Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Tuberoza i tonka: Aromaty, które uwodzą z natury

Tuberoza i tonka: Aromaty, które uwodzą z natury
Tworzenie perfum to sztuka, która wymaga doboru odpowiednich składników. (Fot. Thinkstock)
Tuberoza to jeden z najbardziej uwodzicielskich aromatów, ulubiona nuta zapachowa naczelnej Vogue, Anny Wintour; niektóre plemiona wierzą z kolei, że tonka ma w sobie magiczną moc. Oba te aromaty uwodzą z natury.
Reklama

"Istnieją grupy zapachów, które ewoluowały lub zostały uspołecznione, aby wywoływać w nas podobne reakcje" - wyjaśnia prof. Tim Jacobs, ekspert w dziedzinie zapachów ze School of Biosciences Uniwersytetu Cardiff. "Białe kwiaty, takie jak tuberoza, zawierają cząsteczki zwane indolami, które nasz mózg rozpoznaje jako znacznik przyciągania" - dodaje.

Kwiat tuberozy jest uznawany za jeden z najbardziej aromatycznych składników perfum na świecie, zbierany w nocy wydziela bardzo intensywny aromat - zbierany o świcie oddaje lekki, świeży zapach - idealnie odnajdujący się w kompozycjach perfum. Tuberoza, która jest kwiatem bardzo delikatnym w uprawie, pochodzi z Meksyku, a obecnie sprowadza się ją przede wszystkim z Indii, rośnie też w Egipcie i Maroku. Ze względu na swoją kuszącą woń często nazywana jest przez perfumiarzy nierządnicą wśród zapachów.

Z kolei rosnąca naturalnie w lasach deszczowych Ameryki Południowej tonka jest jednym z najlepszych i najbardziej poszukiwanych składników perfumeryjnych. Znana jest ze względu na charakterystyczny, podobny do wanilii smak i ciepły, apetyczny zapach, przypominający aromaty cynamonu, szafranu, migdałów i goździków. Te czarne, pomarszczone fasolki to w rzeczywistości nasiona tonkowca wonnego (Coumarou), kwitnącego pięknymi, purpurowymi kwiatami. Dawniej wierzono, że tonka ma magiczną moc, a jego nasiona stanowiły talizman, również miłosny.

Te dwa uwodzicielskie składniki stały się motywem przewodnim kolekcji zapachów Sublime Nature, stworzonych przez jeden z najbardziej cenionych nosów na świecie, Nathalie Lorson, żywą legendę w świecie perfumiarstwa. W grudniu 2016 roku Nathalie otrzymała tytuł Mistrza Perfumiarstwa - najwyższe wyróżnienie w branży perfumeryjnej.

"Tworząc te dwa zapachy, opierałam się na kultowych składnikach sztuki perfumeryjnej. Wybrałam składniki o najdoskonalszej jakości: tonkę z Brazylii i tuberozę z Indii. Pragnęłam uchwycić wyjątkowe chwile w cyklu natury, wtedy, gdy dwa składniki moich perfum są najbardziej magiczne i najpiękniejsze. Aby przekazać wrażenie naturalności, wykorzystałam innowacyjną technologię, zastosowaną pierwszy raz - Sublime CO2. To nowatorska metoda ekstrakcji, która pozwala uzyskać intensywne esencje nawet z najdelikatniejszych składników. A wszystko to bez użycia wysokiej temperatury ani chemicznych rozpuszczalników. Efekt jest bardzo zbliżony do prawdziwego aromatu tego składnika w naturze" - wyjaśnia Nathalie Lorson.

Przy tworzeniu kompozycji zapachowej ważne są odpowiednie proporcje. (Fot. Thinkstock)

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.08.2018
GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

Sport


Reklama