Menu

Za sukcesem zawsze stoi samotność?

Za sukcesem zawsze stoi samotność?
Przyjaciele czy rodzina to coś, co najczęściej jest poświęcane przez ludzi sukcesu. (Fot. Getty Images)
Na ołtarzu sukcesów zawodowych trzeba złożyć swoje życie towarzyskie - o tej prawidłowości przypomina psycholog i badaczka Julia Izmałkowa. Na rezygnację z relacji rodzinnych i przyjacielskich rzadziej godzą się kobiety.
Reklama

"Rzeczywistość ludzi na wysokich stanowiskach czy tych, którzy osiągnęli wyżyny w swoich dziedzinach, pokazuje (…), że mniejsza ilość czasu na przyjaciół czy wręcz ograniczenie liczby przyjaciół to normalna konsekwencja dążenia do celu – aby zrobić przestrzeń na swój cel, marzenia, plany, musisz pewne rzeczy wyeliminować. To kwestia priorytetów. Nie możesz mieć zarówno dużo czasu dla przyjaciół, jak i dużo czasu na rozwój” – stwierdza Julia Izmałkowa w rozmowie z aktorką Romą Gąsiorowską i dziennikarką Sylwią Stano, na kartach książki "Całe szczęście jestem kobietą”. Ta psycholożka i założycielka agencji badawczej jest jedną z inspirujących kobiet, z którymi wywiad, ukazał się w tej książce.

"Wyobrażasz sobie, że Elon Musk ma mnóstwo znajomych i że codziennie chodzi z nimi na piwo? No nie! Thomas Edison też cały czas siedział w laboratorium i miał ograniczone życie towarzyskie, żeby skupić się tylko na tworzeniu innowacji. Takie są koszty sukcesu” – podaje przykłady Izmałkowa.

Takie poświęcenia łatwiej przychodzą mężczyznom. Większość kobiet uważa relacje z innymi ludźmi za tak ważne, że nie pozwoli, by ich kariery, cele zawodowe, naraziły na szwank ich przyjaźnie, kontakty rodzinne – wynika z badań Julii Izmałkowej na temat tego, jak Polki podchodzą do sukcesu.

Tym, co ogranicza szanse kobiet na zrobienie kariery jest też to, że narzucają sobie zbyt wiele ról i chcą za wszelką cenę w każdej się spełnić. Być doskonałą pracowniczką, a jednocześnie doskonałą matką, żoną i przyjaciółką... A jak ma się wiele ról, to w żadnej nie jest się perfekcyjnym.

Izmałkowa prowadzi agencję badawczą Izmałkowa Consulting. Przygotowuje badania dla celów marketingowych i biznesowych. Opracowała autorską metodę badań, która łączy etnografię, psychologię i socjologię. Wcześniej pracowała jako strateg dla międzynarodowych agencji reklamowych. Z wykształcenia jest psycholożką.

Komentarze
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 11.12.2019
GBP 5.080 złEUR 4.285 złUSD 3.866 złCHF 3.926 zł

Sport


Reklama