Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wino Leonarda da Vinci

Wino Leonarda da Vinci
Kto by nie chciał spróbować wina od Leonarda da Vinci?... (Fot. Getty Images)
W Toskanii powstaje wino Leonarda da Vinci. Jest ono inspirowane badaniami enologicznymi, które prowadził geniusz renesansu. W ten sposób również postanowiono przyłączyć się do trwających we Włoszech obchodów w związku z 500-leciem jego śmierci.
Reklama

Wino produkowane jest według wskazówek pozostawionych przez geniusza renesansu i zastosowanych obecnie przy użyciu najnowszych technik w tej dziedzinie.

Przypomina się, że także wino było - obok malarstwa, nauki i architektury - jedną z pasji Leonarda da Vinci. Była ona tak wielka, że studiował jego produkcję, o czym świadczy list, który napisał w 1515 roku do zarządcy swego gospodarstwa rolnego w Fiesole koło Florencji. "Wino, boski napój z winogron" - podkreślił w tym liście malarz "Giocondy".

List ten to, jak podkreślają eksperci, prawdziwy traktat enologiczny, w którym artysta wskazał na różne aspekty wytwarzania trunku. Obecnie są one czymś oczywistym, ale w jego czasach były wręcz pionierskie. Leonardo pisał na przykład o doskonaleniu jakości winogron, nawożeniu upraw winorośli i produkcji wina w zamkniętych beczkach.

Rozważania te stały się inspiracją dla producentów wina z Toskanii, którzy wypracowali na ich podstawie "metodę Leonarda". Posługując się nią postanowili odtworzyć winorośl sprzed lat i zamienić ją w wino o nadzwyczajnej jakości. Szczegóły tej metody, przygotowanej we współpracy z ekspertami w dziedzinie enologii i naukowcami, w tym z historykami, otoczone są tajemnicą. Jak wyjaśnił jeden z jej autorów Luca Maroni, prace skoncentrowane są na dwóch aspektach poruszonych przez mistrza renesansu: dążeniu do doskonałej jakości winorośli poprzez zapewnienie idealnych warunków uprawy oraz konieczności zachowania oryginalnego aromatu i czystości napoju.

Jak wyjaśniono, badacze potrafili "przetłumaczyć" wskazówki artysty na obecnie dostępne metody produkcji. Badania nad "metodą Leonarda" rozpoczęły się dwa lata temu. Jeszcze wcześniej, w 2015 roku, z okazji dedykowanej żywności i rolnictwu wystawy Expo w Mediolanie, postanowiono odtworzyć tam winnicę, którą genialnemu artyście podarował książę tego miasta Ludwik Sforza. To wtedy pojawił się też pomysł, by mówić nie tylko o samej winnicy, ale i odtworzyć trunek, który tam powstawał.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.08.2019
GBP 4.765 złEUR 4.366 złUSD 3.941 złCHF 4.023 zł

Sport


Reklama