Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Twoje dziecko prowadzi siedzący tryb życia? Grozi mu depresja

Twoje dziecko prowadzi siedzący tryb życia? Grozi mu depresja
Dla zdrowia psychicznego dzieci dobra jest aktywność fizyczna nawet o niewielkiej intensywności - twierdzą eksperci. (Fot. Getty Images)
Dzieci spędzające dużo czasu w pozycji siedzącej są bardziej narażone na doświadczenie objawów depresji w wieku 18 lat. Wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z University College London, opublikowanej na łamach pisma 'The Lancet Psychiatry'.
Reklama
Reklama

O tym, że warto szukać wszelkich możliwych "prowokatorów" depresji i je zwalczać, mówi się od dawna. Liczba zdiagnozowanych przypadków depresji u nastolatków, rośnie. Co odkryli zajmujący się tym problemem naukowcy? Brytyjczycy ustalili, że dodatkowe 60 minut umiarkowanej aktywności fizycznej (jak chodzenie czy sprzątanie) dziennie u dzieci w wieku 12 lat przekłada się na mniej objawów depresji w wieku lat 18.

Badania prowadzone były w grupie 4257 nastolatków w wieku 12, 14 i 16 lat, którzy przez co najmniej 10 godzin w ciągu trzech dni nosili na nadgarstku akcelerometr, tj. urządzenie rejestrujące stopień aktywności fizycznej lub jej brak. Objawy depresji oceniane były na podstawie kwestionariuszy.

Każde dodatkowe 60 minut spędzane w pozycji siedzącej w wieku 12, 14 i 16 lat ma związek z większą częstotliwością i nasileniem objawów depresyjnych. (Fot. Getty Images)

Pomiędzy 12 a 16 rokiem życia ogólny poziom aktywności fizycznej nastolatków zmniejszał się (średnio z 5 godzin i 26 minut - do 4 godzin i 5 minut), a zwiększał się czas spędzany w pozycji siedzącej (średnio z siedmiu godzin i 10 minut - do 8 godzin i 43 minut).

Naukowcy zaobserwowali, że każde dodatkowe 60 minut spędzane w pozycji siedzącej w wieku 12, 14 i 16 lat miało związek z większą częstotliwością i nasileniem objawów depresyjnych (odpowiednio o 11, 8 i 10,5 proc.) w wieku 18 lat. Dzieci, które od 12 do 16 roku życia nieprzerwanie prowadziły siedzący tryb życia, w wieku 18 lat doświadczały o 28,2 proc. silniejszych objawów depresji, takich jak spadek nastroju, utrata zainteresowania, problemy z koncentracją.

Jednocześnie każda dodatkowa godzina aktywności fizycznej zmniejszała ryzyko objawów depresji o 9-11 proc.

Podczas analizy wzięto pod uwagę inne czynniki wpływające na ryzyko występowania objawów depresji u dzieci, m.in. status społeczno-ekonomiczny czy historię zaburzeń zdrowia psychicznego w rodzinie.

"Dla zdrowia psychicznego dzieci dobra jest aktywność fizyczna nawet o niewielkiej intensywności. Taką aktywność łatwo wprowadzić w plan dnia większości młodych osób. Można zrobić to na przykład poprzez zaplanowanie lekcji, podczas których uczniowie spędzają więcej czasu w pozycji stojącej lub aktywnie" – komentuje autor badań dr Joseph Hayes.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama