Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Fitness

Fitness
Modne zajęcia fitness to głównie ćwiczenia odchudzające, przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej. Z kolei zadaniem popularnych treningów wzmacniających jest poprawa kondycji i wydolności organizmu. (Fot. Thinkstock)
Słowo „fitness” tłumaczy się jako sprawność fizyczną, czyli zdolność ludzkiego ciała do funkcjonowania z wigorem bez zmęczenia.
Reklama
Reklama

W niektórych publikacjach bycie „fit” wiąże się też z podniesioną odpornością całego organizmu na stres. Fitness to także popularna na całym świecie odmiana sportu nie ograniczająca się wyłącznie do zajęć aerobowych na siłowni.

Kiedy mówi się o fitnessie często zapomina się o tym, że ta dziedzina sportu składa się tak naprawdę z trzech rodzajów treningu. W zależności od potrzeb i wyznaczonych celów można trenować różne rodzaje fitnessu albo trenować na przemian różne zestawy ćwiczeń. Idealny plan treningu przewiduje zbalansowanie wszystkich trzech obszarów ćwiczeń:

  • fitness aerobowy (aerobic fitness)

Rodzaj fitnessu, który podnosi wydolność Twoich płuc i serca. Wszystkie ćwiczenia aerobowe opierają się na optymalnym wykorzystaniu tlenu przez organizm. Twój organizm jest zmuszony do produkowania większej ilości czerwonych krwinek, które są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu do tkanek organizmu. Ilość tlenu, która jest dostarczana do Twoich mięśni stopniowo wzrasta, przez co mogą one pracować dłużej, a w przyszłości być bardziej wytrzymałe. W czasie tych ćwiczeń zwiększa się rytm serca, a mięśnie spalają kombinację związków tłuszczy i cukrów. Bardzo szybko traci się tkankę tłuszczową.

  • wzmacnianie mięśni (muscles strengthening)

Fitness, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni. Ten rodzaj fitnessu korzysta z pomocy ciężarów lub obciążników. Jego głównym celem jest wzmocnienie poszczególnych mięśni. Ruchy w czasie takich ćwiczeń nie są już tak energiczne jak w treningu aerobowym. Z drugiej strony często stosuje się ćwiczenia aerobowe pomiędzy seriami ponoszenia ciężarów w celu przyśpieszenia rytmu serca, co wpływa dodatnio na metabolizm.

  • rozciąganie (flexibility)

Każdy trening angażuje mięśnie, które podczas wysiłku kurczą się. Dlatego bardzo ważne są regularne ćwiczenia rozciągające.

Fitness kładzie również nacisk na zrównoważoną dietę i kontrolę masy ciała. Rozwijające się poprzez trening mięśnie muszą dostać wyznaczoną codzienną dawkę węglowodanów, białek i cukrów, by sprawnie działać, dlatego trenerzy fitness oprócz profesjonalnego zestawu ćwiczeń proponują też dietę dostosowaną do zapotrzebowania energetycznego Twojego ciała.

Koszt

Ogólny koszt zależy to od opłat członkowskich na siłowni, do której zdecydujesz się chodzić. Jeśli wybierzesz usługi prywatnego trenera, musisz liczyć się z o wiele większymi kosztami.

W grupie czy samotnie?

Niektóre ćwiczenia, zwłaszcza aerobowe i rozciągające można wykonywać w grupie. Siłownie oferują szeroki wachlarz takich zajęć. Ich koszt wliczony jest w Twoją opłatę członkowską.

Świetnym ćwiczeniem aerobowym zwolnionym od jakichkolwiek opłat członkowskich jest bieganie.

Wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane, przynajmniej na początku, pod nadzorem trenera.

Idealnym rozwiązaniem jest trening z prywatnym trenerem. Wtedy możesz się skupić tylko na tych ćwiczeniach i partiach ciała, które Cię interesują. Poza tym, wykonujesz ćwiczenia w swoim tempie. Niestety sesje z prywatnym trenerem są kosztowne. Bardzo często jednak siłownie proponują w ofercie członkowskiej kilka sesji z prywatnym trenerem co miesiąc.

Miejsce

Fitness można ćwiczyć w siłowni, w parku, w domu. Do pewnych ćwiczeń wystarczy tylko bieżnia, a do niektórych będziesz potrzebował ciężarów.

Wyposażenie:

  • Każda siłownia posiada wymagane wyposażenie takie jak bieżnie, rowery, stepery, ciężary.
  • We własnym zakresie możesz się pokusić o zakup: niedużych ciężarków, ekspandera, skakanki,kołyskę do brzuszków,, która jest świetna przy wzmacnianiu mięśni brzucha jak i ćwiczeniach rozciągających, twistera, obciążników na nogi i ręce, których możesz używać w czasie treningów cardio.
  • Pomyśl o zakupie odzieży sportowej, która będzie pozwalała oddychać ciału i będzie wygodna.
  • Wygodne buty.
  • Ręcznik. W nieformalnym kodeksie korzystania z siłowni dobrze widziane jest, gdy po zakończonych ćwiczeniach urządzenie zostanie wytarte. Bardzo często siłownie zapewniają odpowiednie spraye i ręczniki papierowe, ale może się zdarzyć tak, że będziesz zdany tylko na siebie.

Od czego zacząć?

  • Wyznacz sobie realistyczny cel. Czy chcesz poprawić swój wygląd? Czy może chcesz zmniejszyć ryzyko chorób serca? Podziel cele na krótkoterminowe i długoterminowe. Możesz prowadzić dziennik treningów i zapisywać postępy.
  • Zważ się. Jest to ważne w kontroli przyszłych postępów. Pamiętaj, że mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa, więc jeśli nie tracisz na wadze w kilku pierwszych tygodniach nie martw się, wtedy kształtują się mięśnie. Dopiero po kilku tygodniach spalana jest tkanka tłuszczowa.
  • Oblicz wskaźnik BMI (Body Mass Index), co ułatwi Ci wyznaczenie celów: BMI = wagę w kilogramach podziel przez wzrost w m podniesiony do kwadratu: jeśli ważysz na przykład 65 kg a Twój wzrost to 1,70, 65 podziel przez 1,70 podniesione do kwadratu. Czyli Twoje BMI będzie wynosić 22,49.

Jeśli Twój wskaźnik wynosi 18.5 albo poniżej masz niedowagę. 20-25 masz normalną wagę. 25.0-29.9 masz nadwagę. 30 i powyżej - jesteś otyły. 40 - bardzo duża otyłość.

  • Na większości siłowni prywatni trenerzy mogą przeprowadzić wiele innych testów pozwalających określić stan Twojej sprawności fizycznej: test z użyciem specjalnego narzędzia wyglądającego jak miarka, którą mierzy się objętość tkanki tłuszczowej na brzuchu (pinch test), test pojemności płuc, który polega na tym, że wdmuchujesz powietrze w specjalną maszynę, itp.
  • Wybierz dobrą siłownię.
  • Wybierz odpowiedni zestaw ćwiczeń. Pamiętaj, że w dobrym zestawie ćwiczeń powinny się znaleźć ćwiczenia cardio np. bieganie, ćwiczenia zwiększające siłę mięśni, ćwiczenia zwiększające wytrzymałość mięśni, ćwiczenia rozciągające. W idealnym planie ćwiczeń przy każdym treningu powinny się znaleźć wszystkie te rodzaje aktywności. Jeśli zależy Ci na utracie wagi pomiędzy ćwiczeniami siłowymi powinieneś wykonywać aerobowe interwały podnoszące rytm serca.
  • Nie przemęczaj się, pozwól swojemu ciału przyzwyczaić się do wysiłku. Nie poddawaj się i rób tylko tyle, ile możesz w danym momencie.

Plusy:

  • utrata wagi;
  • wzmocnienie mięśni;
  • obniżenie ciśnienia krwi;
  • zwiększenie poziomu samooceny;
  • poprawa samopoczucia.

Minusy:

  • wyczerpujące;
  • wymaga dobrej kondycji fizycznej, możliwość kontuzji w wypadku wykonywania ćwiczeń w pośpiechu lub nieprofesjonalnie.
    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama