Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Z miłości do słodkości lepiej obniż cukier...

Z miłości do słodkości lepiej obniż cukier...
Warto wykazać się silną wolą i obniżyć zawartość cukru w swoim organizmie. (Fot. Getty Images)
Po tłustym czwartku pora na obchodzony dziś Dzień Puszystych. Jak przekonują autorki książki Schudnij i obniż cukier w 8 tygodni, nawet będąc na diecie można pozwolić sobie na przekąskę - byle zdrową.
Reklama
Reklama

8-tygodniowa dieta opracowana przez dr Michaela Mosleya to rewolucyjna metoda redukcji wagi, skutkująca nie tylko lepszym samopoczuciem i obniżeniem poziomu cukru we krwi, ale również zapobieganiem i cofaniem się cukrzycy typu 2 - dowiadujemy się z książki "Schudnij i obniż cukier w 8 tygodni". Jej autorki, dr Clare Bailey - lekarz rodzinny i żona Mosleya i dietetyk Sarah Schenker, proponują w niej dietę regulującą poziom cukru we krwi, która opiera się na diecie uważanej za najzdrowszą - śródziemnomorskiej.

"Liczne badania naukowe wykazały, że ma ona nie tylko wiele korzyści zdrowotnych, ale i jest łatwiejsza w zastosowaniu niż diety niskotłuszczowe, gdyż pacjenci uważają ją za smaczną i nieskomplikowaną. Mimo iż wzorowana jest na stylu odżywiania mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, jej zasady można z powodzeniem stosować w innych kuchniach, od chińskiej i hinduskiej po meksykańską czy skandynawską" - przekonują i zaznaczają, że dzięki jej zasadom można nie tylko schudnąć, ale i na zawsze zmienić swój sposób odżywiania.

Wśród założeń 8-tygodniowej diety regulującej poziom cukru we krwi znajduje się 7 zasad odżywiania według niskowęglowodanowej diety w stylu śródziemnomorskim. Oto i one: 1. ogranicz do minimum lub wyeliminuj z jadłospisu produkty skrobiowe i z białej mąki; 2. w pierwszej kolejności zrezygnuj z cukru, słodkich przekąsek i napojów oraz z deserów; 3. zajadaj się warzywami; 4. jedz owoce, ale nie więcej niż 1-2 porcje dziennie; 5. jedz wysokojakościowe białka (co najmniej 40-50 g dziennie); 6. spożywaj nabiał oraz zdrowe tłuszcze i oleje; 7. przekonaj się do octu.

Mimo wyrzeczeń, które dotyczą chyba każdej diety, autorki przekonują, że stosuje się ją z przyjemnością. Oprócz przepisów na śniadania, obiady i kolacje, znajdziemy w niej też propozycje na zdrowe przekąski. "Nawet na diecie regulującej poziom cukru we krwi możesz od czasu do czasu ulec zachciance. Jesteśmy zdania, że lepiej sporadycznie pozwolić sobie na kawałek niskokalorycznego ciasta czy deser z odrobiną cukru, niż ryzykować, że skusi nas coś niezdrowego i przeładowanego węglowodanami" - uzasadniają swoje podejście, które z pewnością zadowoli łasuchów.

I tak w zaproponowanym przez nie menu znajdują się m.in. babeczki pomarańczowo-pistacjowe, naleśniki migdałowe z wiśniami, czekoladowe ciasto z fasoli, sałatka z liczi z grejpfrutem.

Jak zauważają ekspertki, na diecie o wiele trudniej jest wyrzec się pieczywa, które dla wielu osób stanowi podstawę codziennej diety. "Spróbuj jednak się od niego odzwyczaić, bo wtedy zwiększasz swoje szanse na utrzymanie prawidłowej wagi. Dlatego zalecamy osobom, które przeszły na naszą dietę 800 kalorii dziennie, by ograniczyły spożycie pieczywa do minimum. A jeśli naprawdę nie możesz się be niego obejść, wybieraj to ciężkie i zbite, z mąki razowej i z dodatkiem nasion" - radzą.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama