Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Iraku odkryto ruiny pubu sprzed 5000 lat i równie starą recepturę warzenia piw

W Iraku odkryto ruiny pubu sprzed 5000 lat i równie starą recepturę warzenia piw
Już starożytni mieli swoje puby! (Fot. Karar Fadil Alkadwy/Facebook)
Podczas wykopalisk archeologicznych w południowym Iraku odkopano pozostałości starożytnego baru, m.in. setki ceramicznych naczyń i prymitywną lodówkę. W pobliżu ruin odkryto zaś przepis, według którego produkowano tam piwo.
Reklama
Reklama

Pub, którego ślady amerykańscy i włoscy archeolodzy znaleźli w starożytnym mieście Sumerów, Lagaszu, działał ok. 2700 r. p.n.e. Było to nieduże prostokątne pomieszczenie, które miało wejście bezpośrednio z dziedzińca. Zachowała się gipsowa podłoga, na której leżały porozrzucane fragmenty ceramicznych naczyń. Naliczono ich prawie 37 tysięcy. W niektórych były resztki jedzenia, w tym ości ryb.

Jak podaje serwis Artnet, odkryto też pozostałości ławek, które były ustawione wzdłuż zewnętrznej ściany lokalu. Na tej podstawie badacze doszli do wniosku, że lokal był czymś w rodzaju publicznej jadłodajni z ogródkiem piwnym.

Wśród mnóstwa znalezionych naczyń dwa zwróciły szczególną uwagę archeologów. Są one znacznie większe od pozostałych, a jedno z nich jest włożone do drugiego. według archeologów była to swego rodzaju prymitywna chłodziarka do napojów. Odkryto też ceglaną konstrukcję z osadami popiołu, co oznacza, że był to duży piec do gotowania.

Amerykańscy i włoscy archeolodzy mają powody do zadowolenia. (Fot. Karar Fadil Alkadwy/Facebook)

"Mamy lodówkę, setki naczyń do serwowania dań, ławki, na których ludzie mogli usiąść, a za lodówką jest piec, na którym gotowano" - ujawniła agencji AFP archeolożka z Penn Museum i Uniwersytetu Pensylwanii Holly Pittman. Jej zdaniem, znalezione artefakty świadczą o tym, że było to miejsce publiczne, w którym bywali zwykli ludzie.

Archeolodzy uznali to miejsce za ówczesny pub, ponieważ wiadomo, że Sumerowie pijali piwo. W pobliskiej świątyni znaleziono nawet zapisany pismem klinowym na tabliczce przepis jego warzenia.

Archeolodzy podkreślają, że dotychczasowe wykopaliska w tym rejonie koncentrowały się na badaniu śladów życia religijnego i politycznego, natomiast obecne mają na celu lepsze poznanie życia zwykłych obywateli. Badaczom zależało na tym, żeby lepiej poznać życie zwykłych mieszkańców Lagaszu. 

Lagasz to starożytne miasto na wschód od Al-Shatrah w Iraku. Obszar pomiędzy rzekami Tygrys i Eufrat był głównym ośrodkiem wczesnodynastycznej cywilizacji sumeryjskiej, która znana była z zaawansowanych systemów rolniczych i projektów architektonicznych, takich jak kompleks świątynny Girsu.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama