Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Kaliforni odkryto nieznany gatunek szablastozębnego kota

W Kaliforni odkryto nieznany gatunek szablastozębnego kota
Dr. Ashley Poust pokazuje fragment skamieliny - zębów tajemniczego ssaka, przypominającego dzisiejszego rysia. (Fot. San Diego Natural History Museum)
Paleontolodzy z San Diego w Kalifornii odkryli i opisali skamielinę nieznanego dotąd gatunku szablastozębnego kota. Zwierzę wielkości rysia żyło w epoce eocenu, czyli ponad 40 milionów lat temu. Należało do pierwszych w pełni mięsożernych ssaków.
Reklama
Reklama

Autorzy opracowania, dr Shawn P. Zack, dr Ashley W. Poust i dr Hugh Wagner z Uniwersytetu Arizony i Muzeum Historii Naturalnej w San Diego, nazwali odkrytego drapieżnika Diegoaelurus vanvalkenburghae. Nazwa odnosi się do hrabstwa San Diego, w którym znaleziono skamielinę ssaka oraz Blaire'a Van Valkenburgha, byłego prezesa Towarzystwa Paleontologii Kręgowców, bez którego prac nad ewolucją drapieżników tak dokładne opisanie znaleziska nie byłoby możliwe.

Diegoaelurus vanvalkenburghae był mniej więcej wielkości rysia, ale z podkówkowatym podbródkiem, który ochraniał długie, szablaste kły. Musiał być bardzo skutecznym drapieżnikiem. Wszystko, co o nim wiadomo, to wnioski wyciągnięte na podstawie badań skamieliny z kolekcji muzeum - żuchwy z dobrze zachowanym uzębieniem. Dzięki niej udało się zdobyć nowe informacje o trybie życia i ewolucji tego ssaka, jednego z pierwszych na ziemi, które żywił się wyłącznie mięsem. Zack, Poust i Wagner opisali to zwierzę w pracy opublikowanej 15 marca w magazynie "PearJ".

"Dziś dieta składająca się wyłącznie z mięsa, zwana również hipermięsożernością, nie jest rzadkością. Tak odżywiają się tygrysy, niedźwiedzie polarne czy nasze domowe koty. Ale 42 miliony lat temu ssaki dopiero kombinowały, jak przetrwać na samym mięsie. Jednym z wielkich postępów w tej kwestii było wykształcenie wyspecjalizowanych zębów do rozcinania mięsa. Takie widzimy u tego nowo opisanego gatunku" – mówi dr Ashley Poust.

Naukowcy twierdzą, że ten wczesny mięsożerny drapieżnik należy do tajemniczej grupy zwierząt zwanych machajrodonami, które całkowicie wymarły, nie były nawet blisko spokrewnione ze współczesnymi drapieżnikami. "Wiemy o machajrodonach tak niewiele, że każde nowe znalezisko znacznie poszerza naszą wiedzę. Dlatego ta stosunkowo kompletna i dobrze zachowana skamielina Diegoaelurusa jest szczególnie cenna, ponieważ na podstawie wyglądu zębów można wnioskować, jaka była jego dieta i w jaki sposób machajrodony były ze sobą spokrewnione" – twierdzi dr Shawn Zack.

To zwierzę i spokrewnione z nim gatunki były rodzajem ewolucyjnego eksperymentu, pierwszego kroku w hipermięsożerność – sposobu odżywiania właściwego dla dzisiejszych kotów. Dysponując nielicznymi skamielinami z Wyoming i Azji naukowcy nie zdołali poznać machajrodonów zbyt dobrze, nie byli nawet pewni, czy poznane dotąd gatunki żyły jednocześnie. Odkrycie szczątków Diegoaelurusa dowodzi, że była to grupa znacznie bardziej zróżnicowana, niż dotychczas sądzono. Rosną więc szanse na odkrycie w przyszłości kolejnych gatunków.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama