Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Twoje dziecko jest niejadkiem? Skorzystaj z porad australijskich naukowców

Twoje dziecko jest niejadkiem? Skorzystaj z porad australijskich naukowców
Okazuje się, że istnieje skuteczny sposób na niejadków. (Fot. Getty Images)
Naukowcy z Australii ustalili, co sprawia, że niektóre dzieci poniżej 10 roku życia są bardzo wybredne, jeśli chodzi o jedzenie i co należy robić, aby zachęcić je do zróżnicowanego jedzenia, a czego unikać, bo przyniesie to odwrotne skutki. Swoje wnioski opublikowali na łamach pisma International Journal of Environmental Research and Public Health.
Reklama
Reklama

Autorami publikacji są specjaliści z trzech australijskich uczelni: University of the Sunshine Coast, University of South Australia i University of Queensland. Przeanalizowali oni aż 80 wcześniejszych badań naukowych na ten temat i znaleźli cały szereg czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo tego, że dziecko stanie się wybrednym konsumentem, czyli prościej mówiąc niejadkiem. "Nasze badanie wykazało, że zmuszanie dziecka do jedzenia, oferowanie nagród za ładne zjedzenie posiłku i bardzo rygorystyczny styl rodzicielstwa negatywnie wpływają na niejadki. I odwrotnie: bardziej zrelaksowany styl rodzicielski, celebrowanie rodzinnych posiłków i zaangażowanie dziecka w przygotowywanie jedzenia zmniejszają nasilenie zjawiska, jakim jest wybredność żywieniowa oraz prawdopodobieństwo tego, że w ogóle się ona wykształci" - zauważyła Laine Chilman, główna autorka omawianej pracy.

Wybredność jeśli chodzi o jedzenie przyjmuje różne formy: od apetytu tylko na np. białe pokarmy i eliminację wszystkich innych, przez niechęć do grudek, po całkowitą odmowę spożywania warzyw. "Niektóre z tych preferencji dotyczą cech charakteru i osobowości dziecka, więc trudno jest je zmienić, o ile w ogóle nie jest to możliwe. Ale inne wynikają z czynników zewnętrznych, więc naprawdę da się je ograniczyć" - tłumaczy badaczka. "Nasza analiza pokazała, że wspólne jedzenie posiłków w gronie rodzinnym oraz stałe pory spożywania posiłków bardzo pomagają zmniejszyć niepokój dziecka związany z jedzeniem. Świetnie działa także zaangażowanie niejadka w przygotowywanie jedzenia, czy to poprzez pomoc w wyborze menu, czy pomoc w przyrządzaniu potraw" - dodaje.

Wybiórczość żywieniowa, czy też wybredne jedzenie, wcale nie jest błahym problemem. (Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Z kolei jedzenie przed telewizorem i nagradzanie za zjedzenie pewnych pokarmów to dwa czynniki, które najbardziej negatywnie wpływają na wybredne żywieniowo dzieci.

"Opiekunowie wybrednych dzieci przeżywają duży stres związany z tym, czy ich pociecha otrzymuje wystarczającą ilość składników odżywczych, odpowiednią ilość jedzenia i czy ma wystarczający przyrost masy ciała. Ale taki rodzicielski stres, niepokój i zamartwianie mogą bardzo przyczynić się do pogłębienia problemu wybrednego jedzenia u dziecka" – ocenia dr dr Ann Kennedy-Behr, współautorka publikacji. Rodzicom doradza cierpliwość. "Unikanie gniewu i ograniczanie negatywnych emocji związanych z posiłkami przyniesie korzyści wszystkim członkom rodziny. Pozytywne rodzicielstwo, bez względu na to, jak trudne może być w pewnych sytuacjach, jest najlepszym rozwiązaniem dla niejadków i ich rodzin" - podsumowuje.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.04.2024
GBP 5.0812 złEUR 4.3353 złUSD 4.0741 złCHF 4.4777 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama