Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Uczeni dowiedli, że ludzie samotni uznają celebrytów za swoich przyjaciół

Uczeni dowiedli, że ludzie samotni uznają celebrytów za swoich przyjaciół
Samotni ludzie budują czasem "relacje" z bohaterami oglądanych przez siebie filmów czy seriali... (Fot. Getty Images)
Samotność ma negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Nowe badanie naukowe wykazało, że może ona oddziaływać nawet na funkcjonowanie mózgu. Ludzie, którzy nie mają bliskich relacji z innymi, zaczynają w pewnym momencie uważać za swoich przyjaciół znane osoby widywane w telewizji czy filmach.
Reklama
Reklama

Istnieje szereg naukowych dowodów na to, że społeczne interakcje i więzi, które tworzymy z ludźmi, mają kluczowe znaczenie dla naszego psychofizycznego dobrostanu. Niektóre badania wskazują na istotną korelacje między jakością życia towarzyskiego a stanem zdrowia. Im trwalsze i bardziej satysfakcjonujące są nasze relacje z innymi, tym mniejsze ryzyko występowania nadciśnienia, nadwagi i stanów lękowych. Z kolei doświadczenie samotności zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, nowotworów i przedwczesnej śmierci.

W związku z pandemią, która wymusiła na nas zachowywanie społecznego dystansu i ograniczenie kontaktów z ludźmi, problem samotności budzi uzasadnione obawy badaczy. Dotychczasowe badania podkreślały siłę tzw. "słabych więzi", które łączą nas choćby ze współpracownikami. Praca zdalna wielu z nas ich obecnie pozbawiła. "Nasze odkrycia sugerują, że zrozumienie, w jaki sposób mózg odbiera słabe więzi, daje wgląd w negatywne skutki samotności" – mówi Andrea Courtney, doktorantka psychologii na Stanford University w Kalifornii i autorka najnowszego badania nad wpływem samotności na funkcjonowanie mózgu.

Czy "Przyjaciele" odnieśli taki sikces dlatego właśnie, że wielu widzów postrzegało ich za własnych przyjaciół?... (Fot. Getty Images)

W badaniu wzięły udział 43 osoby w wieku od 18 do 47 lat. Uczeni przeprowadzili skanowanie mózgu uczestników, skupiając się na korze przedczołowej – obszarze związanym z obrazem samego siebie opartym na własnej interpretacji. Celem było sprawdzenie, czy relacje z innymi ludźmi mają wpływ na pracę tego obszaru. Jest on bowiem aktywowany też wtedy, gdy myślimy o swoich bliskich. W mózgach osób samotnych zaobserwowano zmienione wzorce aktywności. Gdy mieli za zadanie przyporządkować dalszych i bliższych znajomych, przyjaciół oraz celebrytów do różnych grup w zależności od stopnia zażyłości, ich mózg nie dokonywał owego rozróżnienia – reakcja była niemal identyczna.

"Samotność powoduje swego rodzaju zaburzenie postrzegania relacji międzyludzkich, co w naszym badaniu uwidoczniło się choćby w tym porównaniu swoich znajomych do celebrytów. Dla samotnych jakość więzi była podobna w obu przypadkach. Podejrzewamy, że samotność może potęgować zobojętnienie, a co za tym idzie niechęć do nawiązywania głębszych relacji, co jedynie wzmacnia ten szkodliwy efekt" – komentuje Courtney. Uczona dodaje, że dbanie o relacje międzyludzkie jest istotne z wielu powodów, m.in. tych zdrowotnych. "Wsparcie społeczne jest nam niezbędne do życia. Jeśli dostrzegamy jego brak, starajmy się szukać rozwiązań" – zaznacza. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.04.2024
GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama