Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zabiegi pielęgnacyjne poprawiają nie tylko wygląd, ale też kondycję psychiczną

Zabiegi pielęgnacyjne poprawiają nie tylko wygląd, ale też kondycję psychiczną
Rytuał pielęgnacyjny może być również traktowany jako forma medytacji lub treningu uważności. (Fot. PAP/Jacek Turczyk)
Rytuały pielęgnacyjne, zarówno te wykonywane w gabinetach, jak i te wykonywane samodzielnie w domu, zwykle kojarzą się z dbaniem o wyglądu, bo w istocie taki jest ich cel. Ale eksperci twierdzą, że takie regularne zabiegi mają też ogromny wpływ na psychikę - łagodzą stres, poprawiają nastrój, budzą pozytywne emocje.
Reklama
Reklama

"To, jak postrzegamy siebie, może mieć głęboki wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i emocjonalne" - wyjaśnia psychoterapeuta Jo Ham. Jego zdaniem, pielęgnacja ciała może być jedną z metod zbliżających nas do poprawy dobrostanu psychicznego. "Kiedy dobrze wyglądamy lub czujemy się zdrowi fizycznie, zwykle myślimy o sobie w bardziej optymistycznym świetle. Zatem wysiłek, jaki wkładamy w tę rutynę, może pozytywnie wpływać na nasze spojrzenie na siebie i swoje życie" - dodaje.

Ekspert zauważa również, że kiedy czujemy się źle, często te zabiegi odpuszczamy, a to, co widzimy w lustrze, może wydawać się udręką. "W swojej praktyce psychoterapeutycznej pracowałem z niezliczoną liczbą kobiet i mężczyzn borykających się lękiem, depresją lub trudnościami w związkach. Niemal w każdym przypadku mogę powiedzieć z absolutnym przekonaniem, że kiedy poczucie własnej wartości jest naprawdę niskie, jedną z pierwszych rzeczy, które mogą pomóc, jest zadbanie o siebie" – tłumaczy Jo Ham.

Słowa Hama potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez dr Denisa Pelliego i dr Aenne Brielmann, psychologów z New York Univercity. W swojej pracy postanowili oni sprawdzić, jak ludzie doświadczają piękna. Ich głównym odkryciem jest to, że piękno to uczucie intensywnej przyjemności. To właśnie to wrażenie może wpływać na nawyki związane z dbaniem o siebie - ludzie poświęcają czas i pieniądze na pielęgnację skóry i kosmetyki w nadziei na poprawę własnego piękna, co ma w efekcie dać im przyjemność. "Myślę, że piękno może naprawdę poprawić nasze samopoczucie w stresujących czasach" - ocenia dr Brielmann.

Z kolei psychoterapeuta Matt Traube, zauważa, że rytuał pielęgnacyjny może być również traktowany jako forma medytacji lub treningu uważności. "Pacjenci odczuwający lęk i depresję często zgłaszają, że ich stan pogarsza się od 30 minut do godziny przed snem. Wtedy mają więcej wolnego czasu, co często prowadzi do tego, że zaczynają się zamartwia" – wskazuje. i wyjaśnia, że gdy wykonujemy najprostsze nawet czynności pielęgnacyjne, np. mycie twarzy, nakładanie maseczki, delikatny masaż twarzy, mamy okazję, aby skoncentrować się na jakiejś czynności. "Angażując się w tę aktywność przez kilka minut, możesz pomóc swojemu mózgowi uwolnić się od ponurych myśli. Taka relaksacja sprawia, że mózg dostaje sygnał, że nadszedł czas, aby się wyciszyć, uspokoić, przestać analizować i planować" - podsumowuje Traube.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama