Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Z kozetki do sieci - internetowe terapie narzędziem w walce z depresją?

Z kozetki do sieci - internetowe terapie narzędziem w walce z depresją?
W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z depresją... (Fot. Getty Images)
Czy terapia internetowa może okazać się skutecznym narzędziem w walce z depresją? Choć trudno sobie to wyobrazić, najnowsze badania wskazują, że jest to pomocne narzędzie terapeutyczne.
Reklama
Reklama

W nowym badaniu opublikowanym w "Journal of Medical Internet Research" naukowcy przeanalizowali efektywność aplikacji i platform internetowych, które zapewniają terapię behawioralną online. Badali oni korzyści płynące z takich form terapii również u osób z ciężką depresją.

"Ku mojemu zaskoczeniu, wyniki badań wskazują, że takie aplikacje i platformy mogą pomóc dużej liczbie osób" - przyznaje autor badania Lorenzo Lorenzo-Luaces z Indiana University. Dodaje, że korzystanie z takich narzędzi może okazać się rewolucyjne w leczeniu depresji, ułatwiając ludziom dostęp do opieki psychiatrycznej.

Ekspert podkreśla, że blisko jedna osoba na cztery spełnia kryteria wskazujące na poważną depresję. Zauważa, że należy również zwrócić uwagę na osoby, które wskazują objawy lekkiej depresji lub sezonowe spadki nastroju. Wielu z pacjentów nie zgłasza się do specjalistów, powodem może być bagatelizowanie pogarszającego się nastroju albo błędne przekonanie, że zgłoszenie się do terapeuty jest czymś wstydliwym.

Specjalne aplikacje i platformy mogą pomóc dużej liczbie osób szukających wsparcia psychologicznego w sieci... (Fot. Getty Images)

"Ludzie radzą sobie lepiej z problemami, jeśli otrzymują konkretne wskazówki" - zauważa Lorenzo Lorenzo-Luaces. Podkreśla, że taka forma terapii może być szczególnie korzystna dla osób, dla których tradycyjna terapia jest niemożliwa z powodów logistycznych lub finansowych.

Dr Abigael San, przyznaje, że takie metody mogą być pomocne dla wielu osób, ale dodaje, że korzyści wynikające z wszelkiego rodzaju terapii często zależą od potrzeb danej osoby. Przyznaje, że ich walorem jest oszczędność czasu, jak również możliwość większej systematyczności.

Psycholog dr Genevieve von Lob, dodaje, że ta forma leczenia może pomóc ludziom znormalizować ich stan i sprawić, że poczują się mniej osamotnieni. Doradza jednak ostrożność w formowaniu uogólnionych osądów na temat ich skuteczności. "Należy zachować szczególną ostrożność przy dokonywaniu ogólnych opinii, że aplikacja może pomóc każdemu, kto cierpi na depresję" - podkreśla na łamach "The Independent". "Przyczyny depresji bardzo się różnią w zależności od pacjentów" - dodaje.

Eksperci zgodnie przyznają, że aplikacje i platformy oferujące pomoc są przydatnym narzędziem, jednak częściej powinny wspierać terapię niż stanowić jedyny jej element. Jak podkreśla dr Genevieve von Lob czasem niepozorne sytuacje, doświadczenia, które nieświadomie możemy zbagatelizować, stanowią klucz do rozwiązania wielu problemów. Zatem pomoc specjalisty jest konieczna w celu właściwego określenia problemu. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama