Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Tra sen - kwiat lotosu zamknięty w filiżance

Tra sen - kwiat lotosu zamknięty w filiżance
Proces tworzenia herbaty lotosowej jest bardzo czasochłonny. (Fot. Getty Images)
Do przygotowania jednego kilograma herbaty lotosowej potrzeba około 2000 kwiatów lotosu. Ten aromatyczny napar jest symbolem Wietnamu i istotnym elementem herbacianego rzemiosła.
Reklama

Wietnam jest jednym z najstarszych krajów produkujących herbatę. W XIII-XV w. wierzono, że herbata jest źródłem duchowej czystości, a jej picie miało działanie oświecające. W czasach panowania dynastii Nguyen herbaciana sztuka urosła do rangi cesarskiego ceremoniału, a herbata lotosowa stała się dworskim specjałem.

Proces tworzenia herbaty lotosowej jest pracochłonny. Choć niektóre ze starych metod produkcji ustąpiły miejsca tym "nowoczesnym", wciąż w Wietnamie jest ok. 30 rodzin, które robią to w zgodzie z tradycją.

"W przeszłości sposób wytwarzania herbaty lotosowej był prosty" - przyznaje Le Thi Ngoc, która należy do czwartego pokolenia herbacianych rzemieślników. "Popołudniami kobiety wiosłowały małymi łódkami przez lotosowe stawy. Zostawiały szczyptę suszonej herbaty w każdym z kwiatków lotosu, który dopiero się otwierał. To był popularny sposób wytwarzania herbaty lotosowej w XIX wieku. W nocy herbata wchłaniała aromat kwiatów. Wczesnym rankiem, gdy pojawiały się pierwsze promienie słońca, kobiety wracały na staw, aby odzyskać herbatę" - informowała na łamach "Vietnam news" Ngoc.

Dziś istnieje kilka sposobów na pozyskanie herbaty o słodkim aromacie kwiatów lotosu. Gdy tylko rozkwitną, kwiaty lotosu są zbierane. W naczyniu układa się jedną warstwę herbaty, a następnie jedną warstwę pylników lotosu. Na koniec herbatę przykrywa się szczelnie, aby nie utraciła aromatu. Po trzech dniach mieszaninę herbaty i lotosowych pylników oddziela się i proces powtarza się siedem razy. Herbata jest gotowa po około 20 dniach.

"Picie herbaty lotosowej wymaga cieszenia się słodkim zapachem, bardziej niż jej smakiem" - przyznaje Ngoc. "Lotos z Jeziora Zachodniego, który ma około 100 płatków, jest najlepszy do aromatyzowania herbaty, normalny lotos nazwany quy nie może być użyty w tym celu" - mówi.

Lotos należy zebrać wczesnym rankiem, między godz. 4:00 a 5:00 - w tym czasie kwiaty wciąż są wypełnione perfumami. "Zbieranie lotosowych pylników jest również sztuką, ponieważ pylnik musi być traktowany z najwyższą ostrożnością i nie może zostać zmiażdżony. Często musimy to robić od wczesnego ranka do godziny 11:00" - dodaje szwagierka Ngoc, Vuong Thi Hao.

Suszoną herbatę należy umyć w wodzie, aby pozbyć się kurzu, a następnie wysuszyć przed zmieszaniem z pylnikiem lotosu. "Jeden kilogram herbaty powinien być mieszany z pylnikami lotosu siedem razy, za każdym razem zużywa się 200 g pylnika. Oznacza to, że kilogram herbaty potrzebuje 1,4 kg kwiatowych pylników" - wyjaśnia.

"Osoby zajmujące się tworzeniem lotosowej herbaty muszą znać zawartość wilgoci w powietrzu, aby zdecydować o tym, kiedy mieszać herbatę z pylnikiem i jak długo proces mieszania powinien trwać. W deszczowe dni ten proces jest dłuższy, w słoneczne dni może być nieco krótszy" - dodaje Ngoc.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.05.2019
GBP 4.927 złEUR 4.307 złUSD 3.854 złCHF 3.820 zł

Sport


Reklama