Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nikodem Rozbicki przywdział mundur pilota Dywizjonu 303

Nikodem Rozbicki przywdział mundur pilota Dywizjonu 303
Nikodem Rozbicki w nowej roli. (Fot. PAP Life)
W czasach szkolnych Nikodem Rozbicki z wypiekami na twarzy czytał Dywizjon 303 Arkadego Fiedlera. Czy mógł wówczas przypuszczać, że kiedyś w filmie zagra jednego z pilotów legendarnej jednostki, Stanisława Karubina?
Reklama

Zdjęcia do filmu "Dywizjon 303", o polskich pilotach biorących udział w Bitwie o Anglię, znajdują się na finiszu. W rolach głównych występują Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk i Antoni Królikowski. Wcielą się oni w najsłynniejszych polskich asów przestworzy - Jana Zumbacha, Witolda Urbanowicza i Witolda Łokuciewskiego. W roli drugoplanowej m.in. Nikodem Rozbicki. 25-letni aktor mierzy się z postacią sierżanta Stanisława Karubina.

"To autentyczna postać, bardzo dobry pilot, który pierwszego messerschmitta zestrzelił już podczas kampanii wrześniowej. Później przez Rumunię i Grecję dostał się do Francji. Po kapitulacji Francji został przeniesiony do Anglii, gdzie włączono go do Dywizjonu 303" - opowiada Rozbicki.

Do historii przeszła akcja Karubina, w której strącił niemiecki samolot, mimo że nie miał już amunicji. Wyprzedził Messerschmitta, nawrócił samolotem i wyszedł prosto naprzeciw wroga. Lecieli na siebie na niskiej wysokości. Niemiec, wykonując unik przed zderzeniem, rozbił się. Szczęście odwróciło się od Karubina 12 sierpnia 1941 r. Powracając z lotu treningowego, gdy wychodził z chmur do lądowania, zderzył się z wyniosłością terenu. Pochowany został na cmentarzu koło Sunderland.

Dla Rozbickiego rola w "Dywizjonie 303" jest poniekąd spełnieniem dziecięcych marzeń. Jak przyznaje, książka "Dywizjon 303" Arkadego Fiedlera była jego ulubioną lekturą szkolną.

Przed aktorem jeszcze sceny bitew powietrznych. "Na razie miałem okazję uczestniczyć w próbach kamerowych, które były w symulatorze, stworzonym specjalnie na potrzeby filmu. Już samo wejście w kombinezonie do tej małej puszki w kombinezonie, sprawiło mi niemały dreszczyk emocji" - wspomina Rozbicki.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.02.2019
GBP 4.979 złEUR 4.339 złUSD 3.824 złCHF 3.822 zł

Sport


Reklama