Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Antykoncepcja

Antykoncepcja
Antykoncepcja jest w Wielkiej Brytanii darmowa. (Fot. Thinkstock)
Dlaczego warto stosować metody antykoncepcyjne? Przede wszystkim, aby mieć kontrolę nad własnym życiem, uniknąć niechcianej ciąży czy zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi droga płciową (w tym przypadku skuteczna jest tylko prezerwatywa).
Reklama
Reklama

Środki antykoncepcyjne podzielić można na mechaniczne i chemiczne.

Mechaniczne

Pierwszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą antykoncepcji jest prezerwatywa. Można ją kupić dosłownie wszędzie, zaczynając od aptek, kończąc na automatach w publicznych toaletach.
Dostać je można w rożnych rozmiarach, kolorach a nawet smakach. Użyta zgodnie z instrukcją chroni przed niechcianą ciążą oraz przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Metody hormonalne, które należą do chemicznych, można podzielić na długo i krótko działające.

Do długo działających zaliczyć możemy:

  • Zastrzyki antykoncepcyjne zawierające hormony progestagen. Zastrzyk taki musi wykonać pielęgniarka albo lekarz i działa on od 8 do 12 tygodni.
  • Wkładka wewnątrzmaciczna - IUD - to inna nazwa kręgu. Jest to małe urządzenie, zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub miedzi, umieszczone w macicy. Skuteczność do 5 lat
  • IUS - wewnątrzmaciczny system jest mały, z tworzyw sztucznych w kształcie litery T urządzenie zawiera hormony i działa do 5 lat
  • Implanty antykoncepcyjne - działają w sposób podobny do pigułki antykoncepcyjne, ale zamiast w pigułce, hormon jest w małych prętach z tworzywa sztucznego, które specjalnie przeszkolony lekarz lub pielęgniarka wprowadza pod skórę na ramieniu kobiety.

Do krótko działających zaliczyć możemy:

  • Dwuskładnikowa pigułka antykoncepcyjna - tabletka zawiera dwa hormony - estrogen i progestagen. Działa jeśli przyjmowana jest codziennie o tej samej porze. Po przerwaniu przyjmowania przestaje działać.
  • Progestagen-antykoncepcyjna (mini pill) - Mini pigułka zawiera jeden hormon - progestagen. Działa na tej samej zasadzie co pigułki dwuskładnikowe.
  • Plaster antykoncepcyjny - plaster jest mały, w beżowym kolorze. Przykleja się go skóry, a on uwalnia hormony estrogen i progestagen. Działa tak jak pigułki, jednak trzeba go zmieniać co tydzień.
  • Antykoncepcja dopochwowa - jest to plastikowy, duży na 54mm, pierścień, zawierający hormony estrogen i progestagen, który jest umieszczony wewnątrz pochwy. Działa przez trzy tygodnie; następnie należy go wymienić.

Żeby dobrze dobrać antykoncepcje do wieku i Twoich oczekiwań, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem i wspólnie zdecydować o tym, co dla Twojego organizmu będzie najlepsze.
Można to zrobić u ginekologa, u GP lub udać się do poradni planowania rodziny, klinice zdrowia seksualnego GUM. Tam tez można zrobić bezpłatne testy ciążowe, dostać bezpłatne prezerwatywy lub inne środki antykoncepcyjne (dostępne do wyczerpania zapasów).

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama