Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Udawanie w mediach społecznościowych kogoś innego... unieszczęśliwia

Udawanie w mediach społecznościowych kogoś innego... unieszczęśliwia
Udawanie kogoś innego w mediach społecznościowych na dłuższą metę zdecydowanie nie służy naszemu samopoczuciu... (Fot. Getty Images)
Kreowanie w social mediach podkoloryzowanego obrazu samego siebie, choć bywa kuszące, nie sprzyja zdrowiu psychicznemu. Jak dowiedli amerykańscy badacze, pozostawanie autentycznym w wirtualnym świecie zwiększa satysfakcję z życia w tym realnym. I jest znacznie bardziej korzystne dla naszej psychiki.
Reklama
Reklama

Efektowne zdjęcia z zagranicznych wakacji, kadry przedstawiające wymyślne posiłki w drogich restauracjach, idealne selfies, na których prezentujemy się znacznie lepiej niż w rzeczywistości. Tak wielu z nas kreuje swój wizerunek w mediach społecznościowych, by wirtualnym znajomym pochwalić się "najlepszą wersją siebie" i swojego życia. Choć pokazywanie takiej wyidealizowanej rzeczywistości może na chwilę poprawić nam humor, na dłuższą metę bywa zgubne. Pozostawanie autentycznym w social mediach jest w dzisiejszych czasach nie tylko godne uznania, ale i zwyczajnie dla nas zdrowsze.

Tego zdania są naukowcy z nowojorskiej Columbia Business School oraz Kellogg School of Management w Chicago. Celem ich analizy było zbadanie wpływu publikowanych na Facebooku treści na kondycję psychiczną i ogólne zadowolenie z życia. Wnioski uczonych nie pozostawiają wątpliwości – im bardziej autentyczny obraz samych siebie pokazujemy w wirtualnym świecie, tym szczęśliwsi jesteśmy w tym realnym. "Nasze odkrycia sugerują, że szczerość w mediach społecznościowych może przynieść korzyści wszystkim ludziom, niezależnie od cech osobowości" – wskazuje Erica Bailey, doktorantka zarządzania w Columbia Business School.

Badanie, którego rezultaty ukazały się na łamach czasopisma naukowego "Nature Communications", zostało podzielone na dwie części. Najpierw uczeni przeanalizowali treści zamieszczane na Facebooku przez 10 560 użytkowników, którzy wykonali testy osobowości oraz udzielili odpowiedzi na pytania dotyczące poziomu satysfakcji z życia.

Im bardziej autentyczny obraz samych siebie pokazujemy w wirtualnym świecie, tym szczęśliwsi jesteśmy w tym realnym. (Fot. Getty Images)

Naukowcy porównali dane na temat samooceny badanych z pozostawionymi przez nich cyfrowymi śladami w postaci polubień i publikowanych postów na Facebooku. Badacze stwierdzili, że ci, których publikacje były bardziej autentyczne, a więc bliskie temu, jak postrzegali samych siebie, zgłaszali wyższy poziom zadowolenia z życia.

W drugim etapie badania wzięło udział 90 studentów, którzy mieli za zadanie przez tydzień zamieszczać na Facebooku autentyczne, zgodne z ich stylem życia posty, a przez kolejny – treści idealizujące ich wizerunek. Wyniki eksperymentu potwierdziły wcześniejsze wnioski naukowców – w czasie, kiedy uczestnicy zamieszczali posty pokazujące ich w autentyczny sposób, mieli lepsze samopoczucie.

"Użytkownicy mediów społecznościowych mierzą się z dylematem, czy prezentować się w sposób wyidealizowany, czy autentyczny. Nasze badanie pokazuje, że szczerość i autentyzm wiążą się z lepszym nastrojem i mniejszym ryzykiem problemów emocjonalnych" – konkluduje Bailey. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama