Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UWAGA! Kleszcze atakują!

UWAGA! Kleszcze atakują!
Kleszcze (ang. ticks) atakują zarówno zwierzęta, jak i ludzi.
Szczególnie latem.
Reklama
Reklama
Kleszcze są aktywne od kwietnia do listopada, jednak najbardziej zagrażają nam w miesiącach letnich. Na ich ukąszenie narażeni jesteśmy nie tylko, gdy przebywamy w lasach, ale także w miejskich parkach, przydomowych ogródkach, okolicach jezior czy na łąkach.

Żyją one w strefie przygruntowej, w miejscach wilgotnych i obfitych w roślinność. Znaleźć je można na spodniej stronie liści lub na gałęziach.

Najchętniej wkłuwają się w takie miejsca jak głowa, uszy, przestrzeń za uszami, pachwiny, zgięcia stawów, fałdy skórne. Podczas ukąszenia kleszcze przenoszą do krwi bakterie i wirusy, które mogą wywołać choroby takie jak kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza.

Jakie symptomy po ukąszeniu przez kleszcza powinny zwrócić naszą uwagę? Pierwsze objawy kleszczowego zapalenia mózgu pojawiają się po 7-14 dniach od ugryzienia, są mało charakterystyczne - przypominają grypę i utrzymują się około tygodnia. W kolejnej fazie schorzenia pojawiają się z kolei bóle głowy, gorączka, wymioty, nudności, utrata przytomności oraz zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu. Mogą także pojawić się poważne powikłania, takie jak niedowłady, depresja, zaniki mięśni lub stałe bóle głowy.

Z kolei charakterystycznym objawem boreliozy może być tzw. rumień wędrujący. Na późniejszym etapie choroby pojawia się przewlekłe zmęczenie.

Jak chronić się przed kleszczami? Musimy pamiętać o odpowiednim stroju. Jeśli planujemy wycieczkę na łono natury, przygotujmy ubrania, które szczelnie zakryją jak największą część naszego ciała. Wybierajmy koszulki i spodnie z długimi rękawami, najlepiej zakończone ściągaczami. Konieczne jest także nakrycie głowy i zakryte buty.

Warto także zastosować repelenty - środki odstraszające. Możemy je znaleźć w aptekach i drogeriach pod postacią kremów lub aerozoli. "Nie dają one jednak 100-proc. zabezpieczenia przed ukąszeniem, dlatego też warto zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu" - twierdzi dr n. med. Katarzyna Hryckiewicz z Kliniki Promienistej.

Najlepiej zaszczepić się zimą albo wczesną wiosną, tak by zapewnić sobie ochronę od samego początku aktywności kleszczy.

Co zrobić, gdy mimo starań nie uda nam się uniknąć ukąszenia? Gdy zauważymy kleszcza na naszym ciele, musimy jak najszybciej go usunąć. "Najskuteczniejszą i najszybszą metodą usuwania kleszcza ze skóry jest wyjęcie go pęsetą lub przy pomocy grubej igły do wstrzyknięć. Po usunięciu należy odkazić miejsce ukąszenia" - komentuje dr Hryckiewicz. Pamiętajmy również, że kleszczy nie można zgniatać, wyciskać, przypalać czy smarować tłuszczem. Miejsce po ukąszeniu należy obserwować przez następne tygodnie. Gdy zauważymy zaczerwienienie wokół wkłucia lub objawy grypopodobne, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Poza kleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą istnieje ponad 50 innych chorób przenoszonych przez kleszcze.
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama