Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Właściciele psów i kotów gorzej sypiają?...

Właściciele psów i kotów gorzej sypiają?...
Spanie ze swoim czworonożnym pupilem może się skończyć niewyspaniem - sugerują naukowcy... (Fot. Getty Images)
Bezsenność i różnego rodzaju zaburzenia snu są dziś powszechne. Za ich przyczynę najczęściej uważa się ciągły pośpiech, stres i nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych. Najnowsze badania pokazują, że na pogorszenie jakości snu wpływ może mieć posiadanie zwierząt domowych, zwłaszcza psów.
Reklama
Reklama

Naukowcy przez lata zdążyli udowodnić, że posiadanie pupila daje wiele korzyści, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym oraz socjalnym. Jak się jednak okazuje, na niektóre sfery ludzkiego życia zwierzęta wpływają negatywnie. Taką sferą jest sen.

Z badań wykonanych przez Kaylę Medlin i Lauren Wisnieski z Lincoln Memorial University wynika, że psy i koty mogą być powodem kłopotów z wysypianiem się. U właścicieli psów występuje zwiększone prawdopodobieństwo pojawienia się zaburzeń snu i problemów z zasypianiem, a u opiekunów kotów - ryzyko wystąpienia zespołu niespokojnych nóg.

Do badania, którego wyniki opublikował magazyn "Human-Animal Interactions", Kayla Medlin i Lauren Wisnieski wykorzystały dane zebrane w Stanach Zjednoczonych w ramach narodowego badania stanu zdrowia (NHANES) w 2005 i 2006 roku. Skupiły się na ludziach deklarujących problemy ze snem. I postanowiły sprawdzić, czy istnieje zależność między słąbą jakością snu a posiadaniem zwierząt domowych.

"Kociarze" mogą się nabawić zespołu niespokojnych nóg... (Fot. Getty Images)

Wyniki wcześniejszych badań były niejednoznaczne. Jedne wskazywały, że psy i koty mogą korzystnie wpływać na jakość snu właściciela ze względu na wsparcie społeczne, jakie zapewniają. Inne sugerowały, że zwierzęta domowe mogą poważnie zakłócać sen swoich właścicieli.

Wyniki analizy wykonanej przez Kaylę Medlin i Lauren Wisnieski nie zostawiają wątpliwości. Badaczki zastosowały modele regresji logistycznej, które uwzględniały wiele czynników wpływających na jakość snu: uczucie niepokoju lub senności, brak wystarczającej ilości snu, zasypianie trwające dłużej niż 15 minut czy średnia ilość snu mniejsza niż sześć godzin.

Badanie wykazało, że u właścicieli psów zachodziło większe ryzyko wystąpienia problemów z zasypianiem i zaburzeń snu, a u posiadaczy kotów częściej występował syndrom niespokojnych nóg. Nie odnotowano za to wpływu psów i kotów na takie dolegliwości jak chrapanie, bezdech senny, budzenie się w nocy, zbyt wczesne wstawanie, uczucie niepokoju czy konieczność przyjmowania tabletek nasennych.

Nasi milusińscy chętnie śpią na naszym łóżku, ale zdaniem naukowców nie jest to dla nas dobre... (Fot. Getty Images)

"Jeżeli w dalszych badaniach uda się ustalić związek przyczynowy, wyniki będą miały implikacje dla zaleceń klinicznych w leczeniu pacjentów skarżących się na niską jakość snu. Będzie też można opracować materiały edukacyjne, aby informować właścicieli zwierząt domowych o zagrożeniach związanych z zakłóceniami snu i zaproponować możliwe rozwiązania, takie jak umieszczenie zwierzęcia w klatce lub ograniczenie mu dostępu do sypialni" - stwierdziła w podsumowaniu swoich badań dr Wisnieski. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.04.2024
GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama