Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Co zrobić, gdy grozi mi deportacja?

Co zrobić, gdy grozi mi deportacja?
Bycie poddanym deportacji to stresujące doświadczenie, dlatego należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą od prawa imigracyjnego. (Fot. Getty Images)
Jeśli otrzymałeś informację o konieczności opuszczenia Wysp, wydano wobec Ciebie nakaz deportacji bądź umieszczono Cię w ośrodku dla imigrantów, powinieneś wiedzieć, jakie prawa Ci przysługują.
Reklama
Reklama

Możesz być poddany deportacji, jeśli złamałeś przepisy imigracyjne w Wielkiej Brytanii. Może to nastąpić np. gdy:

  • Żyłeś i pracowałeś w UK dłużej niż pozwalała na to Twoja wiza
  • Nie otrzymałeś statusu osoby osiedlonej (settled status) lub nie aplikowałeś o niego
  • Złamałeś warunki pobytu na Wyspach

Deportacji możesz być poddany także wtedy, gdy nie jesteś brytyjskim obywatelem i odsiedziałeś w Wielkiej Brytanii wyrok pozbawienia wolności. W tym wypadku deportowana może być także Twoja rodzina.

Poza przymusową deportacją, możesz być również poproszony o opuszczenie Wysp.

Kwestionowanie decyzji o deportacji bądź prośby o opuszczenie kraju

Jeśli Home Office chce, abyś opuścił Wielką Brytanię, zostaniesz o tym poinformowany pisemnie. W liście znajdziesz informacje o tym, jak możesz zakwestionować tę decyzję. Możesz tego dokonać poprzez wyjaśnienie ministerstwu, dlaczego uważasz, że powinieneś zostać.

Zanim zakwestionujesz decyzję Home Office, powinieneś zasięgnąć porady specjalistów prawnych od imigracji. W ten sposób Twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku mogą wzrosnąć. 

Informacje o tym, gdzie znajdziesz specjalistów prawnych od imigracji, znajdziesz na stronie Citizens Advice: Get Immigration Advice.

Jeśli Home Office odpowiedział negatywnie na Twój wniosek

W tym przypadku Home Office wyśle Ci list z dokładnymi informacjami o tym, jak i do kiedy powinieneś opuścić Wielką Brytanię. W liście tym znajdzie się także informacja o tym, czy możesz walczyć sądownie o możliwość pozostania na Wyspach.

Opuszczanie Wielkiej Brytanii dobrowolnie

Możesz opuścić Wielką Brytanię dobrowolnie, jeśli:

  • Nie wydano wobec Ciebie nakazu deportacji
  • Przebywasz w Wielkiej Brytanii pomimo tego, że Twoja wiza utraciła ważność

Jeśli samodzielnie opłacisz koszty swojego wyjazdu z Wielkiej Brytanii, będziesz mieć możliwość aplikowania o powrót po 12 miesiącach.

Powinieneś poinformować Home Office tak szybko, jak to możliwe, gdy tylko podejmiesz decyzję o dobrowolnym wyjeździe.

Jeśli nie stać Cię na wyjazd z Wielkiej Brytanii

Jeśli koszty podróży są dla Ciebie zbyt wysokie, możesz uzyskać pomoc od brytyjskiego rządu. Możesz np. otrzymać od nich niezbędne dokumenty podróży bądź bilet lotniczy.

Możesz skorzystać z tej pomocy jeśli:

  • Dostałeś się do Wielkiej Brytanii nielegalnie 
  • Aplikowałeś o azyl
  • Byłeś ofiarą współczesnego niewolnictwa
  • Jesteś obywatelem UE i nie masz statusu osoby osiedlonej

Warto pamiętać, że przy wyjeździe możesz otrzymać od brytyjskiego rządu dodatkowe 3 tys. funtów, aby pomóc Ci w powrocie. O tym, jak aplikować o pomoc, dowiesz się z rządowej strony: Get help to return home if you’re a migrant in the UK

Powrót do UK po wyjeździe

Jeśli skorzystałeś z pomocy rządu w wyjeździe do swojego kraju pochodzenia, zazwyczaj możesz aplikować o możliwość powrotu do Wielkiej Brytanii:

  • W ciągu 2 lat, jeśli opuściłeś Wielką Brytanię w ciągu 6 miesięcy od momentu, gdy zostałeś o to poproszony
  • W ciągu 2 lat od momentu, gdy Home Office odmówił Ci pozostania po tym, gdy wysłałeś wniosek w tej sprawie
  • W ciągu 5 lat, jeśli opuściłeś Wielką Brytanię po czasie dłuższym niż 6 miesięcy od momentu, gdy zostałeś o to poproszony

Pamiętaj o tym, że możesz powrócić na Wyspy szybciej, jeśli przebywa tam Twój partner lub Twoje dziecko.

Bycie deportowanym z Wielkiej Brytanii

Nigdy nie będziesz deportowany natychmiastowo - zazwyczaj trwa to pewien czas, zanim Home Office przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty. W tym czasie będziesz musiał regularnie się meldować, zazwyczaj co 2-4 tygodnie.

Zamknięcie w ośrodku dla imigrantów

Zostaniesz umieszczony w ośrodku deportacyjnym, gdy zostałeś poinformowany, iż Twoja deportacja nastąpi niedługo. Będziesz musiał w nim przebywać do momentu, gdy nie powrócisz do kraju.

Home Office może umieścić Cię w takim ośrodku również wtedy, gdy ma podejrzenie, że będziesz próbował unikać deportacji.

Nie powinieneś być umieszczony w ośrodku deportacyjnym, jeśli masz problemy psychiczne, jesteś w ciąży bądź jesteś osobą niepełnosprawną. Jeśli pomimo tego zostałeś w nim umieszczony, powinieneś aplikować o wyjście za kaucją.

Do ośrodka deportacyjnego możesz trafić w dowolnym momencie, ale najczęściej ma to miejsce podczas regularnego meldowania się. Z tego powodu zawsze warto mieć przy sobie wszystkie dokumenty i być przygotowanym.

O tym, że będziesz deportowany do innego kraju musisz być poinformowany min. na 3 dni przez deportacją. 

W ośrodku deportacyjnym zawsze zostaniesz poinformowany w swoim ojczystym języku o przysługujących Ci prawach. Jeśli tak się nie stanie, powinieneś się tego domagać.

Masz prawo m.in. do:

  • Odwiedzin
  • Złożenia wniosku o wyjście za kaucją
  • Otrzymywania poczty i odbierania telefonów
  • Używania internetu
  • Posiadania ze sobą rzeczy osobistych
  • Posiadania kontaktu ze światem zewnętrznym (np. z prawnikiem bądź rodziną w innym kraju)

Jeśli do ośrodka trafiła także Twoja rodzina, masz prawo przebywać z nimi.

Uzyskaj pomoc od radcy prawnego

Zawsze masz prawo do porady prawnej w sprawie swojej sytuacji, gdy umieszczono Cię w ośrodku detencyjnym. Radcy mogą być pomocni przy aplikowaniu o kaucję czy odwoływaniu się. 

Jeśli chcesz skorzystać z darmowej pomocy prawnej, poproś kogoś o dostęp do prawnika w ramach Detention Duty Advice Scheme. 
 

    Komentarze
    • Gość
      29 grudnia 2021, 20:53

      Wszystko ładnie napisane.Obecnie przebywam w ośrodku imigracyjnym.absolutnie haniebne miejsce.Pracownicy sa niegrzeczni i protekcjonalni.stosują podstępną taktykę.nie wykonują swojej pracy.celowo nie odbierają telefonu.dokumenty są systematycznie „gubione”.na każdym kroku prowokują cię do bycia złym i zrobienia czegoś złego. zmuszają ludzi do podpisywania dokumentów i obwiniają ich o niedopełnienie innych dokumentów. brak odpowiedzi na prośbę o tłumacza lub tłumaczenie dokumentów.nie miałem żadnej informacji o deportacji.zero szans na obronę.

    • Gosc
      30 grudnia 2021, 14:48

      Właśnie otrzymałem sms-a. Może wy się dodzwonicie...?

      Your Home office Engagement Officer is: Rafique M and can be contacted on: 00000000000






      Sender:
      HeathrowDMS
      Used SIM:

    • Mateusz93
      4 marca 2022, 00:08

      Witam spotkał się ktoś z następującą procedurą
      Posiadam status osoby osiedlowej 5 lat
      Dzisiaj 03.03.22 przyszli panowie i zabrali mnie na posterunek policji mówiąc że mam deportacji do Polski
      Moja córka się tutaj urodziła po brexicie place podatki A sugerował tylko i wyłącznie się tym że w Polsce miałem odwiedziny dawny wyrok powyżej 12 miesięcy ale tutaj nie mam wyroku wskazującego

    • Pytacz001
      29 czerwca 2023, 12:44

      Jesli np rzad Wlk Brytanii postanowi mnie wyrzucic to na pewno bede mial czas na wyslanie swoich rzeczy do Polski i ogarniecie tematu sprowadzenia samochodu? Co z kontem bankowym i oszczednosciami.

      Nie boje sie wydalenia, wszystko mi w sumie jedno, jestem w stanie osiedlic sie, przetrwac i przyzywczaic sie do wszystkiego, jedyne o co sie boje to sprzet, woz i oszczednosci. Bez tego nie mam nowego startu, dlugo i ciezko na wszystko pracowalem. Czy moze byc mi to odebrane w przypadku deportacji?

    • Katarina
      17 sierpnia 2023, 22:41

      Partner został aresztowany w Anglii na 3 miesiące, po w tej chwili zostały mu 2 tyg. odsiadki. Sprawa odbyla sie dwa tyg temu. Partner nie otrzymał jeszcze wyroku ani nikt u niego sie zjawił z home office. Co dalej możemy zrobić? Jak dowiedzieć sie jaki był wyrok i czy w ogóle partner będzie deportowany? Dodam ze mielismy adwokata który zrojnowal nas finansowo. Działał tylko do wyroku. Z co dalej?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama