla dziecka. Pierwszy paszport dla dziecka wydawany jest na podstawie odpisu skróconego lub zupełnego aktu urodzenia wystawionego przez polski Urząd Stanu Cywilnego (dzieci urodzone na terenie Wielkiej Brytanii należy zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego w Polsce wg miejsca zamieszkania jednego z rodziców).

W uzasadnionych przypadkach konsul może wystawić paszport na podstawie brytyjskiego aktu urodzenia. Do wydania paszportu wymagana jest zgoda obojga rodziców chyba, że z orzeczenia sądu wynika, że prawo do decydowania w tej sprawie jednemu z rodziców zostało odebrane. Jednak to wiąże się ze sprawą w sądzie.

Prawo mówi, że:

  • jeżeli rodzice dziecka nie są małżeństwem, dziecko nosi nazwisko ojca (jeśli nastąpiło uznanie dziecka i ojciec jest wpisany w akcie urodzenia) lub nazwisko matki,
  • jeżeli dziecko nie zostało uznane przez ojca (ojciec nie jest wpisany w akcie urodzenia), dziecko nosi nazwisko matki.

Tak więc, jeśli już ojcostwo zostanie ustalone, a ojciec nie zrzeknie się praw do opieki nad dzieckiem lub będzie je miał po zarządzeniu sądowym ograniczone, ale będzie płacił alimenty.
Ojciec będzie miał  takie samo prawo o decydowaniu, jak kobieta i może nie zgodzić się na paszport dla dziecka, bojąc się, że zostanie ono wywiezione bez jego zgody z kraju jego pochodzenia.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama