Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zdradzanie partnera może być korzystne dla rozwoju osobistego???

Zdradzanie partnera może być korzystne dla rozwoju osobistego???
Wiele osób dopuszcza się zdrady, bo poprawia ich to poczucie wartości. (Fot. Getty Images)
Czy człowiek, który dopuszcza się zdrady, może na tym skorzystać? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie brzmi nie. Inaczej jednak twierdzą naukowcy z Granady. Przeprowadzili oni badania, z których wynika, że niewierność wobec partnera u osób wkraczających w dorosłość może mieć pozytywny wpływ na ich rozwój osobisty i poczucie własnej wartości...
Reklama
Reklama

W dyskusjach na temat zdrad dominuje aspekt moralny. Znakomita większość z nas potępia niewierność, uznając ją za przejaw braku szacunku i lojalności względem partnera. O negatywnych skutkach niewierności, która jest jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków, powiedziano i napisano już wiele. Dlatego uczeni z Uniwersytetu w Granadzie postanowili dla odmiany sprawdzić, czy zdrada może mieć jakich pozytywny wpływ na ludzi, którzy się jej dopuszczają. W swoim badaniu naukowcy skupili się na ludziach dopiero wkraczających w dorosłość.

"Zainteresowaliśmy się tym tematem głównie dlatego, że okres dojrzewania to okres znaczących zmian, podczas którego kształtujemy swoją tożsamość i staramy się zaspokajać potrzeby intymności. W tym okresie nastolatki poszukują nowych wrażeń, aby utrwalić swoją tożsamość, co utrudnia utrzymanie długotrwałego, silnego związku. Zdecydowaliśmy się sprawdzić, czy niewierność w okresie dojrzewania może pozytywnie wpłynąć na ich rozwój i psychiczny dobrostan" – wyjaśnia Ana M. Beltran-Morillas, doktor psychologii społecznej na Uniwersytecie w Granadzie i główna autorka badania.

W badaniu, którego rezultaty ukazały się właśnie w piśmie "Psychological Reports", udział wzięło 346 uczniów szkół średnich. Uczeni poprosili ich o podanie powodów, dla których byliby skłonni zdradzić swojego partnera oraz o wskazanie towarzyszących tej decyzji emocji. Badacze odkryli, że uczestnicy, którzy jako przyczynę hipotetycznej niewierności wskazali większe potrzeby seksualne lub emocjonalne zaniedbanie przez partnera, zgłaszali mniej negatywnych emocji związanych z niewiernością, co z kolei wiązało się z wyższą samooceną i lepszym samopoczuciem psychicznym.

"Głównym wnioskiem, jaki można wyciągnąć z naszej analizy, jest to, że niewierność – choć postrzegana jest jako zachowanie nieakceptowalne – czasami może mieć pozytywne skutki, może korzystnie wpływać na rozwój osobisty nastolatków. Biorąc pod uwagę ich potrzebę odkrywania samych siebie, doświadczania nowych, nieznanych emocji, takie zachowanie na etapie wkraczania w dorosłość może pomóc im odkryć swoje potrzeby i przygotować do dojrzalszych relacji w przyszłości" – konkluduje dr Beltran-Morillas. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama