Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Usunięcie zębów mądrości wyostrza smak!

Usunięcie zębów mądrości wyostrza smak!
"Zęby mądrości" to bardzo często problematyczne, rosnące w poprzek zęby, które dużo osób decyduje się usunąć... (Fot. Getty Images)
Usuwanie ósemek to w wielu przypadkach bolesny zabieg, którego niejeden z nas może się obawiać. Choć nie u wszystkich przeprowadzenie owego zabiegu okazuje się koniecznością, naukowcy wskazują na pewną dość istotną zaletę pozbycia się zębów mądrości.
Reklama
Reklama

Usuwać albo nie usuwać – oto jest pytanie, które zadajemy sobie, gdy wyrosną nam zęby mądrości. Eksperci podkreślają, że nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. W wielu przypadkach przeprowadzenie zabiegu usunięcia ósemek okazuje się konieczne, gdyż wyrzynające się w nieprawidłowy sposób zęby mogą poważnie zagrozić zdrowiu jamy ustnej. Jeśli jednak pojawienie się ich nie jest dla nas w żaden sposób kłopotliwe, zdaniem specjalistów nie musimy za wszelką cenę się ich pozbywać.

Nowe światło na tę kwestię rzucili tymczasem autorzy nowego badania naukowego. Rezultaty ich dociekań wskazują na wyraźną korelację między posiadaniem zębów mądrości a wyczuleniem na niektóre smaki spożywanych potraw.

Uczeni z University of Pennsylvania dwukrotnie przeprowadzili ślepe testy smaku z udziałem ponad 1 200 pacjentów – najpierw tuż po usunięciu u nich zębów mądrości, a następnie po upływie 20 lat od wykonania zabiegu. Choć różnica w odczuwaniu smaku potraw zaraz po usunięciu ósemek była niewielka, po upływie dwóch dekad odnotowano u nich wyraźną poprawę funkcji kubków smakowych w porównaniu do osób, które zębów mądrości nie usunęły. Osoby te odczuwały smaki słony, słodki, gorzki oraz smak kawy o 10 proc. mocniej.

Uczeni wskazują, że korelacja ta występowała częściej u kobiet niż u mężczyzn. Naukowcy sugerują, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być nadwrażliwość tkanki bliznowatej pojawiająca się po przeprowadzeniu zabiegu, a która zwiększa ogólną wrażliwość całej jamy ustnej. Wyniki badania opublikowane zostały w prestiżowym czasopiśmie „Chemical Sences" wydawanym przez Oxford Academic. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.03.2024
GBP 5.0516 złEUR 4.3201 złUSD 3.9866 złCHF 4.4886 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama