Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Puszczy Białowieskiej ruszy innowacyjny system nasłuchiwania odgłosów przyrody

W Puszczy Białowieskiej ruszy innowacyjny system nasłuchiwania odgłosów przyrody
Puszcza Białowieska to pierwszy obszar w Polsce, na którym zostanie wykorzystany system badania bioróżnorodności. (Fot. Getty Images)
Białowieski Park Narodowy i firma Huawei wdrożą wkrótce innowacyjny monitoring akustyczny w Puszczy Białowieskiej. Zainstalowane w ramach inicjatywy TECH4ALL urządzenia będą rejestrować odgłosy przyrody, a następnie zebrane dane zostaną poddane analizie przez sztuczną inteligencję, aby zidentyfikować występujące na danym terenie gatunki zwierząt.
Reklama
Reklama

Do tej pory monitoring wybranych gatunków ptaków w Puszczy Białowieskiej prowadzili ludzie. Wiosną, w okresie godowym ptaków, w około 70 ustalonych miejscach, pojawiają się osoby, które znają się na wydawanych przez zwierzęta odgłosach i nawołuje określone gatunki - albo samemu naśladując wydawane przez nie dźwięki albo odtwarzając nagrane odgłosy z magnetofonu.

Jeżeli w pobliżu znajduje się przedstawiciel tego gatunku, to zazwyczaj odpowiada. Dzięki temu wiadomo, że dany ptak w tym miejscu występuje. Ale brak odpowiedzi nie musi oznaczać, że zwierząt tego gatunku w okolicy nie ma. Możliwe, że po prostu z jakiegoś powodu w danej chwili nie zareagowały.

Teraz w monitoringu akustycznym Puszczy Białowieskiej pomoże system opracowany przez Huawei. Będzie się składał z 70 działających offline rejestratorów dźwięku AudioMoth Edge, które wychwytują zarówno częstotliwości słyszalne dla człowieka, jak i ultradźwięki.

System monitoringu będzie nagrywał odgłosy dzikich zwierząt. (Fot. Getty Images)

Oprócz tego system tworzą trzy zasilane energią słoneczną urządzenia Guardian, które przesyłają dane audio do chmury za pośrednictwem sieci GSM. Jak podaje w komunikacie prasowym firma Huawei, ten zestaw pozwala monitorować aktywności dzikich zwierząt nawet w czasie rzeczywistym.

System czujników będzie o określonych porach rejestrował odgłosy przyrody, w tym wokalizacje różnych gatunków zwierząt. Kolejnym etapem projektu będzie przesłanie zebranych danych do platformy chmurowej, gdzie za pomocą sztucznej inteligencji będzie można sprawdzić, czy w danym miejscu zostały odnotowane głosy gatunków, które interesują przyrodników.

Puszcza Białowieska to jeden z ostatnich w Europie lasów naturalnych. Działalność człowieka była tu na tyle ograniczona, że zachował w wielu miejscach cechy lasu pierwotnego. Liczący 1 500 kilometrów kwadratowych obszar to dom dla kilkunastu tysięcy gatunków zwierząt i roślin - wśród nich żubra europejskiego i rysia euroazjatyckiego.

Żubr to najbardziej znana "wizytówka" Puszczy Białowieskiej. (Fot. Getty Images)

Utworzony na części obszaru Puszczy Białowieski Park Narodowy to jeden z pierwszych parków narodowych na świecie. Od 1978 roku jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 2010 roku należy do spisu ostoi ptaków IBA, czyli miejsc, gdzie występują szczególnie cenne ich gatunki. I właśnie badaniu różnorodności ptaków ma przede wszystkim służyć system monitoringu akustycznego.

Ponieważ kluczowym okresem dla monitoringu akustycznego jest wiosna, pierwszych wyników analiz zarejestrowanych dźwięków można się spodziewać najwcześniej za rok. Co ważne, wszystkie dane zostaną udostępnione naukowcom z całego świata do dalszych analiz.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama