Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Alternatywa dla diamentów. Czy istnieje?

Alternatywa dla diamentów. Czy istnieje?
Marilyn Monroe śpiewała, że najlepszymi przyjaciółmi kobiety są diamenty. (Fot. PAP Life)
Czy naprawdę nie ma zamienników tych pięknych kamieni?
Reklama

Najbardziej pożądanymi kamieniami na świecie są brylanty. Sprzedawane są w różnych postaciach, od pięknej biżuterii po kamienie kupowane dla celów inwestycyjnych. Diament jest minerałem wydobywanym z wnętrza ziemi, który dopiero po oszlifowaniu uzyskuje brylancję - tzw. skrzenie, czyli ogień.

Żeby móc o diamencie powiedzieć brylant musi on spełnić kilka warunków. Jak ocenia prezes Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich Cezary Kania, brylantem możemy nazwać diament w szlifie okrągłym, który posiada nie mniej niż 56 faset plus tafla (każda ścianka wyszlifowana nazywa się fasetą) i tylko do tej formy szlifu możemy używać wymiennie słowa brylant.

"Wszystkie pozostałe rodzaje szlifów określa się jako kształt fantazyjny lub dokładną nazwą szlifu" - wskazuje ekspert. Mamy więc diament w szlifie: serce, łezka, princess (kwadrat), szmaragdowy (schodkowy), owal, bagieta czy markiza. Jak opisuje Kania, brylanty ocenia się poprzez 4C, czyli: 1 - carat (masa - wielkość), 2 - clarity (czystość), 3 - colour (barwa), 4 - cut (szlif), gdzie ocenę szlifu dzielimy na proporcje, symetrię i polerowanie.

Kamienie szlachetne, tak jak i diamenty, wyceniane są w karatach. Na wartość kamienia wpływa nie tylko jego masa, czyli wielkość, ale szlif, zabarwienie, czystość, a nawet miejsce wydobycia. Cena jednego karatu kolorowego kamienia waha się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. Kolorowe kamienie bardzo podnoszą walory estetyczne biżuterii, a co za tym idzie również wartość wyrobu jubilerskiego. Najczęściej sprzedawane kamienie szlachetne - szafiry charakteryzują się dużą twardością oraz piękną gamą kolorów od wszystkich odcieni niebieskiego po zieleń.

Unikatowymi kamieniami, które zmieniają swoje zabarwienie zależnie od temperatury i oświetlenia są aleksandryty, niektóre granaty i unikatowe csarite nazywane także zultanite - jako minerał występujące pod nazwą diaspor. Ekskluzywność tego kryształu polega na tym, że jest on 10 tys. razy rzadziej spotykany od diamentu. Jest wydobywany tylko w jednym miejscu na świecie, w kopalni na Wyżynach Anatolijskich w Turcji.

"Csarite to produkt nowy i wyjątkowy. Gama barwna i brylancja są w nich lepiej widoczne, a poza tym są one atrakcyjną alternatywą dla diamentów i innych kamieni szlachetnych. Taką właściwość posiada mniej niż jeden procent znanych kamieni szlachetnych, jest niezwykle rzadko spotykanym zjawiskiem" - dodaje Marcin Nowak wykładowca w Katedrze Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jak zauważa, "kamienie zmieniające kolor uchodzą za najpiękniejsze i najbardziej pożądane, a csarite posiada trzy różne kolory widoczne w tym samym czasie".

Niezwykłymi kamieniami są też turmaliny, szczególnie te dwukolorowe tzw. arbuzowe, wyglądają jak wycinek arbuza ze skórką. Warte uwagi są piękne czarne spinele czy tanzanity, które w swojej barwie mają dodatek kropli czerwieni.

"Nie każdy kamień, który nam się podoba jest kamieniem szlachetnym, po pierwsze musi być rzadki i naprawdę piękny, najczęściej przezroczysty, z pięknym blaskiem i barwą z wewnętrznym życiem, tzw. brylancją, oraz twardością powyżej 7 w skali mohsa. Najczęściej spotykane kamienie szlachetne to szafiry, rubiny, szmaragdy, spinele, turmaliny, topazy, aleksandryty, akwamaryny i wiele by jeszcze można wymieniać" - twierdzi Kania.

Brylanty bardzo często są biżuteryjnym dodatkiem do pięknych kolorowych kamieni szlachetnych - głównym kamieniem jest np. szafir, a dookoła niego są oprawione brylanty różnej wielkości. Na rynku jubilerskim mamy całą gamę pięknych, niespotykanych kamieni, które z powodzeniem można wybrać zamiast powszechnie znanego brylantu. Najważniejsze, to odnaleźć w kamieniu ten błysk, który ujrzymy zaglądając do jego wnętrza. 

 
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.08.2019
GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

Sport


Reklama