Brytyjskie obywatelstwo

24 kwietnia 2019, Londynek.net 2920
Brytyjskie obywatelstwo
Obywatelstwo brytyjskie (British citizenship) można ubiegać się po 6 latach pobytu i legalnej pracy w UK. Proces ten nazywa się naturalizacją. (Fot. Getty Images)

Coraz więcej Polaków na Wyspach zastanawia się nad przyjęciem brytyjskiego obywatelstwa. Co zatem należy zrobić, żeby je mieć?

O obywatelstwo brytyjskie (British citizenship) można ubiegać się po 6 latach pobytu i legalnej pracy w UK. Proces ten nazywa się naturalizacją.

Osoba, która chce zostać obywatelem Zjednoczonego Królestwa,  musi udokumentować swoją historię zatrudnienia, samozatrudnienia bądź finansowej niezależności w czasie ostatnich 6 lat.

Dokumenty, które należy przedstawić, są bardzo podobne do tych, które załącza się do aplikacji o rezydenturę stałą, jednak obejmują okres 6-letni.

Jakie są pozostałe wymogi?

Przede wszystkim należy udowodnić, że jest się stałym rezydentem Wielkiej Brytanii. O rezydenturę tymczasową w Wielkiej Brytanii może ubiegać się każdy Polak, który przepracował w Wielkiej Brytanii co najmniej 12 miesięcy, zaś po kolejnych 5 latach można ubiegać się o status rezydenta stałego.

Aby otrzymać UK Permanent Residence Card, należy spełniać odpowiednie warunki:

  • o dokument można ubiegać się po 5 latach życia w Wielkiej Brytanii
  • należy złożyć odpowiedni wniosek, który znajdziesz TUTAJ
  • do wniosku należy dołączyć dowód osobisty lub paszport
  • należy opłacić wyrobienie dokumentu, koszt rezydentury stałej to 65 funtów
  • dołączyć 2 fotografie paszportowe
  • dołączyć zaświadczenie WRS, dowód opłacania podatków i składek NIN

BARDZO WAŻNE: Rezydentury automatycznie nie otrzyma już żaden obywatel pochodzący z krajów Unii Europejskiej. Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzonymi w listopadzie 2015 roku, każdy, kto chce ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo, przed złożeniem odpowiednich dokumentów musi od 12 miesięcy posiadać kartę stałego rezydenta, czyli UK Permanent Residence Card.

Jako dowód pracy w Wielkiej Brytanii honorowane są P60 od pracodawcy oraz Self-Assessment Tax Calculation dla osób samozatrudnionych (self-employed).  UWAGA: Jeśli osoby samozatrudnione zgubiły dokumenty potwierdzające rozliczenie się z podatku, to mogą skontaktować się z brytyjskim Urzędem Skarbowym, czyli HMRC i poprosić o wystawienie potwierdzenia, że pracowały i rozliczały się przez te lata.

Znajomość języka angielskiego

Każda osoba musi zdobyć certyfikat potwierdzający znajomości języka angielskiego. Honorowane są: egzaminy na poziomie B1, B2, C1 lub C2.

Więcej informacji na temat egzaminów z języka angielskiego można znaleźć TUTAJ.

 Test "Life in the UK" 

Każdy, kto chce zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, musi zdać test "Life in the UK.  Jest to egzamin  wiedzy z historii, kultury, polityki Wielkiej Brytanii. Do uzyskania obywatelstwa potrzebna jest poprawna odpowiedź na 18 z 24 pytań. 

Obecnie obowiązuje zmodyfikowany egzamin, który jest mniej skoncentrowany na aspektach życia codziennego. W teście pojawiło się natomiast więcej kwestii dotyczących dziedzictwa narodowego.

Przystąpienie do testu to koszt w wysokości 50 funtów, a opłata ta musi być uiszczona, zanim aplikant podejdzie do egzaminu.

Good Character Requirement

Aplikując o naturalizację trzeba udowodnić, że osoba ubiegająca się o obywatelstwo brytyjskie jest osobą o nieposzlakowanym charakterze.  Co to oznacza? Aplikant powinien być niekarany w Polsce i w UK.

Aby uzyskać prawo do brytyjskiego obywatelstwa należy nie tylko płacić podatki i nie mieć na koncie wyroku, ale cieszyć się tzw. dobrym imieniem. Co ciekawe, punkt ten jest często decydujący przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu brytyjskiego paszportu.

Osoba o „dobrym charakterze” nie może mieć na swoim koncie ciężkich wykroczeń. Ponadto, na aplikacji dwie osoby, czyli tzw. referees, z których przynajmniej jedna jest obywatelem brytyjskim, a druga - bez względu na obywatelstwo - cieszy się dużym społecznym poważaniem, muszą pisemnie potwierdzić, że znają osobę ubiegającą się o obywatelstwo od min. 3 lat i świadczą o jej "dobrym charakterze”.

Dane biometryczne

Osoby z UE składając wniosek o brytyjskie obywatelstwo muszą dostarczyć urzędnikom także dane biometryczne. Można je wyrobić w wybranych oddziałach brytyjskiej poczty. Jej pracownicy wezmą od nas odcisk palca oraz wykonają fotografię. Na miejscu musimy też złożyć swój podpis.

Wyrobienie wszystkich potrzebnych rzeczy zajmuje średnio 10 minut.
Koszt tego procesu wynosi 19,20 funtów.

Bez tych informacji nie można ubiegać się o obywatelstwo w Zjednoczonym Królestwie.

Gdzie wyrobić dane biometryczne?

Pocztę, w której możesz przygotować swoje dane biometryczne w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, możesz znaleźć TUTAJ.

Koszt i czas oczekiwania

Po zebraniu wszystkich potrzebnych dokumentów i wypełnieniu aplikacji musimy jeszcze dodać czek lub dane karty debetowej w celu uiszczenia opłaty skarbowej za rozpatrzenie aplikacji. Obecnie koszt aplikacji wynosi 1 330 funtów. Rozpatrywanie wniosku o obywatelstwo brytyjskie może trwać do 6 miesięcy. Podczas składania aplikacji Home Office pobiera opłatę urzędową, która wzrasta co roku na początku kwietnia. 

WAŻNE: W razie odmowy nie możemy liczyć na zwrot zainwestowanych pieniędzy.

Czas oczekiwania na decyzję Home Office to około 6 miesięcy.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji każdy, kto chce otrzymać obywatelstwo brytyjskie, musi wziąć udział w ceremonii przyznawania obywatelstwa brytyjskiego oraz złożyć przysięgę (Oath of Allegiance and pledge) na wierność państwu brytyjskiemu.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (29)


Rad Kacz

Zastanawiają się bo nie czytali ostatniego raportu ekonomicznego czasopisma MONEY WEEK , który jest miażdżący dla Wielkiej ( he , he) Brytanii.Otóż z raportu wynika , że Wielka niegdyś Brytania jest u skraju niewypłacalności.Ich zadłużenie w sektorze publicznym wynosi ok.100% PKB.Ten rząd by sprostać wydatkom w służbie zdrowia, opiece społecznej i systemie emerytalnym zadłuży ten kraj jeszcze bardziej niż 2 poprzednie rządy razem wzięte.Powstanie dług nie do spłacenia.Więc po co ubiegać sie o obywatelstwo kraju ,który stacza sie na samo dno nie tylko pod względem finansowym ale i społ.

~Naja

Kazdy kraj jest zadluzony... nia podniecaj sie zadluzeniem Wielkiej Brytanii, bo w kraj w ktorym mieszkasz tez jest zadluzony (mam wrazenie,ze mieszkasz wlasnie w tej "Wielkiej he he Brytanii")

~Beata

Czyli nawiazujac do pierwszego zdania w tym artykule, jesli chce angielski paszport bo mieszkam tu od 10 lat ale nie chce obywatelstwa to mi takowy wydadza? Wystarczy wyslac aplikacje?

~Weronka

@Beata - Nie, sprawa jest prosta, tak jak jest napisane w artykule - dla obywateli Wielkiej Brytanii. Jeśli Polak chce otrzymać brytyjski paszport musi najpierw otzrymać citizenship certificate. Dopiero z tym dokumentem może złożyć wniosek o paszport.

~Kora

Ale zeby otrzymac citizenship certificate trzeba zdac egzamin z Lifie in the Uk I angielskiego, a citizenship certificate - to wlasnie obywatelstwo angielskie. Uwazam, ze warto miec podwojne obywatelstwo..

~Zorro

@Rad Kacz - sprawdz realne zadluzenie naszego RP, mozna sie doszukac..... wczesniej usiadz, bo zaslabniesz..........
@ Beata - litosci - zaden kraj nie wyda Ci paszportu, jak nie masz obywatelstwa.......

~British

Ja sie juz tym nie martwie bo juz mam obywatelstwo i paszport.

~Iluzja

Nie wszystkie informacje w artykule sa prawidlowe ! Niedawno robilam obywatelstwo I wynioslo mnie £1400 + wiecej przeszkud

~Adka

A możesz coś napisać o tych dodatkowych przeszkodach?

~Jz

Aktualnie to jest £906 oplaty za obywatelstwo dla singla. Joseph

~Jessica

Czy jeśli mój chłopak jest Brytyjczykiem i jesteśmu już razem 6 lat, to też muszę podchodzić do tych egzaminów "Life in the UK" i ESOL? czy obywatelstwo w tym przypadku jest przyzanawane automatycznie z ustawy?

~Piotr

Jessica Ty juz nic nie musisz. Ja pitole!!!

~Anna

czy ktos zrobil obywatelstwo? i jesli tak to moze wypowiedziec sie konkretnie? bez spekulacji..

~Hehe kaczer

Okej polaki, wszyscy jesteta fajne!

~Ph

Czy skladajac o obywatelstwo w 2016 musze miec wyrobione residency i karte BRP, w formularzu AN jest miejsce na wpisanie danych. W poradniku z HO jest napisane, ze powinnismy miec wyrobione residency przed aplikowaniem o obywatelstwo. Ktos to przerabial lub pytal HO?

 
121-15 (29)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 19 lipca 2019

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7372 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2592 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7855 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8480 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9030 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama