Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Życie bez smartfonów byłoby lepsze?

Życie bez smartfonów byłoby lepsze?
Panika związana z wpływem nowych technologii nie jest niczym nowym... (Fot. Getty Images)
Czy gdybyśmy zostali pozbawieni smartfonów nasze życie uległoby zmianie, a relacje znaczenie się poprawiły? Choć wielu sądzi, że tak, eksperci są bardziej sceptyczni.
Reklama

Dyskusje na temat wpływu mediów społecznościowych i stałej obecności w sieci nie ustają - specjaliści ostrzegają przed kolejnymi negatywnymi skutkami nadmiernego używania smartfonów. Wśród głównych zagrożeń wymienia się depresję, izolację społeczną, ale również pogorszenie jakości relacji.

Zaczęto się zastanawiać, jak wyglądałoby nasze życie i relacje, gdybyśmy nie byli nieustannie zawieszeni w sieci. Można przypuszczać, że ten czas spożytkowalibyśmy na realizowanie swoich pasji, albo rozwijanie nowych, rozmowy z rodziną i przyjaciółmi. Cóż, naukowcy nieco studzą ten optymizm.

"Istnieje przekonanie, że gdy ludzie przestają korzystać z mediów społecznościowych lub przestaną robić cokolwiek, co nie jest dobrym sposobem na wykorzystanie ich czasu, w końcu ukończą tę powieść, zaczną regularnie ćwiczyć, wykorzystają czas na zadbanie o relacje, które zaniedbali. Moje badania wskazują, że ludzie nie wykorzystają danego im czasu w taki właśnie sposób. Media społecznościowe wydają się być sposobem na uniknięcie rzeczy, których nie chcesz robić" - wyjaśnia na łamach "Psychology Today" Jeffrey A. Hall, profesor studiów komunikacyjnych na Uniwersytecie w Kansas.

Hall wyjaśnia, że panika związana z wpływem nowych technologii nie jest niczym nowym - Sokrates ubolewał na nową tradycją spisywania myśli z obawy przed zmniejszeniem mocy pamięci.

"Zanim znienawidziliśmy smartfony, znienawidziliśmy miasta" - piszą Keith Hampton i Barry Wellman badacze zajmujący się mediami społecznościowymi.

"Każde pokolenie styka się z nową technologią, która według starszego pokolenia może przyczyniać się do upadku naszego społeczeństwa" - wskazuje z kolei Ariel Shensa z Centrum Badań nad Mediami, Technologią i Zdrowiem na Uniwersytecie w Pittsburghu. "Wszystko zależy od użytkowników. Ani jeden wynik, ani jedna rekomendacja, nie jest równoznaczna dla wszystkich" - dodaje.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2019
GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

Sport


Reklama