Menu

Valentina Sampaio - pierwsza transpłciowa modelka Victoria's Secret

Valentina Sampaio - pierwsza transpłciowa modelka Victoria's Secret
Urodziła się jako chłopiec, ale od zawsze czuła się kobietą... (Fot. Getty Images)
Wspaniałe włosy, nienaganny wygląd, 1,77 m wzrostu i niekończące się nogi... W wieku 22 lat brazylijska modelka Valentina Sampaio nie ma czego zazdrościć Gisele, Gigi i Belli...
Reklama

Od koleżanek z wybiegów różni ją jednak pewien szczegół: Valentina urodziła się jako chłopiec. Różnica, którą młoda kobieta szybko przekształciła w swą siłę, aby lepiej wykorzystać ten fakt w zmieniającym się przemyśle mody, pisze magazyn "Elle".

„Społeczność osób transpłciowych dopiero zaczyna odnajdywać swoje miejsce w modzie, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Nawiasem mówiąc, nie tylko w tym sektorze. Mam szczęście, ponieważ moja rodzina mnie wspiera. Nie zawsze tak jest, osoby transpłciowe są często odrzucane przez swoich krewnych i pozbawione wsparcia, są osamotnione" – wyjaśnia Sampaio.

Wychowana w Aquiraz, w północno-wschodniej Brazylii, wraz z sześciorgiem rodzeństwa, braćmi i siostrami, od dzieciństwa wiedziała, że nie urodziła się we właściwym ciele. Wspierana przez rodziców (ojca rybaka i matkę nauczycielkę) postanowiła zmienić imię w wieku 12 lat, tym samym prezentując światu swoją nową tożsamość i marząc o modzie.

Valentina jest gwiazdą pokazów mody. (Fot. Getty Images)

To właśnie podczas studiów z projektowania mody została zachęcona przez wizażystkę i rozpoczęła pracę modelki. Debiutowała podczas tygodnia mody w Sao Paulo w 2016 r. W tym samym roku, zauważona przez L'Oréal Paris, stała się pierwszą modelką transpłciową, która reprezentowała markę kosmetyków...

Następnie pojawiła się na okładce "ELLE Brazil" i wkrótce potem trafiła do kampanii reklamowych Levi's, H&M i Balmain. Pod koniec 2018 r. pojawiła się u boku Charlize Theron w publicystycznym spocie.

Minęło zaledwie kilka miesięcy odkąd jej imię nabrało nowego wymiaru - Valentina została wybrana na pierwszą transpłciową muzę marki bielizny Victoria's Secret. Krok w dobrym kierunku dla amerykańskiej marki, której doroczna parada (odwołana w tym roku) od dawna jest krytykowana za brak różnorodności w gronie modelek.

Swoją "inność" przekształciła w siłę... (Fot. Getty Images)

„Jestem bardzo zaszczycona i doceniam wysiłki marki, by być bardziej integracyjną, mam nadzieję, że to dopiero początek! Mam dziś szczęście, że mam możliwość edukowania społeczeństwa i zapewniania wsparcia osobom transpłciowym" - mówiła modelka.

Kiedy nie zajmuje się sesjami zdjęciowymi gdzieś za granicą, to najchętniej przebywa w Aquiraz, gdzie spędza czas z rodziną. Jej największe marzenie? „Posiadać własną farmę na brazylijskiej wsi, aby być na stałe wśród zwierząt" - wyjawia Valentina.

Komentarze
  • Robol
    22 października 2019, 14:56

    no i by się chłop pomylił bardzo... a taka ładna była.

  • Ja
    22 października 2019, 17:29

    "Chłop" się nawet nie zorientowałby

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 10.08.2020
GBP 4.890 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.084 zł

Sport


Sport

Reklama