Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Uspokajanie dzieci telefonem lub tabletem prowadzi do nasilenia ataków złości

Uspokajanie dzieci telefonem lub tabletem prowadzi do nasilenia ataków złości
Wielu rodziców chce mieć "spokój" i daje swoim dzieciom elektroniczne zabawki już od pierwszych miesięcy ich życia... (Fot. PAP)
Naukowcy ostrzegają przed uspokajaniem dziecięcych ataków złości wręczaniem im telefonów lub tabletów. I czynią to nie bez powodu. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi to jedynie do nasilenia się ataków histerii i agresji. Takie zachowanie nie uczy też dzieci radzenia sobie z emocjami.
Reklama
Reklama

Aby przekonać się, jak działa uspokajanie dzieci wręczaniem im elektronicznych gadżetów, naukowcy zdecydowali się poddać obserwacji dzieci w wieku od dwóch do trzech lat. W trakcie eksperymentu dzieci mogły oglądać bajkę, która niespodziewanie była przerywana. Rodzice zaś odpowiadali, jak często w takich przypadkach sięgali po urządzenia elektroniczne (tablet, gry, telefon), aby uspokoić swoje dziecko.

Badanie wykazało, że małe dzieci, które były uspokajane gadżetami, wykazywały jeszcze bardziej ekstremalne emocje, gdy te urządzenia były im zabierane. Maluchy rzucały się na podłogę, płakały i krzyczały. Badacze radzą rodzicom, aby unikali używania smartfonów i tabletów jako głównej strategii zapobiegania krępującym napadom złości w miejscach publicznych. Zamiast tego zachęcają do uspokajania dzieci, rozmawiania o ich uczuciach i już od najmłodszych lat uczenia ich radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Innym powodem, dla którego należy unikać takich metod "wychowawczych" jest to, że małe dzieci, które spędzają dużo czasu bawiąc się urządzeniami z ekranem dotykowym, łatwiej się rozpraszają. Według zaleceń pedagogów, pierwsze bajki czy programy dla dzieci mogą zostać włączone do harmonogramu dnia dziecka od 18. miesiąca życia. Nieco starsze dzieci w wieku od 2-5 lat powinny spędzać przed ekranem nie więcej niż godzinę dziennie. Eksperci zachęcają jednak, aby w takich seansach uczestniczyli również rodzice, którzy pomogą zrozumieć i wyjaśnić to, co dzieci widzą na ekranie i odnieść to, do otaczającego je świata. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama