Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Włoscy producenci ostrzegają przed zbyt tanią oliwą z oliwek

Włoscy producenci ostrzegają przed zbyt tanią oliwą z oliwek
Dobra oliwa z olwiek musi kosztować odpowiednio dużo, aby producentowi opłacała się jej produkcja. (Fot. Getty Images)
Każda oliwa sprzedawana w sklepie w cenie poniżej 4 euro za butelkę nie jest z pierwszego tłoczenia albo została poddana manipulacjom chemicznym i może być to olej pozbawiony zapachu - ostrzega włoska organizacja zrzeszająca producentów oliwy Italia Olivicola.
Reklama

Stowarzyszenie rozpoczęło swą działalność od ogłoszenia manifestu, w którym podkreśliło: "Jeśli chcemy promować produkcję oliwy extravergine, czyli z pierwszego tłoczenia, należy oczyścić półki sklepowe w związku z inwazją taniego produktu".

Według organizacji najważniejszą wskazówką ostrzegawczą dla konsumentów powinna być cena oliwy z oliwek w handlu. Jak wyjaśniono, jeśli butelka kosztuje 1 euro, to można być pewnym, że w środku nie ma wysokiej jakości oliwy, lecz jest olej pozbawiony zapachu po to, by ją udawał.

Dlatego, jak zauważono, należy doprowadzić do usunięcia z etykietek takich podejrzanych produktów określenia "oliwa z pierwszego tłoczenia". A wśród klientów, wyjaśnili działacze, stale rośnie popyt na tę najwyższej jakości; dlatego tym bardziej trzeba ich bronić przed oszustwami i podróbkami.

Producenci zauważyli, że należy też chronić krajową oliwę przed zalewem tej tańszej i niższej jakości z importu. Doszło zaś do niego z powodu spadku krajowej produkcji głównie z winy niekorzystnej dla gajów oliwnych pogody oraz bakterii niszczącej drzewka na południu Włoch, głównie w Apulii.

Butelka oliwy dobrej jakości to najczęściej wydatek sięgający 10 euro. W przypadku produktów z najwyższej półki nie powinna dziwić nawet cena kilkunastu euro.

Oliwa z oliwek najlepiej smakuje jako dodatkek do dobrego pieczywa lub pizzy. (Fot. Getty Images)

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.06.2019
GBP 4.789 złEUR 4.267 złUSD 3.810 złCHF 3.816 zł

Sport


Reklama