Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W święta nie odmawiajmy sobie przyjemności jedzenia, ale...

W święta nie odmawiajmy sobie przyjemności jedzenia, ale...
Jajka można przygotowywać na wiele sposobów... (Fot. Getty Images)
Jajka z majonezem, biała kiełbasa czy żurek z dodatkami to tylko niektóre ze świątecznych potraw, które dostarczają nam nadprogramowych kalorii. Jak przekonuje dietetyk Hanna Stolińska-Fiedorowicz, w święta nie rezygnujmy z jedzenia, tylko je degustujmy.
Reklama
Reklama

Jak przyznaje Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny, święta to czas, kiedy bardziej jesteśmy narażeni na rozregulowanie naszego trybu jedzenia. Kiedy na świątecznym stole wręcz gęsto robi się od wielkanocnych przysmaków, które zazwyczaj jadamy raz do roku, chcemy ich popróbować, przez co ciężko ich sobie odmówić. Jeszcze trudniej jest, gdy w tym okresie odwiedzamy rodzinę, która chce nas ugościć i nie sposób wszystkim odmówić kolejnej dokładki...

Jak zatem przetrwać kulinarny maraton przy stole? Dietetyk przekonuje, że nie musimy ze wszystkiego rezygnować. "To są święta i trzeba z tego korzystać, a nie się jakoś ograniczać" - wyjaśnia.

Specjalistka przyznaje jednak, że dania przygotowywane na Wielkanoc są nadzwyczaj kaloryczne. Jajko z majonezem to 170 kcal, jedna kiełbasa biała to już 270 kcal, zaś żurek z jajkiem i kiełbasą - 400 kcal.

Stolińska-Fiedorowicz podkreśla, że kluczem do sukcesu są ilości - małe porcje degustacyjne poszczególnych potraw i ciast, zamiast pełnych talerzy. Dietetyk radzi też, aby na świątecznym stole nie zabrakło zdrowej, zielonej sałatki, która polepszy nam trawienie. Polecane są też przyprawy, które również podkręcają metabolizm.

Do tego dużo ruchu - zwłaszcza, że wiosenna pogoda coraz bardziej rozpieszcza i sprzyja chociażby spacerom, na które warto udać się odciągając rodzinę od biesiadowania przy stole.

"To są raptem dwa dni, które na pewno nie spowodują, że przytyjemy, tylko po prostu to jedzenie bardziej nam zalega w jelitach. Potrzebujemy później parę dni, żeby wrócić do siebie" - zauważa Stolińska-Fiedorowicz.

Aby nieco "uszczuplić" świąteczne potrawy, np. sałatki, do ich przygotowania zamiast tradycyjnego majonezu można zrobić np. ten w wersji wegańskiej i zamiast surowego żółtka użyć... białej fasoli. Jego smak zaostrzy zaś czosnek.

Wegański majonez można też robić z... kalafiora! (Fot. Getty Images)

Składniki potrzebne do przygotowania wegańskiego majonezu - który w swojej książce "Leczenie dobrą dietą" proponuje Katarzyna Lewko - to:

  • filiżanka gotowanej białej fasoli,
  • ocet jabłkowy do smaku,
  • musztarda francuska z kurkumą i gorczycą,
  • szara sól kłodawska lub różowa himalajska,
  • czarny lub kolorowy pieprz
  • oraz ząbek czosnku.

Przygotowanie majonezu jest prostsze i szybsze niż mogłoby się wydawać, bowiem wszystkie składniki wystarczy zblendować z dodatkiem odrobiny wody. "Majonez powinien mieć kremową konsystencję. Zamiast wody można też dodać trochę oliwy lub ciekłego oleju kokosowego" - instruuje autorka. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama