Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ciąża i poród

Ciąża i poród
Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury. (Fot. Getty Images)
Myślisz, że możesz być w ciąży? Świadomość tego, że będą musiały urodzić dziecko w obcym kraju jest stresująca. Zobacz, jakie są wczesne objawy i przeczytaj, jak może przebiegać ciąża i poród w Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Zapłodnienie

U ludzi moment zapłodnienia uznawany jest za trudno uchwytny i dlatego za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. I tu wartość obliczeń może być problematyczna, gdyż nie każda kobieta dzień ten sobie notuje, dlatego dziś lepsze wyniki uzyskuje się na podstawie badań ultrasonograficznych płodu.

Statystycznie rzecz ujmując ciąża człowieka trwa 281 dni ± 22. W tym okresie rodzi się 95% normalnie rozwiniętych dzieci. Termin porodu najłatwiej obliczyć metodą Naegellego przy pomocy kalendarza: do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodajemy 7 dni (pierwsze dni niepłodne cyklu), jeśli średni cykl miesiączkowy był dłuższy niż 28 dni to należy jeszcze dodać liczbę dni ponad 28 i od otrzymanej daty należy cofnąć się o 3 miesiące. Okres ciąży ze względu na stopień rozwoju dziecka dzieli się na zarodkowy i płodowy lub bardziej utylitarnie na trymestry, czyli okresy po 3 miesiące.

Przygotowanie do ciąży

O zdrowie swoje i przyszłego potomstwa należy zadbać już na etapie planowania ciąży, a najpóźniej – w momencie, kiedy ciąża zostanie potwierdzona. Wówczas przyszła matka powinna:

  • zgłosić się do ginekologa – zbada on ją, wykona badanie USG narządu rodnego i wykluczy obecność infekcji dróg rodnych
  • zgłosić się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi badanie ogólne oraz zleci podstawowe badania laboratoryjne
  • zgłosić się do dentysty – zęby ciężarnej są szczególnie narażone na rozwój próchnicy
  • wykonać badania w kierunku zakażeń, stanowiących zagrożenie dla rozwijającego się płodu: toksoplazmozy, różyczki, zakażenia wirusem cytomegalii, HIV, zapalenia wątroby typu B, wirusem opryszczki, kiłą oraz ospą wietrzną
  • zadbać o swoją dietę i kondycję fizyczną oraz relacje z partnerem.

Objawy

Związane z ciążą objawy można podzielić na:

Objawy domyślne

  •   poranne lub wieczorne nudności i wymioty
  •   chwiejność emocjonalna
  •   zmiana łaknienia, zmiana tolerancji zapachu i smaku
  •   omdlenia i zawroty głowy
  •   częste oddawanie moczu (spowodowane przekrwieniem miednicy mniejszej i uciskiem płodu na pęcherz)
  •   zaparcia (progesteron rozluźnia mięśnie gładkie i zwalnia perystaltykę jelit)
  •   zgaga (progesteron rozluźnia mięśnie gładkie przełyku)
  •   wzrost temperatury do 37 °C za sprawą ciałka żółtego, które funkcjonuje do około 12 tygodnia ciąży

Objawy prawdopodobne

  •   zatrzymanie miesiączki
  •   powiększenie macicy
  •   zasinienie przedsionka pochwy
  •   rozstępy na brzuchu
  •   przyrost masy ciała
  •   powiększenie obwodu brzucha
  •   powiększenie sutków, wydzielanie siary

Objawy obiektywne

  •   przebarwienie linii środkowej brzucha (łac. Linea nigra)
  •   przebarwienia skóry, zwłaszcza brodawek sutkowych (łac. Chloasma Gravidarum)
  •   czerwone rozstępy na skórze
  •   wyczuwalne przez matkę ruchy płodu
  •   zasinienie błon śluzowych narządów płciowych (objaw Chadwicka)
  •   objawy maciczne (objaw Hegara, objaw Piskacka)

Objawy pewne

Do objawów pewnych, umożliwiających definitywne stwierdzenie obecności ciąży należą:

  •   stwierdzenie ruchu płodu przez lekarza,
  •   wysłuchanie tętna płodu przez lekarza,
  •   uwidocznienie płodu w badaniu USG.

Testy ciążowe

Ogólnodostępne testy ciążowe pozwalają na stwierdzenie z dużym prawdopodobieństwem istnienia ciąży. Wynik ujemny nie wyklucza w 100% ciąży, natomiast wynik dodatni świadczy o prawie 80% prawdopodobieństwie zajścia w ciąże. Test ciążowy to po angielsku pregnancy test.

Zmiany w ciele kobiety

Zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy wywołuje szereg zmian miejscowych i ogólnych w organizmie kobiety. Pojawiają się zasadnicze zmiany w wytwarzaniu hormonów. Łożysko przejmuje hormonalną kontrolę nad rozwojem płodu i zmianami ciążowymi w organizmie ciężarnej. Macica ulega średnio dwudziestokrotnemu rozrostowi. Następuje przekrwienie sromu i pochwy. Tkanki tej okolicy stają się bardziej rozciągliwe. Stawy miednicy ulegają rozluźnieniu. Gruczoły sutkowe powiększają się już w 2. miesiącu i zawierają siarę.

Równolegle z rozwojem płodu nasila się i zmienia jakościowo przemiana materii. Wzrasta ilość tłuszczów w krwi, następuje zatrzymanie sodu i wody w ustroju, wzrasta zapotrzebowanie na witaminy. Zwiększają się pojemność klatki piersiowej i wentylacja płuc, zwiększa się pojemność minutowa serca i szybkość krążenia krwi, objętość krwi krążącej, masa krwinek czerwonych i liczba krwinek białych. Schorzenia wątroby i nerek w czasie ciąży mogą ulec nasileniu.

Leki a ciąża

Ciąża to okres w życiu kobiety, w którym powinna unikać, o ile to tylko możliwe, przyjmowania leków. Obowiązujące przepisy nakazują dodanie do każdego sprzedawanego leku ulotki, która musi zawierać dane o leku, o jego mechanizmie działania, wskazaniach, przeciwwskazaniach, działaniach niepożądanych, dawkowaniu.

Bezpieczeństwo stosowania leków w ciąży określają tzw. kategorie bezpieczeństwa, jednak podawane są one najczęściej bez dodatkowych opisów. Poniżej opis kategorii bezpieczeństwa leków w ciąży:

Kategoria A – leki, które w badaniach na zwierzętach oraz w odpowiednio liczebnych i kontrolowanych obserwacjach u ludzi nie wykazały działania szkodliwego dla płodu, lek może być stosowany bez przeszkód w czasie ciąży.

Kategoria B – to grupa leków, w której badania na zwierzętach wykazały szkodliwe działanie na płód, chociaż obserwacje u ludzi nie wykazują zagrożenia dla płodu ludzkiego. Takie leki mogą być stosowane w ciąży tylko w wypadku zdecydowanej konieczności.

Kategoria C – oznacza, że leki te w badaniach na zwierzętach wykazały szkodliwość dla płodu, bądź też takich badań nie wykonano oraz brak jest odpowiednio wiarygodnych danych z obserwacji stosowania tego leku u ludzi. Lek z tej grupy można zastosować w przebiegu ciąży jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza spodziewana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu.

Kategoria D – to leki, o których wiadomo na podstawie wcześniejszych obserwacji, że wskazują na zagrożenie dla płodu. Stosowanie takiego leku podczas ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji gdy jest to bezwzględnie konieczne ze względu na dobro matki, a podanie bezpieczniejszego alternatywnego leku jest niemożliwe lub przeciwwskazane.

Kategoria X – to grupa leków o których niewątpliwie wiadomo, że stanowią bezpośrednie zagrożenie dla płodu. Takie leki są bezwzględnie niedopuszczone do stosowania podczas ciąży.

Potwierdzenie ciąży

Żeby potwierdzić ciążę należy umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego - GP. Po ok. dziesięciu tygodniach powinna skontaktować się z ciężarną położna, która będzie się nią zajmowała i kontaktowała się z nią w trakcie ciąży. Spotkania z położną odbywają się przeważnie raz na miesiąc. To ona zajmuje się wykonywaniem badań – np. badania krwi, morfologii.

Wizyta u ginekologa/specjalisty w szpitalu jest przewidziana tylko w wypadku wystąpienia zaburzeń bądź nieprawidłowości. Pierwsze USG (scan) przeprowadza się zwykle w 12-13 tygodniu ciąży, kolejne w 20. To standardowa procedura i - jeśli nie ma specjalnych wskazań - nie wykonuje się tu więcej USG w czasie ciąży. Ciężarne mogą skorzystać z zajęć w darmowych szkołach rodzenia.

Poród

Można rodzić w domu pod opieką położnej lub w szpitalu. W przypadku nieznajomości angielskiego dobrze jest wcześniej poprosić o tłumacza. Przy porodzie może towarzyszyć partner bądź inna bliska osoba. Można poprosić o znieczulenie, można rodzić w najwygodniejszej pozycji, także w wodzie.

Jeśli w trakcie lub po porodzie nie wystąpiły komplikacje, lekarze zalecają kilku-, najczęściej 6-godzinne pozostanie w szpitalu. Nie dłużej niż 3 dni (po cesarskim cięciu – do tygodnia). Dziecko może przez cały czas pozostać przy łóżku mamy. Pielęgniarki pomagają przy kąpieli, pierwszej zmianie pieluszki, ubieraniu. Dziecko jest badane tuz po porodzie i kolejnego dnia.

Położna codziennie odwiedza mamę i dziecko w domu (w niektórych regionach rzadziej), pomaga opanować sztukę radzenia sobie z dzieckiem.

Prawa przysługujące pracującym ciężarnym

  • Jeśli podczas ciąży, nie występują komplikacje ani nie ma wyraźnych zaleceń do odpoczynku, ciężarne pracują niemalże do samego porodu.
  • Kobieta w ciąży ma prawo do zwolnienia się z pracy na badania okresowe lub zajęcia w szkole rodzenia.
  • Nie ma obowiązku informowania pracodawcy o ciąży aż do 15 tygodnia przed spodziewanym terminem rozwiązania. Warto zrobić to wcześniej, gdyż np. w przypadku potrzeby wizyty u lekarza może być potrzebna jego zgoda. Może się również okazać konieczne zmienienie warunków pracy na bardziej wskazane dla ciężarnej.
  • Ciężarne w UK są chronione prawem przed zwolnieniem. Dlatego najlepiej przedstawić pracodawcy tę informację na piśmie, uzyskując dzięki temu dowód, że pracodawca był powiadomiony o ciąży.
  • Wg obowiązującego w UK prawa pracodawca ma obowiązek wyeliminować czynniki ryzyka, jeśli kobieta wykonuje pracę zagrażającą zdrowiu jej lub dziecka.
  • Po porodzie można starać się o Child Benefit oraz Child Tax Credit
  • Po porodzie przysługuje urlop macierzyński - Statutory Maternity Leave lub Maternity Allowance
    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama