Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Żandarmi z dobrym wyglądem

Żandarmi z dobrym wyglądem
Funkcjonariusze skarżą się m.in. na nakazy dotyczące noszenia zbyt długiej brody czy wskazówki dotyczące zapuszczania wąsów. (Fot. Getty Images)
Hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych przygotowało wytyczne dla rodzimych żandarmów dotyczące ich wyglądu na służbie. Zakazują one stróżom prawa m.in. afiszowania się tatuażami i noszenia okularów z kolorowymi oprawkami.
Reklama
Reklama

Choć nowe wskazówki dla hiszpańskich stróżów prawa przygotował sprawujący władzę od czerwca socjalistyczny rząd Pedro Sancheza, to niektóre syndykaty i organizacje policyjne twierdzą, że nowe zasady dotyczące wyglądu są surowsze niż za czasów konserwatywnego gabinetu Mariano Rajoya.

Wprawdzie nowy szef hiszpańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska sam nosi na ręku tatuaż, ale kierowany przez niego resort nie zamierza pobłażać żandarmom afiszującym się z takimi ozdobami. Szczególnie tymi o podtekstach politycznych.

Po licznych protestach organizacji policyjnych Grande-Marlaska póki co wstrzymał nowe wytyczne, ale główne zasady dotyczące dyskretnego wyglądu mają wciąż obowiązywać. Wśród nich jest m.in. mało wyzywający makijaż policjantek i używanie akcesoriów nie rzucających się w oczy, np. błyszczących zegarków.

Zarówno paniom, jak i panom służącym w formacjach hiszpańskiej policji zakazano noszenia okularów wyróżniających się kolorowymi oprawkami, a także szkieł kontaktowych, które zmieniają naturalny kolor tęczówki ich użytkownika.

Funkcjonariusze hiszpańskiej policji skarżą się też na nakazy dotyczące noszenia zbyt długiej brody czy wskazówki dotyczące zapuszczania wąsów. Nie jest bowiem wskazane, aby stróż prawa nosił wąsy, łączące się bezpośrednio z bakami.

Od kilku miesięcy trwa w strukturach hiszpańskiej policji cichy, wewnętrzny konflikt podległych bezpośrednio Madrytowi funkcjonariuszy oraz stróżów prawa z Katalonii, tzw. Mossos d'Esquadra. Ci ostatni bowiem nierzadko popierają publicznie dążenia regionalnych separatystów.

Policyjne związki zawodowe działające na terenie Hiszpanii skrytykowały w sierpniu działania Mossos d'Esquadra przeciwko osobom zrywającym symbole separatystów. Wezwały też katalońskich stróżów prawa do “zachowania apolityczności podczas pełnienia służby”.

1 października 2017 r. doszło do konfrontacji policji wysłanej przez rząd w Madrycie do zablokowania nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii z lokalna ludnością. Podczas plebiscytu doszło też w niektórych miejscach regionu do konfrontacji hiszpańskich funkcjonariuszy z katalońską policją. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama