Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zdrowe produkty, których lepiej unikać podczas choroby!

Zdrowe produkty, których lepiej unikać podczas choroby!
Gdy chorujemy unikajmy niektórych produktów żywnościowych - mogą pogorszyć nasz stan. (Fot. Getty Images)
Szpinak, orzechy, brokuły, otręby i owoce cytrusowe - choć mają w sobie mnóstwo witamin i warto uwzględnić je w swojej codziennej diecie. Jednak gdy chorujemy, powinniśmy ich unikać, bo mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Spożywanie ich prowadzi bowiem często do zaostrzenia dolegliwości.
Reklama
Reklama

Kiedy zaczynają doskwierać nam niestrawność czy przeziębienie, intuicyjnie sięgamy po lekkie, pełne witamin produkty. Podczas grypy dodajemy do potraw rozgrzewający imbir, mający antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości czosnek oraz bogatą w witaminę C cytrynę. Przy zatruciu z kolei ratujemy się zwykle chudym mlekiem i czerstwym pieczywem. Wiemy również, że powinniśmy pić jak najwięcej wody.

Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie ocenić, czy to, co ląduje na talerzu, na pewno nam służy. Niektórych, nawet zdrowych i pełnowartościowych produktów, w czasie choroby lepiej unikać. Mogą one bowiem zaostrzyć objawy lub wydłużyć czas ich trwania.

Szpinak

Szpinak zawiera duże ilości histaminy... (Fot. Getty Images)

Gdy chorujemy na grypę, przeziębienie lub mamy gorączkę, wystrzegajmy się jedzenia szpinaku. Zawiera on bowiem duże ilości histaminy – substancji chemicznej, której uwalnianie może wywołać reakcje alergiczne. "Spożycie szpinaku ze względu na obecność histaminy może aktywować reakcję zapalną, a co za tym idzie spotęgować uczucie zmęczenia i nasilić objawy związane z przeziębieniem lub grypą" – wyjaśnia dr Renee Wellenstein, lekarka specjalizująca się w medycynie funkcjonalnej.

Orzechy

Orzechy są ciężkostrawne. (Fot. Getty Images)

Zawierają ważne składniki odżywcze, które pomagają organizmowi zwalczyć infekcję, np. cynk i witaminę E. Ale zarazem są ciężkostrawne. Wellenstein sugeruje więc powstrzymać się od jedzenia orzechów na początkowym etapie choroby, szczególnie jeśli doskwierają nam problemy z żołądkiem lub wysoka gorączka. Ponieważ orzechy zawierają dużo tłuszczów, organizm będzie musiał podjąć dodatkowy wysiłek, aby je strawić, co przy spowodowanym chorobą osłabieniu, nie jest wskazane. Może to wywołać nie tylko rozstrój żołądka, ale i spadek energii potrzebnej do walki z infekcją.

Brokuły

Zawarty w brokułach błonnik może być trudny do strawienia... (Fot. Getty Images)

"Chociaż brokuły są bardzo zdrowe, z uwagi na zawartość składników wzmacniających odporność, są także bogate w błonnik, który może być trudny do strawienia, gdy jesteśmy chorzy" – tłumaczy Mahmoud Ghannoum, ekspert ds. zdrowia. Aby uniknąć podrażnienia przewodu pokarmowego, stosujmy wówczas dietę zawierającą przede wszystkim pokarmy o niskiej zawartości błonnika i łatwiejsze do strawienia. W ten sposób organizm będzie mógł skoncentrować się na walce z drobnoustrojami.

Długo dojrzewające sery

Podczas choroby nie poleca się serów typu cheddar, brie, camembert i parmezan. (Fot. Getty Images)

Jeśli cierpimy na silne, migrenowe bóle głowy, zrezygnujmy z długo dojrzewających serów. Zawierają one bowiem tyraminę, która podnosi ciśnienie krwi i może wywoływać napadowe bóle głowy. Mają w sobie także wspomnianą wcześniej histaminę, która jest niewskazana nie tylko podczas przeziębienia czy grypy, ale i w czasie migren. Powoduje ona rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu, wywołując bóle głowy lub zaostrzając istniejące dolegliwości. Najgroźniejsze są sery typu cheddar brie, camembert i parmezan. Zamiast nich lepiej sięgać wówczas po świeże sery na mleku, jak ricotta, czy mozarella.

Kiszonki

Kiszonki mają dobroczynny wpływ na organizm... Bywa jednak, że bezpieczniej z nich zrezygnować. (Fot. Getty Images)

Tyramina znajduje się także w fermentowanych produktach spożywczych, takich jak kapusta kiszona i kimchi. "Niektóre osoby mają trudności z przyswajaniem tyraminy, przez co są bardziej podatne na pojawienie się migreny" – zauważa Wellenstein. Nadmierne spożycie tych pokarmów może prowadzić do zwężenia i rozszerzenia naczyń krwionośnych w mózgu, wywołując pulsujący ból głowy.

Surowe warzywa

Surowe warzywa i owoce są najlepszym źródłem witamin i wszelkich składników mineralnych, ale mogą podrażnić gardło. Dlatego w czasie choroby lepiej ich unikać. Getty Images)

Gdy doskwiera nam ból gardła, lepiej unikać pokarmów, które dodatkowo je podrażnią. Pokarmy szorstkie i twarde, jak surowe warzywa lepiej czasowo wyeliminować z jadłospisu, gdyż mogą być trudne do przełknięcia. Podczas infekcji kluczowe jest uzupełnienie brakujących witamin, dlatego szukajmy ich w naturalnym miodzie, który skutecznie zwalcza bakterie i stymuluje organizm do walki z drobnoustrojami.

Cytrusy

Sok pomarańczowy ma dobroczynny wpływ na komórki mózgowe, ale podczas bólu gardła wcale nam nie pomoże. (Fot. Getty Images)

Sięganie po cytrusy, gdy doskwiera nam ból lub pieczenie gardła, jest kwestią dyskusyjną. Z jednej strony są one bogatym źródłem potrzebnej witaminy C i elektrolitów, z drugiej zaś mogą zaostrzać nieprzyjemne objawy. Wysoki poziom kwasowości w pomarańczach i grejpfrutach dodatkowo może podrażnić gardło. Podczas choroby warto więc szukać innych niż owoce cytrusowe źródeł witamin i mikroelementów.

Produkty mleczne

W czasie zatrucia lepiej zrezygnować z produktów mlecznych. (Fot. Getty Images)

Choć chude mleko czy kefir wydają się naturalnym remedium na dolegliwości związane z układem pokarmowym, okazuje się, że w czasie zatrucia lepiej z nich zrezygnować. Zawierają laktozę, która rozkładana jest w żołądku za pomocą enzymu trawiennego zwanego laktazą. W przypadku chorób żołądka i jelit enzym laktazy może zostać czasowo wyczerpany z powodu stanu zapalnego w błonie śluzowej jelita. Jedzenie nabiału w momencie, gdy żołądek jest osłabiony, może zatem nasilać objawy, takie jak biegunka, wzdęcia i bóle brzucha.

Otręby

Chociaż otręby warto jeść każdego dnia, to nie kiedy jesteśmy chorzy. (Fot. Getty Images)

Polecane przez dietetyków otręby mają wysoką zawartość nierozpuszczalnego błonnika. Podczas gdy warto spożywać otręby na co dzień, w czasie zatrucia lepiej wyeliminować je z jadłospisu – właśnie ze względu na błonnik. Przeprowadzone w 2014 roku przez naukowców z American College of Gastroenterology badanie, dowiodło, że otręby nasilają dolegliwości związane z układem trawiennym. Są także niewskazane dla osób borykających się z zespołem jelita drażliwego. Podczas zatrucia pamiętajmy, by unikać też surowych warzyw, brązowego ryżu i pełnoziarnistego makaronu.

Fasola

Cukry obecne w fasoli mogą podrażniać żołądek. (Fot. Getty Images)

Fasola zawiera mnóstwo cennych składników i jest zdrową alternatywą dla mięsa w dietach wegetariańskich i wegańskich. Gdy cierpimy na zatrucie pokarmowe, zrezygnujmy jednak z dań na bazie fasoli. Cukry obecne w fasoli, zwane alfa-galaktozydazą, mogą podrażniać żołądek, nasilając dolegliwości, takie jak biegunka, wymioty i skurcze.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama