Menu

Zamień Lublin na Dublin, czyli co robić na wakacjach w Irlandii

Zamień Lublin na Dublin, czyli co robić na wakacjach w Irlandii
Co warto zobaczyć w stolicy Irlandii? (Fot. Getty Images)
Podróż amfibią, irlandzkie tańce a może spacer po Phoenix Park - oto jak możesz spędzić czas w Dublinie. Robiąc zakupy posłuchasz ulicznych grajków, a przy kolacji obejrzysz występ irlandzkich tancerzy.
Reklama

Zwiedzanie Dublina może przypominać wyprawę Wikingów, tylko na... kołach. Wiking Splash, to zwiedzanie miasta prawdziwą amfibią. Najpierw sunie się ulicami miasta, by w końcu wpaść do kanału i dalej już płynąć. Każdy z turystów, który bierze udział w wyprawie, musi nałożyć na głowę hełm z rogami i co chwila pokrzykiwać na przechodniów. Co jakiś czas "Wikingowie" wrzeszczą, a przechodnie podskakują zaskoczeni.

Na trasie przejazdu napotkamy prawdziwe perełki: Christchurch Catedral - katedrę z 1038 roku, słynną dublińską uczelnię Trinity College, dom, w którym urodził się Oscar Wilde, katedrę św. Patryka, Dublin Castle.

Jest też coś dla miłośników muzyki - płynąc kanałem mija się studio nagrań grupy U2. Zanim amfibia wjedzie do kanału, wszyscy wkładają kapoki a po bokach pojazdu przytwierdzane są dodatkowe bojki, pomagające utrzymać się na wodzie. Ceny biletów na Wiking Splash wynoszą 21-27 euro dla osoby dorosłej a 11-14 euro dla dzieci do lat 14. Studenci płacą 22,5 euro.

W Dublinie znajdziemy wiele zabytków i ciekawych miejsc. (Fot. Getty Images)

Najbardziej znaną ulicą Dublina, jest Grafton Street. Tu można spotkać ulicznych grajków a nawet irlandzkie chóry lub irlandzkich tancerzy. Ulica została nazwana na cześć Henry’ego FitzRoya, 1. księcia Grafton, nieślubnego syna króla Anglii i Szkocji Karola II, który w tym rejonie posiadał ziemię. Powstała w 1708 roku z pasu terenu zamieszkiwanego przez rodzinę Dawson. W 2008 roku ulica ta była na piątym miejscu najdroższych ulic handlowych na świecie. Dziś można tam kupić wszystko: pełno jest drogich butików i sklepików z irlandzkimi pamiątkami, gdzie kupisz wszystko ze słynną irlandzką koniczynką: od czekoladek po kubek czy zielone nakrycie głowy.

W poszukiwaniu wytchnienia dobrze jest odpocząć w rozległym Phenix Park. Jest on największym zamkniętym parkiem w Europie o obwodzie ponad 11 km. Co ciekawe, w parku tym możemy spotkać dzikie zwierzęta. Tu bowiem utrzymuje się pokaźną populację danieli i jeleni, co ma miejsce od XVII wieku. To dobry teren do jazdy rowerem czy zwykłego rodzinnego pikniku. To tu spotkał się z rodzinami papież Franciszek, podczas Światowego Spotkania Rodzin w sierpniu 2018 r.

Wieczór można spędzić w pubie przy 20 Lower Bridge Street, istniejącym od 1198 roku i uważanym za najstarszy pub w Irlandii. To lokal nie tylko ze świetnym klimatem i dobrym jedzeniem, ale także z muzyką irlandzką graną na żywo. Można jej słuchać co wieczór od 21.30.

Koniec dnia można poświęcić nie tylko na poznawanie różnych gatunków irlandzkiego piwa, ale np. można pójść na występ grupy tańca irlandzkiego. Na stronie celticnights.com dokonamy rezerwacji, a wieczorem już obejrzymy występ. Show odbywa się 7 dni w tygodniu w Arlington Hotel O’Connell Bridge. To tu obejrzymy na żywo oszałamiającą pracę nóg irlandzkich tancerzy oraz legendarne irlandzkie piosenki. Jest też możliwość obejrzenia takiego występu podczas kolacji, za co zapłacimy ok. 35 euro.

Turystycznym elementem wyprawy będzie wycieczka do położonego 20 km od Dublina nadmorskiego Bray. Tu można zobaczyć piękne ogrody posiadłości Killruddery, odwiedzić wystawę w dawnym budynku sądu oraz National Sea Life Centre, które zainteresuje i starszych, i młodszych.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 06.12.2019
GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

Sport


Reklama