Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kontrolowanie wydatków

Kontrolowanie wydatków
Nad własnym budżetem trzeba mieć kontrolę. (Fot. Thinkstock)
Planowanie wydatków pomoże Ci najlepiej zarządzać swoimi pieniędzmi i uniknąć niepotrzebnych kosztów. Pomoże Ci także zaplanować przyszłość i negocjować z ludźmi, którym jesteś winien pieniądze.
Reklama
Reklama

Po co planować?

Z dokładnym budżetem, będziesz w stanie obniżyć niepotrzebne wydatki i zaoszczędzić pieniądze, lub powstrzymać rosnące długi. Jeśli już masz problemy z długami, prowadzenie budżetu pokaże Ci, ile dodatkowych pieniędzy posiadasz. Pomoże Ci to, kiedy będziesz rozmawiał z wierzycielami (tymi, którym jesteś winien pieniądze), ponieważ będziesz mógł zaproponować realne oferty spłaty ich przez określony przedział czasu.

Kalkulowanie osobistego budżetu

Program komputerowy do planowania budżetu oddziela różne rodzaje przychodów od wydatków, w które wstawiasz swoje własne dane. W Internecie znajdziesz kilka kalkulatorów; wybierz ten, który odpowiada Ci najbardziej.

Wydatki

Zacznij, zastanawiając się, na co wydajesz pieniądze: sprawdź ostatnie wyciągi z konta bankowego, rachunki za gaz, prąd, telefon, podatek Council Tax, opłaty za wodę, ubezpieczenie i podobnego typy wydatki. Nie zapomnij o doliczeniu wszystkiego, za co płacisz zleceniem stałym (na przykład, hipoteka lub opłaty za czynsz, spłaty pożyczek, opieka nad dzieckiem).

Następnym krokiem jest oszacowanie wydatków dziennych (na przykład na jedzenie, ubrania, paliwo, zwierzę domowe i gazety). Na końcu, dolicz oszacowane kwoty kosztów niespodziewanych i okazjonalnych (na przykład za prezenty urodzinowe i świąteczne, naprawy samochodowe i remonty domowe, wizyty u dentysty i okulisty, wyjazdy i wakacje). Oblicz całkowite wydatki za cały rok i podziel przez 52 lub 12, by otrzymać liczbę dla każdego tygodnia lub miesiąca.

Przychód

W następnej kolejności zrób listę całego Twojego przychodu:

  • sprawdź wszystkie kwity płatnicze, by otrzymać dokładne liczby pensji
  • zobacz zaświadczenia z zasiłków, Child Tax Credit i podobne
  • dolicz czynsz od lokatorów lub wkłady od dorosłych dzieci

Powinieneś uśrednić jakikolwiek przychód nieregularny i zignorować jednorazowe lub niepewne kwoty. Oblicz przychód całkowity na tydzień lub miesiąc, a potem odejmij wydatki, by oszacować, czy masz zapasowe pieniądze lub czy możesz mieć długi.

Jeśli masz niedobór środków

Jeśli Twój przychód jest mniejszy niż wydatki, będziesz musiał podporządkować je priorytetom i zrezygnować z niektórych, na które nie możesz sobie pozwolić. Pomyśl o:

  • zaplanowaniu wydatków (szczególnie takich jak rachunki za gaz, prąd i telefon)
  • oszczędzaniu na wszystkim jak najbardziej się da już jak najwcześniej
  • jeśli masz długi, niezwłocznie zajmij się nimi

W tym samym czasie ważne jest, żeby upewnić się, że otrzymujesz jak największy przychód:

  • dowiedz się, czy możesz dostać dodatkowe zasiłki lub ulgi podatkowe
  • upewnij się, że wszyscy, którzy mieszkają z Tobą i zarabiają, należycie dokładają się

Gdy już będziesz miał pieniądze do odłożenia

Planowanie wydatków to upewnienie się, czy jeszcze masz pieniądze już po zapłaceniu wszystkich rachunków. Możesz myśleć o odkładaniu pieniędzy na konta oszczędnościowe, by służyły do pokrycia nieoczekiwanych wydatków lub większego wydatku (na przykład wakacji lub depozytu za nowy samochód). Jeśli jest to dosyć pokaźna suma, dobrze jest ją w coś zainwestować, tak by przybyło pieniędzy. Rozejrzyj się, zanim wybierzesz oszczędzanie lub inwestycję, by upewnić się, że będzie to najlepsza droga. Zechciej zasięgnąć fachowej porady, zanim podejmiesz decyzję.

Śledzenie swojego budżetu

Budżet to tylko szacowana wielkość Twojego przychodu oraz wydatków. Ważne jest, by śledzić obecny przychód i wydatki, aby upewnić się, że jest on dokładny. Przez pierwsze kilka miesięcy dobrze jest prowadzić zeszyt i notować wszelkie wydatki. Będziesz mógł zmienić swój budżet, by był dokładniejszy i wymyślisz coś, gdzie oszczędzać pieniądze. Dobrze jest też regularnie sprawdzać swój budżet, by wziąć pod uwagę wielkie zmiany sytuacji życiowej (na przykład nową pracę).

Gdzie uzyskać pomoc i porady?

Wiele organizacji oferuje bezpłatną pomoc i poradę dot. planowania wydatków.

  

Consumer Credit Counselling Service (CCCS)

Strona internetowa CCCS zawiera pomocną listę typów wydatków i wyjaśnia niektóre pojęcia finansowe.

National Debtline

National Debtline udziela telefonicznie porad związanych z długami i posiada na swojej stronie internetowej informacje oraz narzędzia, takie jak program planujący budżet online.

Szczegóły kontaktowe z National Debtline

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Reklama