Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W 2020 roku będziemy jeść mniej mięsa i pić mniej alkoholu

W 2020 roku będziemy jeść mniej mięsa i pić mniej alkoholu
W roku 2019 prym w naszych spiżarniach wiodły kiszonki i kombucha. W nadchodzącym roku osoby, które pragną zmienić coś, zwrócą się w stronę diety roślinnej, która według prognoz będzie najpopularniejszym żywieniowym trendem.
Reklama
Reklama

"Bez wątpienia w 2020 roku wzrośnie i nasza fascynacja dietą roślinną, i produktami roślinnymi, w szczególności białkami. Większa będzie też popularność diet bezmięsnych. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wegetarianizm, czy po prostu ograniczymy spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych, takie podejście będzie dominowało" - przewiduje dietetyk Kristen Beck.

Doskonałym pomysłem jest systematyczne ograniczenie mięsa w naszej codziennej diecie. (Fot. Getty Images)

Dane z Google Trends wskazują, że od roku 2012 do dziś czterokrotnie wzrosła częstotliwość wyszukiwania hasła "wegańskie". Rosnącą popularność diet bezmięsnych widać też w Polsce - w 2010 roku wegetarianie stanowili zaledwie 1 proc. naszego społeczeństwa, a 2018 roku już prawie 4 proc. W tym samym roku aż 60 proc. Polaków zadeklarowało w jednym z badań, że zamierza ograniczyć spożycie mięsa.

Z nowym rokiem nowe plany. Także te dietetyczne... (Fot. Getty Images)

Jak wskazuje Kristen Beck, doskonałą pomysłem jest systematyczne ograniczenie mięsa w naszej codziennej diecie. "Najlepsze diety roślinne bazują głównie na warzywach, owocach, fasoli i roślinach strączkowych, orzechach i nasionach oraz produktach pełnoziarnistych spożywanej w umiarkowanej ilości" - sugeruje dietetyczka.

Kolejnym widocznym trendem będzie mniejsze spożycie alkoholu. Już dziś koktajle i drinki bezalkoholowe cieszą się rosnącą popularnością i w nadchodzącym roku to się nie zmieni.

60 proc. Polaków zadeklarowało w jednym z badań, że zamierza ograniczyć spożycie mięsa. (Fot. Getty Images)

Codzienne menu urozmaicać będą nie tylko produkty roślinne, ale również różnego rodzaju ziarna. Już nie tylko komosa ryżowa będzie dla nas zdrową alternatywą.

"Gdy chcemy zwiększyć różnorodność w naszej diecie, powinniśmy sięgać po ziarna, takie jak farro, orkisz, proso, bulgur i teff. Mogą być one świetnym dodatkiem, ponieważ są bogate w składniki odżywcze i błonnik, a do przynoszą korzyści zdrowiu, bo obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają ryzyko udaru mózgu, chorób serca i cukrzycy typu 2" - powiedziała Beck.

Ograniczymy mięso, ale wdrożymy więcej produktów roślinnych i różnego rodzaju ziarna. (Fot. Getty Images)

Jej zdaniem chleby i produkty pełnoziarniste będą nadal zyskiwać na popularności, ponieważ coraz więcej ludzi będzie rozumieć, w jaki sposób nie tylko ziarno, ale sposób jego przetwarzania wpływa na nasze zdrowie, szczególnie na zdrowie jelit.

Rewolucji można się spodziewać również w wypiekach. Nie będzie dziwić popularność pizzy na spodzie z kalafiora. Przygotujmy się też na to, że w nadchodzącym roku na półkach z mąkami coraz częściej pojawiać się będą te wyrabiane z ciecierzycy czy migdałów.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama