Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Uzależnienie od smartfona powoduje brak kontroli nad impulsywnymi decyzjami

Uzależnienie od smartfona powoduje brak kontroli nad impulsywnymi decyzjami
Osoby, które spędzają dużo czasu ze smartfonem z dłoni, wykazują większą tendencję do impulsywnego działania i podejmowania nieprzemyślanych decyzji... (Fot. PAP)
Specjaliści od dawna alarmują, że uzależnienie od smartfona przynosi wiele negatywnych skutków – zarówno w kontekście zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Najnowsze badanie niemieckich naukowców dostarcza nam kolejnego argumentu przemawiającego za tym, by ograniczyć ilość czasu spędzanego z telefonem w dłoni.
Reklama
Reklama

Pogorszony wzrok, kłopoty z zasypianiem, przemęczenie, problemy z organizacją czasu i koncentracją – lista negatywnych skutków tzw. fonoholizmu, czyli uzależnienia od telefonu, jest doprawdy długa. Autorzy nowego badania naukowego dopisali do niej właśnie kolejną. Jak wynika z ustaleń niemieckich uczonych, nadmierne korzystanie ze smartfona jest silnie skorelowane z podejmowaniem impulsywnych decyzji. Winę ponosi mechanizm dążenia do natychmiastowej gratyfikacji, który powiązany jest również z innymi uzależnieniami, np. od narkotyków, alkoholu czy hazardu.

Takie wnioski płyną z najnowszego badania naukowców z Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego, którego rezultaty opublikowano właśnie na łamach recenzowanego czasopisma naukowego "PLOS ONE". W eksperymencie udział wzięło 101 osób. Uczeni zebrali potrzebne dane za pomocą wbudowanej aplikacji mierzącej czas używania wszystkich aplikacji w telefonach uczestników. Z ustaleń uczonych wynika, iż osoby, które spędzają dużo czasu ze smartfonem z dłoni, wykazują większą tendencję do impulsywnego działania i podejmowania nieprzemyślanych decyzji. Częściej ulegają bowiem pokusie natychmiastowego zaspokojenia swoich potrzeb, kosztem większej nagrody w przyszłości.

Jak w rozmowie z CNN wyjaśnia główny autor badania Schulz van Endert, u podstaw dokonywania impulsywnych wyborów leżą co najmniej dwa czynniki. Jednym z nich jest samokontrola – umiejętność opierania się pokusom w celu osiągnięcia w późniejszym czasie określonych celów. Drugi stanowi zaś zdolność wyobrażania sobie potencjalnych skutków własnych zachowań i konsekwencji swoich działań. "Odkryliśmy, że uczestnicy badania o niższej samokontroli częściej używali smartfonów. Byłem zaskoczony tym, ile czasu ludzie spędzają w mediach społecznościowych – w niektórych przypadkach ponad 10 godzin dziennie" – podkreśla uczony. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.04.2024
GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama