Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zdradzamy, jak naprawdę powinno się przygotowywać ratatouille

Zdradzamy, jak naprawdę powinno się przygotowywać ratatouille
Ta potrawa to samo zdrowie dzięki bogactwie warzyw. (Fot. Getty Images)
Ratatouille to ukochany klasyk kuchni południowej Francji. I choć wydaje się, że nie ma nic prostszego do przygotowania, to w istocie jest to bardziej skomplikowane niż bylibyśmy skłonni przypuszczać...
Reklama
Reklama

"Jak z samej definicji wynika, ratatouille to połączenie warzyw smażonych, a następnie gotowanych na wolnym ogniu w sosie pomidorowym" – wyjaśnia BBC historyk kulinarny, Alex Benvenuto. Choć to danie nie wydaje się niczym skomplikowanym, jak w przypadku każdej prostej potrawy, diabeł tkwi w szczegółach.

Najpierw każde warzywo należy bowiem idealnie pokroić na kawałki. Szefowa kuchni Julia Sedefdjian, najmłodsza szefowa kuchni z gwiazdką Michelin we Francji, preferuje precyzję. "Muszą to być idealne kwadraty: nie za duże, nie za małe. Każde z warzyw ma się stopić w jedno danie, jednocześnie chcemy, aby każde z nich było wyczuwalne" – zaznacza.

Aby tak się stało, każde warzywo należy smażyć oddzielnie na oliwie z oliwek, a następnie gotować na wolnym ogniu w sosie pomidorowo-cebulowym. Gotowanie warzyw osobno gwarantuje, że każde zachowuje swój smak. "To przyjazne, rodzinne danie, ale możesz uczynić je bardziej wyrafinowanym" – przyznaje. "To naprawdę proste danie, ale szczerze mówiąc niewielu ludzi przygotowuje je poprawnie. Jeśli jest słabo doprawione, źle ugotowane, ratatouille może okazać się daniem śmieciowym" – dodaje.

"Często ratatouille może być smutną i wodnistą refleksją, w towarzystwie kurczaka, wołowiny lub jagnięciny" - twierdzi Rosa Jackson, założycielka szkoły kulinarnej Les Petits Farcis w Nicei. Wyjaśnia, że dla tego dania kluczowe są składniki. Jakość i smak każdego z warzyw decyduje o tym, jaki smak całego dania uzyskamy. Wyjaśnia, że obok gotowania wszystkich warzyw razem, zamiast osobno, słaba jakość składników to kolejny popełniany błąd.

Ratatouille w wersji pieczonej. (Fot. Getty Images)

Do przygotowania dania wykorzystamy: cztery duże cebule, 800 g bakłażana, kilogram pomidorów, czerwoną i żółtą paprykę, kg cukinii, cztery ząbki czosnku, gałązkę tymianku, liść laurowy, pastę z anchois, natkę pietruszki, bazylię, odrobinę szafranu, łyżeczkę cukru, oliwę z oliwek, sól i pieprz.

Na początek należy odpowiednio przygotować warzywa. Bakłażana kroimy w plastry, posypujemy je solą i odstawiamy. Pomidory zanurzamy we wrzątku, następnie obieramy ze skórki i miażdżymy widelcem. Paprykę kroimy w paski, cukinię natomiast w plastry.

W dużym żeliwnym garnku na oliwie z oliwek dusimy cebulę z dodatkiem pasty z anchois. Dodajemy gałązkę tymianku i doprawiamy pieprzem. Jak tylko cebula zacznie się rumienić, dodajemy pomidory, liść laurowy, pietruszkę, szafran i łyżeczkę cukru, aby zmniejszyć kwasowość pomidorów.

Pokrojone warzywa smażymy przez około 10 minut, poza cukinią, której wystarczy zaledwie pięć minut. Oczywiście nie przestajemy pamiętać, że każde z warzyw należy smażyć oddzielnie, w trakcie doprawiając solą i pieprzem. Po usmażeniu warzywa przekładamy na papierowy ręcznik i odsączamy z nadmiaru tłuszczu.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama