Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BHP dla samozatrudnionych i dorywczych pracowników

BHP dla samozatrudnionych i dorywczych pracowników
Robotnicy budowlani, bez względu na to, czy są to pracownicy, osoby samozatrudnione czy też podwykonawcy, mają prawo do pracy w warunkach, które nie zagrażają ich bezpieczeństwu i zdrowiu. (Fot. Thinkstock)
Przepisy brytyjskiego BHP chronią każdego przebywającego na budowie wykonawcę prac budowlanych, bez względu na jego oficjalny status.
Reklama
Reklama

Pracownik dorywczy przygnieciony podczas pracy przy rozbiórce

Pracodawca został pociągnięty do odpowiedzialności przez Inspektorat Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (HSE) po wypadku słowackiego robotnika, który został przygnieciony przez ścianę podczas pracy przy rozbiórce. Pracodawca został oskarżony o złamanie Ustawy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy i ukarany grzywną.

Pracodawca złożył jednak odwołanie od orzeczenia sądu, tłumacząc, że nie pełnił tak naprawdę roli „pracodawcy" wobec słowackiego robotnika. Robotnicy budowlani byli tylko pracownikami dorywczymi, którzy nie musieli pracować każdego dnia. Otrzymywali wynagrodzenie w wysokości 25 GBP za dzień, ale nie pracowali każdego dnia. Pracodawca motywował swoje odwołanie tym, iż uzgodnienia z robotnikami były zbyt niezobowiązujące, aby można je było uznać za stosunek pracy.

Orzeczenie Sądu Apelacyjnego

Sąd Apelacyjny odrzucił odwołanie pracodawcy. Zgodnie z postanowieniem Sądu, kiedy robotnicy znajdowali się poza placem budowy nie byli objęci żadnego rodzaju umową. Jednak podczas przebywania na placu budowy, podlegali umowie, nawet jeśli nie doszło do zapisania żadnych ustaleń.

Sąd orzekł, iż robotnicy byli zobowiązani do pracy przez cały dzień na żądanie pracodawcy bez możliwości samowolnego opuszczenia miejsca pracy. W wielu przypadkach pracodawca dowoził robotników na teren budowy. W świetle wszystkich tych czynników, pracodawca sprawował wystarczającą kontrolę nad robotnikami, aby uznać tę relację za stosunek pracy.

Poniższy tekst może pomóc ustalić, czy jesteś faktycznie „pracownikiem", czy też osobą „samozatrudnioną", nawet jeśli sam odprowadzasz należny podatek i obowiązkowe składki na ubezpieczenie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, możesz się zgłosić po poradę prawną do swojego związku zawodowego lub Poradni Obywatelskiej. Możesz się również skontaktować z naszą bezpłatną, poufną Infolinią w języku polskim pod nr tel.: 0207 556 2239

Czy faktycznie jesteś osobą “samozatrudnioną”?

W świetle Ustawy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy, zwykle uznaje się, że jesteś pracownikiem, jeśli:

  • osoba, która wypłaca wynagrodzenie ustala każdego dnia Twoje godziny pracy oraz określa miejsce i rodzaj pracy,
  • nie masz prawa kontrolować miejsca, godzin oraz rodzaju pracy,
  • musisz prosić o zgodę, aby zwolnić się z pracy,
  • firma lub osoba, na rzecz której pracujesz, zapewnia Ci materiały i sprzęt do pracy,
  • nie możesz zatrudnić innej osoby do wykonywania Twojej pracy,
  • wykonujesz pracę na tych samych warunkach co inna osoba, która jest pracownikiem firmy, 
  • Twój "pracodawca” ma prawo Cię zwolnić lub zawiesić w obowiązkach

Jesteś natomiast  osobą "samozatrudnioną”, jeśli:

  • otrzymujesz określoną kwotę za całość pracy,
  • sam ustalasz swoje godziny pracy,
  • zapewniasz własne materiały i sprzęt potrzebne do wykonania pracy,
  • możesz delegować inne osoby do wykonywania Twojej pracy.

Wszystkie place budowy powinny być bezpieczne

Robotnicy budowlani, bez względu na to, czy są to pracownicy, osoby samozatrudnione czy też podwykonawcy, mają prawo do pracy w warunkach, które nie zagrażają ich bezpieczeństwu i zdrowiu. Wszystkie place budowy powinny być odpowiednio zarządzane, tak aby eliminować wszelkie zagrożenia w takim stopniu, w jakim jest to uzasadnione i wykonalne.

Jeśli niepokoją Cię warunki BHP w Twoim miejscu pracy, porozmawiaj ze swoim pracodawcą, głównym wykonawcą lub przedstawicielem BHP. Jeśli nadal masz uwagi na temat warunków BHP w Twoim miejscu pracy, możesz się skontaktować z Inspektoratem Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (HSE).

Wszystkie połączenia z tym numerem są poufne, a podanie nazwiska jest dobrowolne. Ewentualne skargi i zapytania można też przesyłać pocztą elektroniczną na adres: informacja@hse.gsi.gov.uk

Więcej informacji można znaleźć pod adresami: www.hse.gov.uk/migrantworkers
www.hse.gov.uk/construction/polski/

    Komentarze
    • Czytelnik
      19 kwietnia 2015, 00:00

      Otrzymywali wynagrodzenie w wysokości 25 GBP za dzień. Takich skurw... to powinni zamykac! Gdzie stawka minimalna? Nikt sie tym nie zainteresowal w sądzie? Powinni mu jeszcze kare przywalic.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama